Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второкачествена храна ли ядем?

Снимка: Радио ВИДИН

Словашко изследване показа значителни разлики в съдържанието на 22 продукта на водещи мултинационални компании, продавани в Източна и Западна Европа. Резултатите сочат, че колбасите съдържат по-малко месо и повече мазнина, млечните храни са с по-малко протеини, а в шоколада има по-малко какао. За сметка на това тези храни съдържат повече изкуствени оцветители, подсладители и консерванти.

Второ качество храни ли се продават на потребителите в Източна Европа, в това число и в България? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника.

"Разликата е огромна. Дъщеря ми живее в Германия и дори хляб ми носи. Колбасите, зеленчуци, плодове са много по-качествени... И в големите магазини има разлика. Пазарувала съм в Испания, където е хем по-евтино, хем е по-качествена храната. Има разлика, въпреки че е от един и същ производител... Там храните са много по-качествени. Тук всичко е по-зле...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Качествена храна с по- висока цена ще е непосилна за пенсионерите, особено за тези с по-ниски пенсии. Това заяви Малина Башлийска, председател на Областния съвет на Съюз на пенсионерите -2004:

"Интересувам се от темата и вярвам, че това е така, защото ние сме със слугинско поведение- не умеем да си поставяме проблемите, където трябва. Трябва да се направи анализ. Определено смятам, че има дискриминация. Била съм в Италия, видяла съм качеството на храните. Българският пенсионер обаче няма възможност да купува скъпи храни- взима хляб, безалкохолно от време на време, 150-200 грама сирене. Аз не мога да си позволя каквото искам, нося дрехите от едно време, пътуване и ресторант въобще не мога да си позволя."

Словашкият министър на земеделието призова производителите на храни "да престанат да делят потребителите на две класи и да започнат да продават храни с едно и също качество в целия европейски пазар".

"При някои продукти сме се превърнали в европейско кошче за боклук", коментира чешкият министър на земеделието Мариан Юречка. Страните от Вишеградската четворка настояват пред Европейската комисия да няма разлика в качеството на хранителните продукти в Западна и Източна Европа. Полша, Словакия, Чехия и Унгария протестират срещу установената практика на "двоен стандарт" в храните, предназначени за източноевропейския пазар.

България също заяви, че се присъединява към този призив, като от земеделското министерство определиха практиката като "недопустима дискриминация", тъй като храните са с по-лошо качество и с повече сол, мазнини и изкуствени подсладители.

Миналата седмица към призива за еднакво качество се присъедини и Румъния.

"Това нещо не е ново, отдавна го има като информация, а това, че сега се заговори за него е, защото стана политически проблем. Грижа на всяка държава е да контролира качеството на храните на нейната територия. Ако в България има по-некачествени стоки, отколкото на Запад, това е наша грижа, а не на Европейския съюз. Това, че нашите контролни органи спят, е български проблем, а не общоевропейски проблем", заяви Сергей Иванов от "Активни потребители".

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви, че ще направи изследване на чужди продукти, които се продават в търговските вериги у нас.

"Не следва да се допуска реализацията на храни от една и съща марка, произведение от един и същ производител да са различни на различните пазари. Но това в никакъв случай не означава, че тези храни са опасни. В последните години в Българската агенция по безопасност на храните няма регистрирани случаи на потребителско недоволство по отношение качеството на продуктите от една и съща търговска марка. Ние контролираме безопасността на предлаганите храни и качеството за тези, за които има определени стандарти. Предстои да направим проучване на българския пазар", каза д-р Александрина Борисова, началник-отдел в Дирекция "Контрол на храните" към БАБХ.

Според Българската агенция по безопасност на храните мултинационалните компании произвеждат по-евтини стоки за източния пазар заради по-ниската ни платежоспособност. Противодействието на това явление е информиран избор и въвеждане на стандарти за всички основни храни у нас, както и действия на ниво Европейски съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42