Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един полицай на две села- ще гарантира ли реда в Северозапада?!

Снимка: БГНЕС
Отново се сещаме, за кой ли път, че битовата престъпност тормози малките населени места. Обещанията този път са за полицай във всяко село или в краен случай по един униформен на две села. Това ще е специализирана полицейска операция, която ще продължи 3 месеца, там, където има напрежение. Акцентът ще е в 5 области, където битовата престъпност е най-голяма. Три от тези области са Видин, Монтана и Враца.

В "Посоките на делника" гледната точка е на народни представители, бивши служители на видинската полиция, кметове.

"Силно съм изненадан от поведението на отиващото си правителство в последните дни от неговия мандат, защото едва ли не те сега преоткриват топлата вода или колелото. Все едно, че този проблем досега не съществуваше. Дали с един полицай в едно село ще се реши проблемът? Това би помогнало. Но в никакъв случай категорично няма като с гумичка да изтрие престъпността в региона. Самият факт, че се назначават такива служители, за мен е до известна степен кризисна мярка, кризисен пиар на правителството, защото в някои региони ситуацията е много тежка. Гръмко рекламираните 7 млн.лв., които се отпускат за борба с битовата престъпност в общия държавен бюджет бих казал, че са една капчица, крайно недостатъчна. Освен щата и назначаването на такива служители е необходимо въпросните колеги да имат приемни, да имат и автомобили, и комуникационни средства, да имат възможността бавно и методично да обикалят районите, да познават всяка улица, да познават криминалния контингент. Тук трябва да се обърнем и към представителите на прокуратурата, защото тези, които извършват кражби и грабежи по селата, са едни и същи. И много често спрямо едни и същи лица има не едно, не две, не три, а по някой път и десетки незавършени досъдебни производства. Тук вече е мястото и ролята на прокуратурата като контролираща наказателния процес в досъдебната му фаза, малко по-експедитивно да накара разследващите да събират годни доказателства. В края на краищата важно е извършителите да получат и присъди", заяви Явор Хайтов, народен представител от Врачанския регион и бивш заместник министър на вътрешните работи.

Гостът в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, бивш заместник директор на видинската полиция- когато Областната дирекция на МВР беше Регионална дирекция на вътрешните работи, а в момента действащ адвокат коментира, че:

"Един полицай на две села би могъл да бъде и много, но би могъл да бъде и малко. Не бихме могли да кажем, че с назначаването на 1 500 души, които са бивши полицаи или военни, въпросът с битовата престъпност ще бъде решен като с магическа пръчка. Този човек трябва да е добре запознат с конкретните условия и хора. Той следва да има опита и умело да работи с апарата от секретни сътрудници. Чувството за безнаказаност също е един от огромните проблеми в борбата с тази престъпност."

По думите на Венцислав Евгениев, дългогодишен кмет на монтанската община Медковец, всичко зависи от статута на полицая- какво ще му бъде позволено да върши от гледна точка на закона и от самия полицай вече като манталитет. 

"Кадровият подбор през последните 10-20 години в МВР беше със значително принизени критерии поради липса на качествени хора. Не че няма качествени хора, но те намаляват. И фактически са недостатъчни да покриват целия спектър на потребностите. Сега ли го прозряха това тия, които управляват?! Сега ли разбраха, че във всяко село трябва да има полицай?! Това беше измислено преди 40 години- във всяко село имаше полицай. И имаше респект от тези полицаи, защото имаха правомощия. Приветствам идеята, но съм песимист за нейния успех."

Още по темата, както и коментарите на слушатели, и разказа на възрастна жена от монтанското село Септемврийци, нападната и ограбена, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32