Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спрат ли по-високите санкции войната по пътищата

Снимка: Радио ВИДИН

54-годишна жена загина днес край Видин в поредната тежка катастрофа... Само преди седмица депутатите приеха сурови санкции за пияните шофьори, увеличение на глобите за превишена скорост и строги мерки за нарушителите на Закона за движение по пътищата. Новите текстове ще имат възпитателен и възпиращ ефект, смятат авторите на промените в нормативната база. Вече ще са двойни глобите за превишаване на скоростта в населени места: над 50 км/ч - 700 лв. Санкциите за шофиране над позволеното извън населени места ще са 600 лв. при превишение с над 50 км/ч, като за всеки 5 км отгоре глобата се вдига с по 50 лв.

Моника Йончева попита видинчани какво мислят за по-високите глоби и ефекта от тях:

"Младите хвърчат като луди, каквото и да променят в Закона, трябва да имаш акъл... Не мисля, че това ще окаже някакво влияние, защото българинът не си плаща санкциите... Санкциите няма да намалят катастрофите- всичко е до възпитание и до човека... Да се надяваме, че ще има ефект, в цял свят е така... На българина единствено, ако му бръкнеш в джоба, може да има ефект. Във Видин положението е много зле- никой не спазва правилата..."


"Глобата за висока скорост вече няма да има лимит", каза председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев и добави:

"Мисля, че никой не може да си позволи да прави такива нарушения всяка седмица."


Статистиката сочи, че само в област Видин от януари до септември тази година пътните полицаи са установили 12 184 нарушения. Превишената и несъобразена с пътните условия скорост остава най-честото нарушение. Броят на санкционираните за превишена скорост през 9-те месеца на 2016 година е 3 704. За нередовни документи са санкционирани 2 241 водачи. Броят на установените неправоспособни водачи е 419, а на шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол - 115.

Славяна Гайдарова става неволна жертва на катастрофа във Видин, след като на бул. "Панония" автомобил внезапно излиза от странична улица без да осигури предимство, заради което следва неизбежен сблъсък. За щастие, няма сериозно пострадали, щетите са главно по двете коли, но шокът от преживяното остава дълго:

"Надявам се по-високите глоби да имат ефект. Аз лично бих се замислила преди да наруша някое правило."

На страницата ни във Фейсбук също получихме коментари по темата:

"Закони и до сега имаше. Няма ли ефективно прилагане на наказания, няма да има и спазване! Няма по-долно шофиране от това в България! Мнозина мислят, че са яхнали болид и са сами на пътя. За съжаление, заради такива боклуци умират невинни хора. За миналата година общият брой на убитите при ПТП е над 700. Разбира се, за тях няма ден на траур, остават една проста статистика, а че са разрушени стотици семейства на никой от пишещите закони не му пука. Вземат си възнаграждението от комисиите, че са направили впечатляващи поправки и Весела Коледа...! А, че идва краят на годината и поредната суха статистика няма значение. Другия декември ще направим нови промени и така всяка година... Много важно е и да има кой да санкционира нарушителите!! Три пъти вече засичаме пътни превозни средства да карат в насрещното платно, уведомяваме полицията и те не искат да дойдат!!! Пътищата са ужасни, това е основният проблем. Тесни, с обратни виражи, безбройни завои и безумни отбивки към села и паланки. Пълни са с ограничения на скоростта, които са "хранилки" за полицаите. Ако спазвам всички ограничения, от Видин до София ще стигна за 5 часа. 250 км за 5 часа. Идиотщина."

Потърсихме мнението на експерти от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Според Илия Тодоров само увеличаването на глобите не е достатъчно, защото събираемостта е твърде ниска.

"Ако едно наказание бъде абсолютно неизбежно и ако всеки нарушител знае, че направи ли нарушение, ще понесе съответните последици, това ще има много по-добър ефект", каза още той.

Председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев обясни, че се мисли за по-висока събираемост на глобите. Такава мярка е залепянето на глобата на неправилно паркирали автомобили, чрез което ще се смята, че тя е връчена на нарушителя.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45