Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и колко получава от земята?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога се изплаща рента и как се разваля договор с арендатор? За отношенията между собственик на земеделска земя и арендатор говорим в "Посоките на делника" с председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров.

Получиха ли видинчани рентата и какви са им отношенията с арендатора?

"Имам 35 декара. Доволен съм от арендатора, освободил ме е от всякакви грижи. Плаща редовно рента, даже за тази година плати. На декар допълнително дава и половинка олио. За една година беше досега, а сега сме подписали за 3 години договор... Имам земя в Кулско. Засега съм доволна.  Нямам оплаквания... Плаща редовно, сега още не е платил рентата. Сега от този месец ще почне да плаща... Нашият договор е подменен, на 5 години го подменяваме... Прекара ме арендаторът- за миналата и за тази година не съм получила пари. Той е от Капитановци. Мисля че са фалирали. Сега съм я дала земята за догодина на друг човек... Много ниски са рентите, надолу из България са по- височки... Има някои бавят рентите, но ние нямаме проблем засега...", казаха видинчани.

Александър Александров е председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Казва, че преди 10-ина години Видинска област се славеше с най- много пустеещи площи- над 250 000 декара. Ситуацията сега не е така. В областта има достатъчно на брой земеделски стопани, които се занимават със земеделие.

"Аз смятам, че всеки един собственик на земеделска земя трябва да се отнася към нея като собственик, включително и арендодателите. Бих препоръчал на собствениците на земеделски земи да намерят подходящия ползвател. Нека да бъдат внимателни, нека да не се вглеждат във висока рента или каквито и да било други привилегии. По- добрият вариант е да се вгледат в това дали познават ползвателя, който обработва тяхната земя", съветва Александър Александров.

Председателят на Съюза на зърнопроизводителите във Видин казва, че няма арендатор, който да бави изплащането на рента и да държи парите в банка.

"В рамките на Видинския съюз на зърнопроизводителите от 54 членове аз смея отговорно да твърдя, че няма такива колеги. Лоялни са към своите арендодатели."

СнимкаПричината да не го правят била, че лихвите в банките в момента са ниски. Забавяне при изплащането на рента би могло да има, когато собствениците на земеделска земя живеят извън територията на областта.

Всеки един ползвател на земя, когато е сключвал договор, в него трябва да е упоменато в какъв срок ще бъде разплатена рентата. Договорът трябва да касае срокове, финансови параметри, взаимоотношения между страните. На основание неплащане на рента собственикът на земята може да развали договора с арендатора. Забавянето обаче не е основание за разваляне на договора.

"Развалянето става с анекс между двете страни. Най- лесният вариант е: собственикът на земята разписва един двустранен анекс, който се вписва в Агенцията по вписвания. Говорим за един относително "лек развод". Когато нещата опрат до "Аз не искам", тогава се решават чрез съда", обясни Александър Александров.

Може ли да се продава земеделска земя, която е под аренда и обработват ли се т. нар. "бели петна"? Подробностите- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56