Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодатели могат да наемат безработни по програма

Снимка: Радио Видин

От 28 ноември до 9 декември във всички бюра по труда в страната всеки работодател маже да наеме безработни, съобразно своите потребности. На този втори етап от изпълнението на схемите по Програмата за развитие на човешките ресурси, хората без препитание, одобрени от работодателите, имат възможността да преминат професионално обучение. Максималният брой безработни, които могат да бъдат наети от един работодател е десет. 

Вярват ли на тези програми и проявяват ли интерес към работодатели, предлагащи работа по тях - това попитахме видинчани в анкетата по темата:

"Мисля, че проблемът е на национално ниво и правителството трябва да вземе кардинални мерки ... Хората тук се спасяват поединично и заминават за чужбина, и се отписват от бюрата по труда, откъдето отчитат спад на безработицата. Всичко това е формалност, колкото да се отчита, че нещо се прави." 

При набирането на заявки не се изискват съпътстващи документи, а те трябва да бъдат представени преди сключването на договор за работа, каза Милчо Цоков, директор на Дирекция "Бюро по труда" във Видин. 

"Около 20 работодатели са подали документи до момента по схемата за младежка заетост. Броят им е в прилични граници. След приемането на документите желаещите ще бъдат насочвани към работодателите. По специална методика ще се извършва класиране на работодателите. Някои от тях остават в резерв, в зависимост от отпуснатите средства. Мисля, че голяма част от работодателите ще бъдат удовлетворени този път" - каза Милчо Цоков и допълни:

"Всички наети по схемите ще получават трудово възнаграждение в рамките на минималния осигурителен праг за длъжността. Всеки работодател има право да дава допълнителен бонус към това възнаграждение, което го нарежда на по- предна позиция в класирането."

 
На територията на Дирекция "Бюро по труда"- Монтана има голям интерес както от страна на работодателите, така и от търсещите работа към схемите на Програмата за развитие на човешките ресурси. Около 50 души са намерили постоянна работа, след приключването на срока на субсидирането, каза Светла Узунова, директор на Дирекция "Бюро по труда"- Монтана:

"До момента в региона, обслужван от нашата Дирекция, са сключени договори с 97 работодатели. Това са микро, малки и средни предприятия, като 49 младежи са останали на работа при същия работодател след приключването на договора за субсидирана заетост." 


Чувстват ли се мотивирани работодателите да назначават нови работници в своите предприятия, на фона на макар и минималния икономически растеж, който отчитат от Международния валутен фонд и Европейската банка и начин за намаляване на безработицата ли е това? Отговор дава Димитър Иванов, собственик на фирма за производство на дограма във Враца.

"Определено това е начин. Имам доста колеги от Северозападна България, които кандидатстват усилено. Вече работодателите успяват да подадат документи и успяват, защото това е глътка въздух за тях. Ние приключваме успешно отиващата си 2016 година, с ново хале и ръст на произведената продукция. Ще има коледни бонуси за служителите ни" - каза Димитър Иванов

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България категорично отказаха коментар по темата. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05