Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За бедността и богатството в Деня за борба с нищетата

Снимка: Радио ВИДИН

17 октомври е обявен от ООН през 1993 година за Международен ден за изкореняване на бедността. Основната му цел е да напомня и да насърчава хората да предприемат различни действия, с които да бъде изкоренявана бедността.

"Бедни са видинчани. Не стигат парите за нищо... Ами бедни. И работни места няма, изобщо в Северозападна България трудно се живее... Много бедни. Няма работа, народът гладува, мизерува, залага по заложните къщи и му дерат кожата... Средно положение... Видинчани са много бедни духовно. Когато човек е беден духовно, той не знае какво иска, само се оплаква. Не са бедни видинчани... Щом сме най- бедният край как да сме богати... Бедни са, защото няма къде да работят... Във всяко едно общество има и бедни, и богати... ", коментираха темата за бедността видинчани.

Линията на бедност за страната за 2015 година е 325,83 лева средно на месец на лице от домакинството. При този размер на линията под прага на бедност са били 22% от населението на страната. Това показва изследване, проведено през 2016 година, съобщи пред Жоро Александров Ралица Спасова, главен експерт към Териториално статистическо бюро "Северозапад" във Враца, отдел "Статистически изследвания":

"В област Враца размерът на линията на бедността е 277,58 лева средно месечно на лице от домакинството. Под прага на тази линия е живяло 21,1% от населението на областта."

СнимкаСтатистиката отчита, че дялът на бедното население намалява с 0,7 процентни пункта. По показател "Относителен дял на бедните по типове домакинства", статистиката отчита, че най- бедно е лице, което живее само, на възраст над 65 години, а най- ниска е бедността в домакинство с трима или повече възрастни- 12,7 на сто.

31% от домакинствата са с доход на едно лице под издръжката на бедните домакинства- до 295 лева, смятат от  КНСБ. 59% от домакинствата са с общ доход на едно лице от 420 лева. Това са 4 милиона 270 хиляди лица, които са по- близо до издръжката на бедните домакинства и рискът да попаднат отново в групата на бедните е твърде голям. От синдиката обобщават, че поради ниските трудови възнаграждения започналите работа много трудно или почти не успяват да се измъкнат от "капана на бедността".

"Тъй като издръжката на живот на едно лице от 4-членно домакинство /двама възрастни и две деца/ достигна 557,55 лева, за да покрива разходите за храна, образование, здравеопазване, поддържане на жилище, следва общите месечни доходи на този тип домакинство да бъдат около 2 230 лева", представи изследването на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката Любен Любенов, председател на Регионалния съвет на КНСБ- Видин.

СнимкаДържавната политика, в лицето на Агенция "Социално подпомагане", е да подпомага социално слабите граждани. Само за област Монтана, например около 22 000 лица се подпомагат под различни форми, свързани със Закона за социалното подпомагане, Закона за интеграция на хората с увреждания, Закона за закрила на детето. Сътрудникът ни Любо Андреев разговаря с Георги Цеков, директор Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Монтана:

"Общо за периода 1 януари - 31 август 2016 година са отпуснати помощи на стойност 11 милиона и 500 хиляди лева. На този етап имаме намаляване с 1,3% спрямо съответния период на предходната година."

В своята грижа да отговори на нуждите на по- бедните хора ръководството на катедралния храм на Видин "Свети Димитър" и Видинската Света митрополия се стремят с различни инициативи да окажат подкрепа на хората в лишение. Една от инициативите е организирането на социална кухня към катедралния храм, която съществува вече от 8 години. Със скромни средства и възможности кухнята подпомага около 60 до 90 души.

"Имахме в началото и в събота, и в неделя социална кухня, но сега сме се ограничили само в съботните дни, поради ясни причини- финансови. Идват хора, както в момента, да се нахранят, както и вкъщи си взимат", каза Белоградчишки епископ Поликарп.

СнимкаХората, които се възползват от социалната кухня са бедни, немощни, бездомни, които нямат възможност да си приготвят сами храната. Сред тях има лекари, учители, адвокати. По- малко са онези, които нямат пари.

"Аз се казвам Гили Димитров. Тука съм роден, тука живеем. Се няма работа... При мене са 6 деца, сега се чудим къде да намирам работа, ама няма. Радват ме децата, как? Аз съм бил още като млад и не съм имал деца. Сега се ожених за тази, тя ми създаде много деца и просто си я обичам и си уважавам децата... Видинчани не оценяват изкуството. Има хора изобщо не ме поглеждат... Животът е такъв", разсъждава философски 45-годишен мъж от Видин, който припечелва по нещичко като свири на китара.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52