Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криводол търси изход от кризата чрез минералните си извори

7
Снимка: Радио ВИДИН
Криводол е селище с древна история, но сега населението бързо се топи, защото заради безработицата и ниските доходи, много от хората търсят препитание другаде. На територията на общината е село Градешница, където при археологически  разкопки е намерена оброчна плочка с писмо, по-древно от египетските йероглифи. Надписът остава все още неразгадан, въпреки че за съдържанието има хипотези. Сега за находките от праисторията, както и за обектите от антично време можем да научим в историческия музей в града, който е част от читалищния комплекс. Въпреки древното минало, Криводол като град е със сравнително кратка история. Статутът му е присъден през август 1969 година и от тогава тази дата е празник за населеното място. Сега, обаче, хората, които го отбелязват, са значително  по-малко, защото проблемите принуждават много от тях да напускат града и страната.


"Бедни сме, страшна работа. С минималните пенсии хората едва кретат за лекарства и за хляб, броиш да останат и за утре стотинки. Хората се мъчат, гладуват, напуснаха България децата ни, оставиха нас, старите хора сами. Плачем всяка вечер за децата, но стискаме зъби, за тях да е добре. Жалко е, по селата всичко се чупи, изнасят, страшна работа е. Да увеличат пенсиите на хората, това искаме"- така обрисуваха пред Анжела Каменова картината в Криводол местните хора.


Снимка"Ако тези в столицата ги оставят да живеят на месец с парите, които имат хората в Криводол, ще стане страшно, революция, кризата в Харманли ще бъде бледа сянка на това, което ще се случи. Тези, на жълтите павета, не трябва да забравят, че има и провинция, и живи хора там"
- каза в ефир слушател на Радио ВИДИН от Криводолска община. 



"Да се ползва пълноценно минералната вода, която е безценно подземно богатство. Как точно ще се ползва този ресурс, като не може да се стопанисва от общините, каква концесия ще се плаща..."- пита друг слушател от съседното на Криводол село- Черкаски, община Вършец.


СнимкаКметът на Криводол Петър Данчев смята, че възможност да се справи с безработицата и да привлече инвеститори са минералните извори в района. За целта ще кандидатства за отпускане на средства по пилотната схема на инвестиционната програма "Минерални води". По нея от бюджета на държавата са отделени 3,5 милиона лева за общините в страната. Безвъзмездното финансиране по проектите ще бъде до 50%, а за останалите 50 на сто те трябва да използват общински средства. Преди близо 50 години са правени проучвания на минералните води на територията на село Главаци. Качествата им са доказани. Сега Общината ще кандидатства за извършването поне на един сондаж, а за целта са нужни около 400 хиляди лева, каза пред Анжела Каменова кметът Петър Данчев: 



"1967 година са правени проучванията на минералните води, на 27 сондажа в община Криводол. Идва по-добро бъдеще за общината, приоритет номер едно ни е да направим няколко сондажа, тогава цената на земята ще стане атрактивна, ще има инвеститори. Пример: разходите за една оранжерия са 93% за отопление, а при наличието на тези термални води, разходите ще намалеят"-
убеден е кметът на Криводол. 


Докато се разработят минералните извори в района на Криводол, за общината са нужни бързи мерки за справяне с безработицата, която е над 40 %. За целта е нужна и промяна на държавата политика, смята  Петър Данчев. Шанс за подобряване на условията в общината е кандидатстването по проекти. За сега една от възможностите да бъдат привлечени младите хора да останат там е чрез спорта. Изграден е модерен комплекс, а на пистата край Криводол се провеждат етапи от национални шампионати, каза още кметът на общината. 


Още разкази от Криводол може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05