"Ако тези в столицата ги оставят да живеят на месец с парите, които имат хората в Криводол, ще стане страшно, революция, кризата в Харманли ще бъде бледа сянка на това, което ще се случи. Тези, на жълтите павета, не трябва да забравят, че има и провинция, и живи хора там"- каза в ефир слушател на Радио ВИДИН от Криводолска община.
"Да се ползва пълноценно минералната вода, която е безценно подземно богатство. Как точно ще се ползва този ресурс, като не може да се стопанисва от общините, каква концесия ще се плаща..."- пита друг слушател от съседното на Криводол село- Черкаски, община Вършец.
Кметът на Криводол Петър Данчев смята, че възможност да се справи с безработицата и да привлече инвеститори са минералните извори в района. За целта ще кандидатства за отпускане на средства по пилотната схема на инвестиционната програма "Минерални води". По нея от бюджета на държавата са отделени 3,5 милиона лева за общините в страната. Безвъзмездното финансиране по проектите ще бъде до 50%, а за останалите 50 на сто те трябва да използват общински средства. Преди близо 50 години са правени проучвания на минералните води на територията на село Главаци. Качествата им са доказани. Сега Общината ще кандидатства за извършването поне на един сондаж, а за целта са нужни около 400 хиляди лева, каза пред Анжела Каменова кметът Петър Данчев:
"1967 година са правени проучванията на минералните води, на 27 сондажа в община Криводол. Идва по-добро бъдеще за общината, приоритет номер едно ни е да направим няколко сондажа, тогава цената на земята ще стане атрактивна, ще има инвеститори. Пример: разходите за една оранжерия са 93% за отопление, а при наличието на тези термални води, разходите ще намалеят"- убеден е кметът на Криводол.
Докато се разработят минералните извори в района на Криводол, за общината са нужни бързи мерки за справяне с безработицата, която е над 40 %. За целта е нужна и промяна на държавата политика, смята Петър Данчев. Шанс за подобряване на условията в общината е кандидатстването по проекти. За сега една от възможностите да бъдат привлечени младите хора да останат там е чрез спорта. Изграден е модерен комплекс, а на пистата край Криводол се провеждат етапи от национални шампионати, каза още кметът на общината.
Още разкази от Криводол може да чуете в звуковия файл.
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..