В "Посоките на делника" си припомнихме, за да не забравяме и повтаряме грешките, част от темите, които ви вълнуваха през изтеклата година, а Радио ВИДИН отрази, коментира и анализира в рубриката "Общество".
И през 2016 година Северозападна България си остана в дъното на класациите за социално-икономическо развитие, сочи анализът на Института за пазарна икономика. В тази връзка с надежда бе посрещната заявката да се изготви и приложи Целенасочена програма за развитие на изоставащите региони в България, сред които Видин, Враца и Монтана. Към днешна дата обаче тази стратегия все още не е приета от Правителството и не действа. Изграждането на скоростен път от Видин до Ботевград, който да поеме натоварения трафик от и за Дунав мост 2, си остава нерешен проблем, а министър Лиляна Павлова обясни, че пари за този проект засега няма.
Друг от основните проблеми в Северозапада си остава демографската криза. Заради тежкото икономическо състояние младите хора се страхуват да имат и гледат повече деца. Демографската криза се отрази и на училищната система във Видин. Заради това се заговори вече открито за закриването на учебни заведения. Сформирана е работна група, която да прецени как това да стане най-безболезнено. Всички тези проблеми са причина все по-малко млади хора да остават в родните места в Северозападна България.
Мигрантският натиск не слизаше от новинарските емисии на медиите през цялата година. От него пострадаха и граничните видински села. Мигрантите влизат незаконно в България от южната граница с Турция, каналджии ги превозват до вътрешността на страната и след това до границата със Сърбия, защото тяхната цел е Западна Европа. През лятото обаче сръбските власти засилиха охраната на своята граница. Останали в безизходица, чужденците търсят храна, подслон и телефон от хората в най-близкото село. Случаите вече са ежедневие, казаха първо пред Радио ВИДИН жителите на видинското гранично село Киреево.
Коментари предизвика и състоянието на средата, в която живеем. Няколко проекта очакват реализация по интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Видин през тази година. Най-разнородни реакции предизвика обновяването на пешеходната зона в централната градска част. Спешни спасителни реставрационни и консервационни дейности се наложи да бъдат извършени в замъка "Баба Вида". Горната тераса пропуска влага и по тази причина се рушат тухлените зидове, с които е надстроявана старата крепостна стена.
"За необходимостта от реставрация алармираме от години, а от 2009 година има и изготвен технически проект", припомни директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова. Нерешен остана въпросът и със сградата на еврейската синагога във Видин, която от десетилетия се руши. Един нов паметник във Видин също предизвика силна реакция през изтеклата година. В началото на парк "Рова" бе монтирана фигурата на последния владетел на второто българско царство- Иван Срацимир. Жители и специалисти от Видин се възмутиха от несъразмерната с постамента фигура и от факта, че са вградени светещи елементи. Паметникът на Иван Срацимир е дело на скулптора Александър Хайтов, който е автор и на монумента на Самуил в София. Оказа се и че от Община Видин не е искано разрешение за поставянето на паметника, обясни главният архитект Ангел Недялков.
В рубриката "Общество" говорихме и за още един паметен знак. Навръх Деня на независимостта, македонци строшиха демонстративно паметна плоча на загиналите български офицери и войници на връх Каймакчалан. Този вандалски акт, естествено, разбуни духовете у нас и предизвика вълна от искрено възмущение. Отношение по темата взе Емилия Кожухарова- правнучката на един от героите на Първата световна война, родения във Видин полк. Стефан Илиев, командир на 15-ти пехотен Ломски полк, загинал също на територията на днешна Македония.
Годината не мина и без протести. Главният път Е-79 бе ремонтиран, след като жители на Димово блокираха движението. Българските превозвачи пък протестираха заради безкрайните опашки по граничните пунктове, сред които и Дунав мост 2 Видин-Калафат. Браншовите организации в международния транспорт заплашиха, че ще поискат оставки, ако проблемите не бъдат решени. Причина за протеста им е бавното обслужване на товарните превози на граничните пунктове.
Във Видин от години дишаме най-мръсния въздух в страната, а и в Европа, сочат анализите. Така например през 2015 година във Видин въздухът е бил най-прашен в България- 188 пъти уредите са отчели превишавания на лимита за фините прахови частици във въздуха. Видинчанката Василена Петрова публикува снимка в социалните мрежи с текст към нея: "Над Видин е паднала димна завеса" и изрази мнението си в "Посоките на делника".
Проблемът с неправилното паркиране, който определено вълнува видинчани, също бе отразен неколкократно. Освен че пречат на движението, колите рушат тротоарите и плочите в центъра, които бяха подменени по проекта "Зелена и достъпна градска среда".
Духовете миналата година разбуни и концертната програма за деветте вечери на традиционния видински панаир- видинчани и гости на града имаха възможност да видят и чуят само изпълнители от поп-фолк жанра. Христо Иванов, от трупата на видинския куклен театър, потърси Радио ВИДИН, за да изкаже своето възмущение от избора на изпълнители.
В Олимпийската година говорихме и за спорт. Едва 3 медала и 65-о място в крайното класиране записа България на Олимпиадата в Рио. Има ли светлина в тунела на българския спорт? Чухме мнението на многократната медалистка от световни, европейски и републикански състезания в борбата, джудото и самбото и успешен треньор- видинчанката Габриела Кирилова.
ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни -..
Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..
И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..
Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..
След дълго пътуване по пътищата на Северозападна България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център. На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка. Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..
Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..
Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото. Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха. Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята? Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..