Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синагогата във Видин- рана, която продължава да кърви

Защо се търсят причини как да не бъде възстановена сградата на видинската синагога

19
Снимка: Радио ВИДИН

От десетки години една от емблемите на Видин- еврейската синагога, тъне в разруха. Тя е построена през 1894 г. на мястото на предишен храм, разрушен по времето на руско-турската Освободителна война. Строежът е осъществен предимно с дарения на местната еврейската общност. Видинската синагога е втората по големина след храма в София. Интериорът навремето е впечатлявал със своя колорит и богата орнаментика.

В средата на XX век синагогата изгубва своята религиозна функция. През 1948 за новата държава Израел заминават близо 1200 видински евреи, а храмът е предаден за стопанисване на Община Видин. През 1950 г. молитвеният дом е превърнат в склад и постепенно загубва блясъка си. През 1986 г. започва реставрация на сградата, което се оказва фатално- промените в държавното устройство заварват синагогата без покрив, както си остава и до днес- 30 години по-късно. След 1989 година собствеността е възстановена на еврейската общност, после правото на ползване е прехвърлено на Министерството на културата, което обаче настоява и за собствеността на терена, за да се търсят средства от еврофондовете. През тази година Организацията на евреите в България "Шалом" се съгласява на тази стъпка, но от тогава до днес никой не иска да се ангажира с решаването на проблема.

СнимкаТака от години непрекъснато се обещава, че този паметник на културата ще бъде реставриран и възстановен. От години обаче нищо подобно не се случва, а десетки туристи и видинчани, ежедневно преминаващи край Синагогата, недоумяват защо е в това състояние.

Защо се търсят причини не как да бъде, а как да не бъде възстановена сградата на видинската синагога? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника".

"Тази сграда някой иска да я продаде за стотинки. Има още малко да се руши, после теренът ще се продаде и край... Еврейската общност да си поеме ангажимент... Беше уникална старинна ценност. Аз съм кореняк видинлийка, спомням си я като ученичка- беше безупречна работа, рай, беше уникално- с цветни прозорци, красота. Сега е пустиняк, дървета израснаха вътре- срамота. Не знам кой е отговорен за това- дали еврейската общност трябва да предприеме нещо или и нашата държава да помогне- не знам, но това е падение, това е жалко. Като минавам оттук, винаги ми е болно, лоша работа... Защо не се направи нещо да я оправят? Не вярвам да има човек, на когото да не му е болно като гледа в какъв вид е...", казаха видинчани, преминаващи край Синагогата.

Снимка"През 2009 година я дарихме с нотариален акт на държавата в лицето на Министерството на културата. Обещаха, че ще я включат в проект заедно с "Баба Вида" и къщата на Жул Паскин, но така и нищо не се получи. Даже двора не се почиства от растителност. Там се събират и много деца и може да се получи инцидент, защото не е обезопасена. Обръщали сме се към Областната управа за помощ, но няма пари. Има няколко одобрени проекта за реставриране, но нищо не се случва. Септември се смени ръководството на "Шалом", сформира се група за преговори с Правителството по тази тема, но отново- нищо. Всички искаме това да остане за Видин, молитвен храм никога повече не може да бъде. Опасяваме се, че ако се дари и земята под Синагогата, може да се получи някаква злоупотреба. Видинската еврейска общност наброява 15-ина човека и няма средства и възможности да я възстанови и стопанисва. Проведохме разговор с новия кмет на Видин и той каза, че ако дарим земята, може да се кандидатства за европейски проект, нашето ръководство в София каза, че няма нищо против- и до тук. Водени са много разговори, но така и нищо не се получи. Сега вече не сме много обнадеждени", обясни председателят на видинската регионална организация на евреите в България "Шалом" Роза Маринова.

Въпросът стигна и до Парламента. Народният представител Вили Лилков попита министъра на културата Вежди Рашидов.

"Преди година имах уверение от Министерството на културата, че съвместно с ОЕБ "Шалом" ще се направи всичко необходимо да решим съдбата на този уникален паметник. Видинската синагога е отдадена с безвъзмездно право на ползване вече седма година на Министерството на културата, което изработи добър проект, получи право на строеж и този проект би трябвало да започне да се изпълнява. Но възникна оправдание с липсата на средства и че тъй като има само право на ползване на този паметник, то не може да се кандидатства за евросредства. Новата ситуация е, че ОЕБ "Шалом" се съгласи да предаде собствеността на държавата и изрази тази своя готовност със специално писмо до Министерството на културата от началото на месец август. Проведохме много разговори, много срещи, но от месец август Министерството мълчи. Искам да разбера защо Министерството на културата не отговаря на това предложение и ако не иска да се погрижи за него, предлагаме този уникален паметник да се прехвърли на Община Видин. Тя ще го приеме и ще приеме предизвикателството да търси средства да го реконструира", заяви Вили Лилков.

"Аз много исках тази сграда да бъде спасена. Хубаво е, че най-накрая, след като останаха три стени, "Шалом" решиха да го прехвърлят на държавата, защото не виждам кой друг може да го оправи. Досега не стана, защото нашите приятели от "Шалом" са виновни- голям страх да не им го откраднем... В момента аз се страхувам този паметник да остане в ръцете на Министерството, защото не знам кой ще дойде след нас. Готови сме тези дни да го прехвърлим на Общината", отговори Вежди Рашидов.

СнимкаПотърсихме Вили Лилков, за да внесе повече яснота за бъдещето на видинската синагога или това, което е останало от нея:

"Отговорът на министър Рашидов отново не беше ясен, въпреки че в предишни наши разговори винаги е подчертавал загрижеността си към синагогата. След официалното питане в зала, той ми обеща, че ще свика среща между представители на Министерството, кмета на Община Видин, областния управител и Организацията на евреите "Шалом", за да се изясни дали министерството ще поеме ангажимента към собствеността или тя да бъде насочена към видинската Община. Еврейската общност вече заяви готовността си да предостави собствеността на синагогата на държавата или на Общината. Моята задача е буквално да принудя Министерството на културата да каже иска или не иска тази собственост. Тази безстопанственост и това безхаберие не може да продължава. От това страда един уникален паметник на културата, страдат и видинските граждани, защото Синагогата е една от емблемите на града. На ход вече са държавата или Общината."

Попитахме Община Видин дали са водени разговори собствеността на синагогата да бъде прехвърлена на Общината, съгласни ли са и могат ли да я възстановят и стопанисват. Оттам ни отговориха, че не желаят да коментират тази тема.

А времето минава и не щади никого, дори и 120-годишната сграда на синагогата, преживяла куп войни и исторически превратности. Остава да се надяваме, че уникалният триъгълник на толерантността, с който Видин се гордее- образуван от Синагогата, Митрополията и Джамията, скоро няма да остане без единия си връх.

"Ние едва ли ще доживеем да видим синагогата реставрирана, дано младите хора са по-разумни и се погрижат за нея", споделят малцината останали във Видин евреи.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28