Безплатни мамологични прегледи и ултразвукова диагностика за рак на гърдата ще се проведат през май в Медико-дентален център "Омега" във Видин. Прегледите ще се извършат от хирурга д-р Пеко Пеков.
"Идеята е за ранно откриване на рака на млечната жлеза и на други доброкачествени заболявания, някои от които се смятат за преканцерози. Аз правя за 4-ти път профилактични прегледи. Бих искал повече млади жени да дойдат, защото при тях, когато се случи, това заболяване протича с най-злокачествен ход. Но няма да връщаме жени, независимо на каква възраст са те", каза д-р Пеков.
Всяка пациентка ще премине мануален преглед и ехографско изследване, което се извършва с ултразвук и е напълно безопасно.
"Жените да не се притесняват и да минават на такъв преглед, който в Западна Европа е задължителен", призова лекарят.
Профилактичните прегледи ще се извършват всеки делничен ден от 2 до 12 май. Информация за тях може да бъде получена в медико-денталния център и на телефон 0878 129 726.
Тази година през май се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голята част от региона ще е между 15 и 18 градуса, каза Леночка Ангелова , началник на ХМО Монтана . "Най-ниските температури ще са между 2 и 7 градуса. На отделни места са възможни слани. Най-високите температури през месеца ще са между 28 и 33 градуса...
Движението по път Видин – Монтана в района на Скомля /км 52/ се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.
За десети път в Чипровци провеждат фестивал на Чипровския килим . Традицията с тъкането на килими е с вековна история. Чипровският килим е обявен от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство. " Трябва да съхраним традицията на Чипровския килим", заяви министърът на туризма Мирослав Боршош. "За нас е много важно нематериалното..
Роднини на пациент нападнаха лекарка в Спешното отделение на болницата във Враца , съобщиха от пресцентъра на МВР. Снощи, около 22.30 часа на телефон 112 е бил получен сигнал от дежурна лекарка на Спешното отделение към МБАЛ "Христо Ботев" в града под Околчица, която е заявила, че е била нападната. На място пристигнал полицейски екип. Установено..
Четирима души пострадаха при пътно-транспортно произшествие, станало в петък в Бяла Слатина . По информация от ОД на МВР във Враца , инцидентът е станал около 13 часа. Катастрофата предизвикала 19-годишна девойка от Бяла Слатина, която с управлявания от нея лек автомобил, отнела предимството на друго МПС, зад волана на което бил 31-годишен от..
"Пазете чисто, не хвърляйте на земята, а в определените за отпадъци кошчета. Виждате ли боклук. вдигнете го и го хвърлете там където трябва“ - с тези думи започна поредната инициатива на сдружение “Северозапазване“ . Доброволци и ученици от 9-ти и 11-ти клас на СУ “Васил Левски“ , с ръководител Светлана Гергова , събраха множество изсъхнали..
Община Берковица е единствената в област Монтана , която има обучени хора да работят със системата BG - Alert за оповестяване на населението при случаи на бедствия. Наредбата е от 31 април миналата година . Още тогава са изпратени писма до общините за обучение на специалисти, каза областният управител Калин Хайтов. "Община..