Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин- винаги в сърцето

Снимка: Светослав Цветанов
В навечерието на празника на ВидинДимитровден, си спомняме за миналото на града и отчитаме настоящето. Гледната точка е на общественици, почетни граждани и бивши кметове. 


"Много странна и магнетична е силата на Видин. Да, аз изведнъж го харесах! Аз дойдох тук заради човека, за който се омъжих и вече 36 години живеем заедно. Видин се отличава с една своеобразност. Соцреализмът обезличи българските градове. Всичките са почти еднакви и малко са градовете като Видин, които дават такава гледка, атмосфера и съответно такова чувство. На Видин му липсва едно модерно мислене. Трябва да се положат много усилия. И не винаги усилията са свързани с много пари. В последно време живея доста уединено, но не забелязвам някакви промени в града. Дано не съм несправедлива. Трябва да имаме позитивно мислене. Трябва всеки един от нас да положи усилия, не само да упрекваме управляващите. А тези управляващи да носят своята отговорност", каза в студиото на Радио Видин Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър, отличен мениджър, творец и общественик. 


"Духовният празник на Видин би трябвало да обедини всички видинчани и да ги направи съпричастни към живота на града. Това е смисълът на един духовен празник. Погледът ми към Видин е поглед на човек, който винаги е обичал града си. Това е родният ми град и винаги съм бил оптимист за неговото развитие. Видин е имал и по-добри, и по-тежки моменти в своето развитие. Това е една цикличност, която се надявам, че ще завърши с по-позитивни резултати", каза Иван Ценов, първият кмет, спечелил два поредни мандата в избори за кмет на Видин. По негово време се възражда духовният празник на града - Димитровден.  


Удостояването на най-заслужилите с високото звание "Почетен гражданин на Видин" е една дълголетна традиция. Без съмнение, в тази "алея на признателност", попадат само най-достойните. Онези, които реално, са давали и дават своя принос за развитието на Видин. Такъв е и проф. д-р Радослав Гайдарски, който казва, че емоционално винаги е бил свързан с града:  

"Във Видин отраснах, учих, започнах като лекар-хирург и се усъвършенствах. Както се казва, Видин- винаги в сърцето. Мисля, че краят ни не е толкова западнал, колкото се говори. Може би това си е заложено в българския характер, непрекъснато да се оплакваме, че сме най-зле. Действително, сега може да има по-голяма безработица, но това е нормално, при положение, че не успяхме да си запазим заводите, не успяхме да съхраним направеното преди време, а го пропиляхме ей така, за нищо. Важното е обаче какво ще направим за бъдещето. Ей сега да видим новите управници! Да направим така, че градът да си възвърне славното минало, защото историята на Видин е историята на България. Пожелавам на видинчани много усилия, любов към родното място и повече вяра, защото този т. нар. български песимизъм не води към добро бъдеще."



Пожелаваме си да обичаме Видин повече на дела, по-малко на думи!



Още по темата за миналото и настоящето на Видин и какъв е градът през погледа на видинчани чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42