Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гара Орешец очакват новия си кмет

7
Снимка: радио Видин
Село Гара Орешец, община Димово бавно, но сигурно запада. От някогашната му слава преди 90-те години са останали само старите масивни сгради на учреждения като пощата, клон на банка, големия универсален магазин, затворили и заводът за преработка на дървесина, цехът за телефонни апарати, шивашкият цех. Действаща е само ж.п. гарата, която се оживява от спиращите тук влакове по линията- София-Мездра-Видин. Вследствие на тези процеси много хора напускат родното си място. А останалите не скриват болката си- че са загубили гордостта си и чакат подеяние от държавата си, която май ги е забравила. На всичкото отгоре, казват, не знаят и имат ли кмет, къде е, кой ще им решава проблемите. На последните местни избори този, за когото гласували, така и не дошъл да работи в кметството, а впоследствие се отказал от поста, по болест. Сега си имат друг кмет, но само временно, до новите избори, които ще правят на 30 април.

Снимка"Пак ще избираме, пък кой ще стане ще видим. За решаване проблеми много, работа няма, всичко счупихме и затрихме, жив зян сме. Стария кмет не сме го виждали от миналата година по това време, не знаем кмет има ли, няма ли..."
, оплакаха се жителите на селото.

Оживено в Орешец е преди обяд- около ресторанта с кафето в центъра, и пред Младежкия клуб. Радостни гласове на децата от детската градина огласят и новата детска площадка пред кметството. Оказаха се децата от по-горните групи на детската градина. С двете си учителки се радваха на пролетното слънце. Разказаха ни, че децата им са около 40.

СнимкаЕмил Данаилов е временният кмет на Гара Орешец до избирането на наследника си, което ще се случи на 30 април. Приел този кратковременен пост защото познава добре проблемите на селото. Работи в администрацията от 30 години, но няма да се кандидатира за кмет. Предпочита да помага, колкото е по силите му, с изпълнението на започнатите проекти, които общинската управа в Димово подготвила.

"Знам кои са проблемите, какво трябва да се върши. Мисля, че заедно с екипа се справяме добре. Искаме да не се усети този преходен период от предишния кмет до избирането на новия, че липсва човек, който да управлява селището", подчерта Емил Данаилов.

Проектът за зона за отидих в Гара ОрешецВ Орешец започва пролетно почистване на жилищните зони и премахване на нерегламентираните сметища, каза още кметът. Разказва и за другите ремонти, които им обещали от общината със средства от капиталовите разходи- ремонт на улици и тротоари, както и на пътищата от Върбовчец до Орешец и до местната забележителност- пещерата "Венеца". Очакват одобрение на проект за възстановяването на зона за отдих и детска площадка в района на читалището за 10 000 лв. Имат и списък с изявилите желание да участват с доброволен труд- 126 души. Ако се одобри, планират и ремонт на читалището за 352 000 лв.

СнимкаВ Гара Орешец имат добре поддържано и санирано училище- основното "Д. Благоев", в което учат към 90 деца от селата от община Димово.

"Децата са от селата Воднянци, Карбинци, Медовница, Върбовчец и Орешец. Нашето училище ще се опита да стане средищно до 10 клас. Предстои среща с институции и кметове от селата, за да видим колко ученика могат да се подсигурят",
обясни кметът.

Разходихме се и до училището, в което се оказа, повечето от децата пътуват всеки ден от съседните Медовница и Карбинци. Разказаха ни, че си харесват школото, а най-доволни са от учителите.

А на финала временният кмет Емил Данаилов пожела на съжителите си да си изберат най-достойния за негов наследник.
Това ще стане ясно на 30 април, когато с указ на президента са насрочени частични избори за кмет в Гара Орешец.

Целия репортаж на селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09