Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборни обещания за пенсионерите

Снимка: Радио ВИДИН

Пенсионерски организации настояват за приемане на Закон за възрастните хора, ежегодно преизчисляване на пенсиите, осигуряване на условия за социализиране на възрастните хора, здравно обслужване без потребителска такса, приемане на национален регламент за субсидиране на пенсионерските сдружения, безплатен транспорт за навършилите 65-годишна възраст, участие на представители на пенсионерските сдружения при решаване на проблемите им на всички управленски нива.

Исканията им са поставени пред политиците преди вота за народни представители на провелия се в София пленум на Централния съвет на Съюз на пенсионерите 2004.


"Аз съм се пенсионирал в Америка, тук съм от 2 години. В България е още по- лошо... Нали знаете, че за пенсионерите нищо не се дава. Ако нещо не си болен, освидетелстван. За нас пенсионерите таксата при лекар е едно левче. Поне аз от 2006 година, когато съм се пенсионирал, досега не са индексирани... Разбрал съм, че има някакви облекчения за влак, но аз не ползвам. Бюджетът се разпределя, както е най- правилно. В смисъл да се даде на старите, на тези, които нямат работа, за да могат да преживеят, отколкото да се правят инвестиции в далечина, защото след 20-30 години няма да ги има тези хора...", коментираха видинчани от третата възраст от какви облекчения се ползват и какво смятат за увеличението на пенсиите.

Председателят на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин Малина Башлийска разказа повече за провелата се в столицата среща с политици.

"В София се проведе поредният пленум и там присъстваха представители на много партии, на които връчихме едно обръщение с нашите искания към всички, които се кандидатират за народни представители. Нашата мечта е много постижима- да имаме достатъчно условия да живеем нормално, да имаме среда за общуване, нашите деца да имат работа, внуците ни да растат щастливи, да пазим земята и природата, защото това е най- ценното, ние сме част от кръговрата на природата. Реално условия има да бъдат преизчислени пенсиите спрямо осигурителния доход за миналата година."

СнимкаСъюз на пенсионерите 2004 активно работи заедно с други клубове през последните 5-6 години за преизчисляване на пенсиите. Последните актуализации са от 2008 година. Една от точките в обръщението- за ежегодно преизчисляване на пенсиите е обсъдена с политиците:

"Много от партиите не искаха дори да провеждат разговори на тази тема, защото няма средства. Нашият председател, който почина преди 1 месец, заедно със специалистите в НОИ (Национален осигурителен институт- бел. ред.) бяха направили един разчет, според който пари могат да се намерят и хората да си получат това, което заслужават. Защото не е допустимо в днешно време в Европейския съюз около 800 000 души да получават минимална пенсия от 161 лева. За какво по- напред?! Ние не сме хора "втора ръка"...", казва Малина Башлийска.

Закон за пенсионерите трябва да има, защото държавата трябва да предостави еднакво обгрижване на възрастните хора, независимо къде живеят. Сега Общините поемат грижата за пенсионерските клубове в зависимост от средствата, които има съответната Община и какво отношение има към хората от третата възраст.

"В София политиците изказаха своите платформи. Знаете, че предизборно винаги се обещава. Те обещават, че ще направят всичко възможно да увеличат пенсиите, да вкарат в зала Закона за възрастните хора да се гласува. Дали ще стане, това нещо много пъти ни е обещавано. Законът за възрастните хора е от 2 години в парламента. Ще продължаваме да искаме. Имаме си изисквания, които трябва да защитят правата на пенсионерите- за безплатно пътуване в градския транспорт, как да става самото пенсиониране, искаме при лекар да бъде без потребителска такса. Предизборно се обещава, всичко е изпълнимо, всичко може да се направи. Даже сега толкова много обещават, че пенсиите ще ги вдигнат, независимо коя партия дойде на власт. Да се надяваме, че поне ще увеличат пенсиите, ако друго не направят", коментира Ганка Михайлова-  председател на пенсионерския клуб във Вълчедръм- "Извор".

