Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Спешна помощ във Видин: "Може би ние сме Център №1 в страната по кадрова осигуреност"

Снимка: Радио ВИДИН

Центърът за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ във Видин ще ползва етаж от сградата на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/. За линейките е предвидено място в двора на Инспекцията. Четирите филиала на Центъра в региона също ще се преместят, като три от тях ще бъдат в изцяло нови сгради. Промените се налагат заради стандарта за спешна помощ, приет през миналата година, който определя и минималната квадратура на филиалите.

"Няма филиал на територията на Видинска област, който да отговаря на тази квадратура. За един филиал са необходими поне 200 квадрата, за Видин са повече- минимум 700. Сега в момента сме на 2-3 пъти по- малка площ. Във Видин Спешното приемно е към болницата, от 10 години, и сега на площ от 280 квадрата се помещаваме както Спешното отделение на болницата, така и Центърът за спешна помощ, филиалът във Видин, на тази площ, която е крайно недостатъчна", обясни директорът на ЦСМП- Видин д-р Станислав Поломски.

В Кула, Брегово и Димово ще се строи наново с европейски средства по Оперативна програма "Региони в растеж". Проектът е на Министерството на здравеопазването и е за всички филиали в страната, които са около 200. В Белоградчик Центърът ще се премести на територията на нервно отделение, който е близо до филиала и е на първия етаж на болницата.

"Може би ние сме Център №1 в страната по кадрова осигуреност. Говорим най- вече за лекари, фелдшери, медицински сестри. Нямаме незаети бройки. Като дори голяма част от лекарите, те са 28, имат и специалност. 8 са без специалност, но трима вече са на финала да вземат специалност. Дори имаме и с по две специалности. Това е добре за нас, защото указаната помощ е по- качествена. Засега текучеството е намаляло, задържат се лекарите, и за фелдшери говорим също, може би поради факта, че по 5, по 10% всяка година или през година се увеличават заплатите. Може би това е една от причините да се задържат кадрите при нас", допълни директорът на ЦСМП- Видин.

По филиалите има и стационарни екипи. Например, в Центъра в Брегово има една линейка, с която излиза единият от дежурните фелдшери, но има и друг, който е на място и указва стационарна, амбулаторна помощ. В три от филиалите линейките са по една- това са Кула, Брегово и Димово.

СнимкаД-р Росица Илкова е директор на Центъра за спешна помощ в Белоградчик. Въпросът за разширението на филиала стои на дневен ред от няколко месеца:

"Посетиха нашия филиал на спешния център строителен инженер и строителен техник, които направиха замервания и установиха, че сградният фонд и помещенията, които обитаваме, не отговарят на европейските изисквания за една нормално функционираща спешна помощ", каза д-р Росица Илкова пред сътрудника ни Иванка Петрова.

Центърът обслужва хората от три общини- Белоградчик, Ружинци и Чупрене и две села от община Димово, общо 36 села, най- отдалеченото от които е на 44 километра. Районът е планински, рядко населен. Зимният сезон е по- труден за екипите, но разполагат с проходими линейки.

"Разполагаме с 3 линейки. Тези линейки са реаномобили, които имат апаратура- с кислородотерапия са оборудвани, бутилки- две, с дефибрилатор, с ЕКГ-апарати. Две линейки винаги са дежурни 24 часа и една линейка е резервна."

Рядко се получават фалшиви повиквания. Случва се обаче да се подаде грешен адрес или грешни имена. Тези случаи са един- два за 5-6 месеца. Често възрастните хора не могат да стигнат до личния си лекар и звънят на Бърза помощ. Агресивното поведение се изразява в обидни думи към персонала заради закъснения.

"Когато се направи повикване на телефон 112 това е телефон на централата в Монтана. Те прехвърлят разговора във Видин, Видин ни дава координатите и номера на мисията, час на тръгване, а това изисква време. Дори 10-12 минути за тези разговори и уточнения и след тези минути след повикването ние тръгваме. Дори и в града да сме, това не може да се избегне. Но физическа агресия не е имало досега", обясни д-р Росица Илкова.

Притеснителен е фактът, че млади хора не са идвали на работа от десетина години, а възрастта на работещите е предпенсионна.


СнимкаНовите стандарти наблягат и на максимално бързото пристигане на екипа. Единственото забавяне е при предаването на информацията от дежурния на телефон 112 до дежурния екип от съответния център.

"Обикновено във Видин за 5-6 минути линейката е на адрес. Въведе се и триажна система. Всеки случай се преценява в зависимост от спешността на повикването- код червен, код жълт и код зелен. Трябва да имат малко търпение хората, да обяснят, това е добре и за болния, за да може лекарят в координационната централа да отсее по- незначителните случаи от по- сериозните и второто нещо е да знае какъв екип да прати"
, уточни д-р Станислав Поломски.

В стандартите са записани и какви са критериите, на които трябва да отговарят линейките, те обаче са пожелателни- до 7 години експлоатация и до 300 000 километра. От две години не са получавани нови коли. Последните две линейки са най- запазени и отговарят на новите изисквания. Другите линейки са над 300 000 километра и над 7-8 години. По- леките аварии по тях се отстраняват в работилницата на Центъра, а когато се изисква по- специализирана дейност, се карат в сервиз. 6 са резервните коли освен постоянните 8, които са на смяна.

"Грубо отношение има, дори водим и статистика, в Министерството всеки месец ги информираме. За щастие, няма сериозно пострадали", уточни д-р Станислав Поломски.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42