Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодатели могат да наемат безработни по програма

Снимка: Радио Видин

От 28 ноември до 9 декември във всички бюра по труда в страната всеки работодател маже да наеме безработни, съобразно своите потребности. На този втори етап от изпълнението на схемите по Програмата за развитие на човешките ресурси, хората без препитание, одобрени от работодателите, имат възможността да преминат професионално обучение. Максималният брой безработни, които могат да бъдат наети от един работодател е десет. 

Вярват ли на тези програми и проявяват ли интерес към работодатели, предлагащи работа по тях - това попитахме видинчани в анкетата по темата:

"Мисля, че проблемът е на национално ниво и правителството трябва да вземе кардинални мерки ... Хората тук се спасяват поединично и заминават за чужбина, и се отписват от бюрата по труда, откъдето отчитат спад на безработицата. Всичко това е формалност, колкото да се отчита, че нещо се прави." 

При набирането на заявки не се изискват съпътстващи документи, а те трябва да бъдат представени преди сключването на договор за работа, каза Милчо Цоков, директор на Дирекция "Бюро по труда" във Видин. 

"Около 20 работодатели са подали документи до момента по схемата за младежка заетост. Броят им е в прилични граници. След приемането на документите желаещите ще бъдат насочвани към работодателите. По специална методика ще се извършва класиране на работодателите. Някои от тях остават в резерв, в зависимост от отпуснатите средства. Мисля, че голяма част от работодателите ще бъдат удовлетворени този път" - каза Милчо Цоков и допълни:

"Всички наети по схемите ще получават трудово възнаграждение в рамките на минималния осигурителен праг за длъжността. Всеки работодател има право да дава допълнителен бонус към това възнаграждение, което го нарежда на по- предна позиция в класирането."

 
На територията на Дирекция "Бюро по труда"- Монтана има голям интерес както от страна на работодателите, така и от търсещите работа към схемите на Програмата за развитие на човешките ресурси. Около 50 души са намерили постоянна работа, след приключването на срока на субсидирането, каза Светла Узунова, директор на Дирекция "Бюро по труда"- Монтана:

"До момента в региона, обслужван от нашата Дирекция, са сключени договори с 97 работодатели. Това са микро, малки и средни предприятия, като 49 младежи са останали на работа при същия работодател след приключването на договора за субсидирана заетост." 


Чувстват ли се мотивирани работодателите да назначават нови работници в своите предприятия, на фона на макар и минималния икономически растеж, който отчитат от Международния валутен фонд и Европейската банка и начин за намаляване на безработицата ли е това? Отговор дава Димитър Иванов, собственик на фирма за производство на дограма във Враца.

"Определено това е начин. Имам доста колеги от Северозападна България, които кандидатстват усилено. Вече работодателите успяват да подадат документи и успяват, защото това е глътка въздух за тях. Ние приключваме успешно отиващата си 2016 година, с ново хале и ръст на произведената продукция. Ще има коледни бонуси за служителите ни" - каза Димитър Иванов

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България категорично отказаха коментар по темата. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57