Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спрат ли по-високите санкции войната по пътищата

Снимка: Радио ВИДИН

54-годишна жена загина днес край Видин в поредната тежка катастрофа... Само преди седмица депутатите приеха сурови санкции за пияните шофьори, увеличение на глобите за превишена скорост и строги мерки за нарушителите на Закона за движение по пътищата. Новите текстове ще имат възпитателен и възпиращ ефект, смятат авторите на промените в нормативната база. Вече ще са двойни глобите за превишаване на скоростта в населени места: над 50 км/ч - 700 лв. Санкциите за шофиране над позволеното извън населени места ще са 600 лв. при превишение с над 50 км/ч, като за всеки 5 км отгоре глобата се вдига с по 50 лв.

Моника Йончева попита видинчани какво мислят за по-високите глоби и ефекта от тях:

"Младите хвърчат като луди, каквото и да променят в Закона, трябва да имаш акъл... Не мисля, че това ще окаже някакво влияние, защото българинът не си плаща санкциите... Санкциите няма да намалят катастрофите- всичко е до възпитание и до човека... Да се надяваме, че ще има ефект, в цял свят е така... На българина единствено, ако му бръкнеш в джоба, може да има ефект. Във Видин положението е много зле- никой не спазва правилата..."


"Глобата за висока скорост вече няма да има лимит", каза председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев и добави:

"Мисля, че никой не може да си позволи да прави такива нарушения всяка седмица."


Статистиката сочи, че само в област Видин от януари до септември тази година пътните полицаи са установили 12 184 нарушения. Превишената и несъобразена с пътните условия скорост остава най-честото нарушение. Броят на санкционираните за превишена скорост през 9-те месеца на 2016 година е 3 704. За нередовни документи са санкционирани 2 241 водачи. Броят на установените неправоспособни водачи е 419, а на шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол - 115.

Славяна Гайдарова става неволна жертва на катастрофа във Видин, след като на бул. "Панония" автомобил внезапно излиза от странична улица без да осигури предимство, заради което следва неизбежен сблъсък. За щастие, няма сериозно пострадали, щетите са главно по двете коли, но шокът от преживяното остава дълго:

"Надявам се по-високите глоби да имат ефект. Аз лично бих се замислила преди да наруша някое правило."

На страницата ни във Фейсбук също получихме коментари по темата:

"Закони и до сега имаше. Няма ли ефективно прилагане на наказания, няма да има и спазване! Няма по-долно шофиране от това в България! Мнозина мислят, че са яхнали болид и са сами на пътя. За съжаление, заради такива боклуци умират невинни хора. За миналата година общият брой на убитите при ПТП е над 700. Разбира се, за тях няма ден на траур, остават една проста статистика, а че са разрушени стотици семейства на никой от пишещите закони не му пука. Вземат си възнаграждението от комисиите, че са направили впечатляващи поправки и Весела Коледа...! А, че идва краят на годината и поредната суха статистика няма значение. Другия декември ще направим нови промени и така всяка година... Много важно е и да има кой да санкционира нарушителите!! Три пъти вече засичаме пътни превозни средства да карат в насрещното платно, уведомяваме полицията и те не искат да дойдат!!! Пътищата са ужасни, това е основният проблем. Тесни, с обратни виражи, безбройни завои и безумни отбивки към села и паланки. Пълни са с ограничения на скоростта, които са "хранилки" за полицаите. Ако спазвам всички ограничения, от Видин до София ще стигна за 5 часа. 250 км за 5 часа. Идиотщина."

Потърсихме мнението на експерти от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Според Илия Тодоров само увеличаването на глобите не е достатъчно, защото събираемостта е твърде ниска.

"Ако едно наказание бъде абсолютно неизбежно и ако всеки нарушител знае, че направи ли нарушение, ще понесе съответните последици, това ще има много по-добър ефект", каза още той.

Председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев обясни, че се мисли за по-висока събираемост на глобите. Такава мярка е залепянето на глобата на неправилно паркирали автомобили, чрез което ще се смята, че тя е връчена на нарушителя.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49