Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли кои са побратимените ни градове

Лора Владимирова: "Контактите някога бяха много полезни, а сега са само на административно ниво"

4
Пътеводители за побратимените градове на Видин- Ровно и Шверин.
Снимка: Красимир Каменов
На 24 април отбелязваме Световния ден на побратимените градове. Побратимен е този град, който е обвързан с друго населено място с цел да се поощрят контактите и културните връзки между тях. Преди 1989 година практиката беше да се побратимяват градове от България с градове от другите социалистическите страни. Монтана, Враца и Видин имат дълъг списък от побратимени градове от преди 1989 година и след това.

За Монтана разказва нашият кореспондент Любо Андреев:

"Житомир, Банска Бистрица и Пирот са сред първите побратимени градове на Монтана. Дружбата им датира още от социалистическо време и до днес. Дори най-големият хотел в центъра на града продължава да носи името на Житомир.

С германския Шмалкалден връзката на Монтана е между двете гимназии. От години ученици от ГПЧЕ "Петър Богдан" и тези от Шмалкалден си разменят визити. Връзката е много ползотворна и за двете страни. С руския Дзержински дружбата е основно със спорта. Всяка година джудистите на треньора Ташко Танов участват в силен традиционен международен турнир. Руснаците връщат визитата на турнира на "Слава 83" в Монтана.

Контактите на Монтана се простират далеч зад граница. Общинските управи на Суракарта в Индонезия и Чонгкинг в Китай си сътрудничат. Бизнесмени от Монтана, начело с кмета Златко Живков, осъществиха контакти при посещението си в Индонезия. В последните години Община Монтана работи много успешно по европейски програми.

По Трансгранично сътрудничество със Сърбия проекти се осъществяват с побратимените на Монтана градове - Враня, Ниш /община Медияна/ и Пирот. Каракал /Румъния/, Храдец Кралове /Чехия/, Нови Лигуре /Италия/, Бялогард /Полша/ и Салватиера от Испания са останалите градове, с които община Монтана си сътрудничи през годините. Делегации от побратимените градове на Монтана участват с групи на празника на Монтана- Свети Дух."



Жоро Александров- за побратимените градове на Враца:

"Враца поддържа добри отношения с 8 побратимени града в Европа. Някои от тях са по-популярни, други се намират в съседни държава, а трети- звучат просто екзотично за действителността, в която се намираме.

Така например няма жител на града под Околчица, който да не знае, че Враца поддържа добри контакти с украинския град Суми. Нещо повече- имаме си площад, който преди се казваше "Суми", а вече е преименуван на "Македония", но по- възрастните врачани си го наричат още със старото название, дадено от преди политическите промени през 1989 година. На същия площад има и търговски център, кръстен на побратимения град. Всъщност подобна чест няма за друг от седемте побратимени града.

От бившия соцлагер поддържаме добри отношения с руския град Серпухов и с украинския Кобрин, откъдето идват делегации обикновено за деня на Враца- 1 юни. С комшиите от Румъния имаме топли връзки с Крайова, сърбите от град Бор и македонците от Кичево допълват картинката.

Преди малко споменах за по-екзотични побратими- към тях причислявам немския Франкфурт на Одер и френския Вилньов льо Роа, който се намира на 60 км от столицата Париж."


СнимкаПобратимените градове на Видин са Ровно от Украйна /Ривне в по- ново време/, полският Ломжа, немският Шверин /някога в ГДР, сега част от обединена Германия/, унгарският град с трудното име Ходмезьовашархей, Уест Карълтън в САЩ, сръбският Зайчар, Демре в Турция и Калафат в Румъния. Видин има и градове партньори- германския Дегендорф, италианския Леко, германския Улм и Дебър от Македония. 

Лора Владимирова е дългогодишен журналист. Тя е успяла на два пъти да посети Ровно и един път Шверин. 
"Тези контакти бяха много полезни и ползотворни в миналото", разказва тя и допълва:

"Като журналист във видинския вестник "Червена знаме" съм ходила два пъти в Ровно и веднъж в Шверин... По- възрастните видинчани може би си спомнят, че във Видин имаше улица "Ровненска", комплекс "Шверин" и магазин "Ломжа". Те носеха имената на побратимените ни градове... В Ровно имаше улица "Видин", но във Шверин нямаше обект, кръстен на нашия град... Идваха делегации от техните градове и ние ходехме там. Танцови състави, спортни клубове и представители на промишлеността често си разменяха визити... Наистина бяха полезни тези контакти... Тези, новите градове не ги знам, че сме побратимени. Не ги знае и широката общественост. Някога всички знаеха, че сме побратимени с Шверин, Ровно и Ломжа. Сегашните контакти са явно на административно ниво. За съжаление."

Попитахме видинчани какво им говорят имената на Ровно, Шверин и Ломжа в анкета. Тя показа, че повечето си спомнят заведенията, които са с тези имена, а не знаеха, че носят имената на побратимените градове:

"Не, не знам... Не съм чувала тези имена... Ами, спомням си, че има такъв хотел и заведение имаше- "Шверин". Не знаех, че са побратимени градове... Тези, по- новите имена дори не знам в кои държави са... Чувал съм, че сме били побратимени... Това са побратимени градове на Видин. Не съм ходила в тях..."

"Побратимяването събира на едно място търсенето на две общности по начин, който им позволява, водени от европейска перспектива, да разрешават проблемите си, като развиват помежду си все по-тесни приятелски връзки." Това е дефиницията за побратимяването, дадена преди много години от Джон Барет, един от основателите на Съвета на европейските общини и региони след Втората световна война. По този начин той определя основните ценности, залегнали в идеята за побратимяване: приятелство, сътрудничество и взаимно опознаване на народите на Европа.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00