Във врачанското село Лесковец пенсионерският клуб се казва "Четирилистна детелина". Председател на организацията е Детелина Ангелова. Какви трудности среща пенсионерският клуб от по- малко населено място?

"В спонсорството например, никой не ни дава пари, ползваме една детска градина, кметството ни е отпуснало помещението. Плащаме си водата, тока ще почнем, така ни казаха. Важно е пенсионерите да имат клубове, защото хората идват и се разтоварват, правят срещи с други клубове. Това е- едно разтоварване, едно успокоение."

СнимкаИсканията в обръщението на пенсионерите са поставени. Ще бъдат ли чути от политиците?

"Времето е дошло. Това че хората казват своите желания към управляващите без да се притесняват, това значи, че вече сме узрели и търсим пътя за излизане от ситуацията, в която сме. Аз вярвам, че новите депутати ще бъдат хора отговорни и независимо от коя партия са, те ще сложат на първо място човека с неговите изисквания, възможности и очаквания", допълни Малина Башлийска.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството не може да бъде съборено

В кризисната за света ситуация политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение.  Опозицията се обедини с призиви за оставка на министъра на вътрешните работи, а част от нея подготвя и вот на недоверие. Част от обществото продължава да протестира срещу еврото.  На 16 януари мандатът започна с думите, че не очаква..

публикувано на 19.06.25 в 10:00

Готов ли е бизнесът за приемане на еврото?

Освен институциите, бизнесът също се подготвя за присъединяването на страната ни към еврозоната. Много компании вече адаптираха ценовата си политика и започнаха да показват цените на стоките си в двете валути, за да се осигури повече прозрачност около ефекта от въвеждането на еврото. Тази самоинициативност е ясен сигнал, че бизнесът сам е..

публикувано на 18.06.25 в 10:45

Балансирано хранене и спорт за здравословен живот

Едва 6% от българите определят начина си на живот като изцяло здравословен , сочи проучване на изследователски център "Тренд". Почти половината от българите (48%) смятат, че здравословният начин на живот е твърде скъп, а 41% споделят, че имат затруднен достъп до качествена храна. Едва 15% спортуват редовно - ежедневно или няколко пъти в..

публикувано на 17.06.25 в 12:46

Платформа "Антиспекула" ще бори скока на цените с помощта на потребителите

Може ли да се спре поскъпването на живота и могат ли да бъдат контролирани цените в условия на пазарна икономика? Каква е реалната икономическа обстановка у нас преди приемането на еврото и как протече този процес в някои от останалите страни от Еврозоната. На тези и други въпроси отговаря Cтoян Πaнчeв , пpeдceдaтeл нa Бългapcĸoто либepтapиaнcĸo..

публикувано на 16.06.25 в 17:00

Ремонт на църковния храм искат жителите на село Бранковци

Бранковци е село в Северозападна България. То се намира в община Грамада. В миналото в землището му са съществували осем села. По време на социализма Бранковци е достигало до 2 хиляди души, днес  постоянно живеят 40.  В селото няма магазин. Докарват хляб три пъти в седмицата.  Автобус има веднъж седмично до Видин, но няма превоз до..

публикувано на 13.06.25 в 12:00
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Демокрацията у нас е застрашена не от пропаганда, а от неспособността да функционира

Вот на недоверие към правителството подготвят от десницата с цел промяна в конкретни политики.  През следващия месец Продължаваме промяната ще избере основната тема на предстоящата парламентарна процедура, докато от Демократична България остават твърдо на позиция, че все още има достатъчно рискове, които могат да попречат на България да стане член..

публикувано на 12.06.25 в 10:00

Да учите или не – кой взима решението за висше образование?

Изборът на висше образование е едно от най-важните решения в живота на човека. То определя бъдещата ви професионална кариера. Много често не знаем или не сме напълно сигурни кой би бил най-правилният път. Всъщност висшето образование не е задължително за всеки. Има прекрасни професии, които могат да се придобият и без да се завърши висше учебно..

публикувано на 11.06.25 в 12:05