Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Долни Бошняк- асфалт наполовина и кмет от време на време

На табелата на кметството все още пише, че е в област Монтана

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес ще ви разкажем за Долни Бошняк. Селото се намира на около 20 км от Видин, разположено в живописна долчинка. Населението е около 60 души, които се оплакват от това, че нямат кмет, който да се заеме с проблемите им. Не че са кой знае колко големи, но за хората са важни. Предишният кмет се споминал, а и след последните избори назначението на нов се отложило. Това, че започнали да асфалтират пътя не е лошо, само че казват, асфалтовата ивица е толкова тясна, че е само за една кола. Това видяхме и ние- кръпки на пътя само в средата, банкетът не е поддържан, храстите постепенно отнемат сантиметри от пътя, а табелата за селото едва се вижда в гъсталака. Това, което най-много искат хората е да си имат кметски наместник, който да е постоянно в селото. Сега положението е такова- кметът на съседното село Плакудер идва тук само във вторник, тогава идва и единственият за седмицата автобус. Това ни каза Петър Младенов, първият, когото срещаме в селото.

Заварихме повечето жени и мъже от Долни Бошняк в салона до магазина- на здравна беседа. Колкото и да е чудно, тук беше дошъл екип от Монтана. Образоваха хората за рисковете от високото или прекомерно ниското кръвно налягане. Малко по-късно ни стана ясна и целта им- предлагаха магнитни постелки и аксесоари, които уж облекчавали симптомите.

СнимкаВ Долни Бошняк освен магазина и магазинерката, друго няма. Когато се налага, тя е свръзката с кмета на Плакудер, който ги "оправя", когато има нужда: "Малко хора сме останали, нямаме кмет, добре че магазина го има. Хляб карат всеки ден, вторник зареждат с продукти, доволни сме"- казаха хората.

Липсата на редовен транспорт тормози жителите на Долни Бошняк. Билетчето за единствения през седмицата автобус е 4 лева до Видин. Затова и хората в напреднала възраст са намерили друг вариант:

"Цената е висока и хората пътуват в едната посока, други идват през Тополовец, защото до там билета е 2.50 лв- същите километри. От Тополовец слизат в гората и пеша до тук или излизат на бойнишкия път, който може. А най-старите не ходят никъде- тук се взима и пенсията, и сметките се плащат на място"- разказа ни Стоянка.  

Баба Руска е над 80 години, но не помни точно колко. Оплаква се от старините си, но се радва, че има кой да се грижи за нея:

"Като остарееш, виждаш докъде се стига. Виждам, но не мога да плета, ръцете ме болят. Добре че имам жена да ме гледа, храна от патронажа носят всеки ден"- обясни възрастната жена.

СнимкаПредставяме ви и Светослав Флоров-също от местните жители. И той не одобрява новото асфалтиране, което стеснява пътя наполовина:

"Не е добре без кмет, като стадо без кучета сме. Друго е да си имаме кмет, колкото и малко да сме, придава тежест. Видяхте какъв асфалт направиха- сложиха една пътечка, натрупаха всичко на шосето, не е имало кой да изчисти. Ясно е че е предизборен този асфалт, но поне контрол някой да упражнява."

Още за живота в селото, чиято табела все още го причислява към област Монтана, макар че е видинско, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00