Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой и колко получава от земята?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога се изплаща рента и как се разваля договор с арендатор? За отношенията между собственик на земеделска земя и арендатор говорим в "Посоките на делника" с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров.

Получиха ли видинчани рентата и какви са им отношенията с арендатора?

"Имам 35 декара. Доволен съм от арендатора, освободил ме е от всякакви грижи. Плаща редовно рента, даже за тази година плати. На декар допълнително дава и половинка олио. За една година беше досега, а сега сме подписали за 3 години договор... Имам земя в Кулско. Засега съм доволна.  Нямам оплаквания... Плаща редовно, сега още не е платил рентата. Сега от този месец ще почне да плаща... Нашият договор е подменен, на 5 години го подменяваме... Прекара ме арендаторът- за миналата и за тази година не съм получила пари. Той е от Капитановци. Мисля че са фалирали. Сега съм я дала земята за догодина на друг човек... Много ниски са рентите, надолу из България са по- височки... Има някои бавят рентите, но ние нямаме проблем засега...", казаха видинчани.

Александър Александров е председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Казва, че преди 10-ина години Видинска област се славеше с най- много пустеещи площи- над 250 000 декара. Ситуацията сега не е така. В областта има достатъчно на брой земеделски стопани, които се занимават със земеделие.

"Аз смятам, че всеки един собственик на земеделска земя трябва да се отнася към нея като собственик, включително и арендодателите. Бих препоръчал на собствениците на земеделски земи да намерят подходящия ползвател. Нека да бъдат внимателни, нека да не се вглеждат във висока рента или каквито и да било други привилегии. По- добрият вариант е да се вгледат в това дали познават ползвателя, който обработва тяхната земя", съветва Александър Александров.

Председателят на Съюза на зърнопроизводителите във Видин казва, че няма арендатор, който да бави изплащането на рента и да държи парите в банка.

"В рамките на Видинския съюз на зърнопроизводителите от 54 членове аз смея отговорно да твърдя, че няма такива колеги. Лоялни са към своите арендодатели."

СнимкаПричината да не го правят била, че лихвите в банките в момента са ниски. Забавяне при изплащането на рента би могло да има, когато собствениците на земеделска земя живеят извън територията на областта.

Всеки един ползвател на земя, когато е сключвал договор, в него трябва да е упоменато в какъв срок ще бъде разплатена рентата. Договорът трябва да касае срокове, финансови параметри, взаимоотношения между страните. На основание неплащане на рента собственикът на земята може да развали договора с арендатора. Забавянето обаче не е основание за разваляне на договора.

"Развалянето става с анекс между двете страни. Най- лесният вариант е: собственикът на земята разписва един двустранен анекс, който се вписва в Агенцията по вписвания. Говорим за един относително "лек развод". Когато нещата опрат до "Аз не искам", тогава се решават чрез съда", обясни Александър Александров.

Може ли да се продава земеделска земя, която е под аренда и обработват ли се т. нар. "бели петна"? Подробностите- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52