Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудолюбив ли е българинът?

Снимка: Архив Радио ВИДИН
На 1 май отбелязваме Денят на труда и на международната работническа солидарност. Трудолюбив ли е българинът? Трябва ли да се празнува този празник? Това са въпросите, а отговори получаваме от видинския историк и социолог Любен Добрев. По темата ще чуете и анкета с граждани.

Ние сме народ, който има интересни поговорки, свързани с труда: "Който се труди, не губи.", "Лозето не ще молитва, а мотика." "Който не работи, не трябва да яде" и други. Имаме обаче и такива: "На баницата мекото- на работата лекото" или  "Учи, мамо, за да не работиш".
Интересна е народопсихологията на българина.

"Прословутото българско трудолюбие е по-скоро мит", смята социологът и историк Любен Добрев- преподавател в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин:

"Поговорките са много. Трудолюбието по скоро е мит. Особено през последните години. По- голяма част от населението живее на социални помощи... Хората като цяло са различни. Има работливи и мързеливи...1 май е почит към тези, които наистина се трудят... В миналото в този празник имаше помпозност. Ние като цяло сме народ, чието настроение е като махало. Отричаме неща, за които не знаем от къде идват. Нито 1 май,  нито 8 март са комунистически празници...Празникът се отбелязва в много държави... Нека да отдадем почит на тези, които се трудят и сътворяват благата, защото без труд щяхме да сме още по дърветата... Когато отиде българин в чужбина, а не само българин, то той не става по-трудолюбив, а спазва законите. Има закони и благодарение на тях, те се трудят и преуспяват... Дано да дойдат по-добри времена и с осигуряването на работа да задържим децата си в България..."

Колкото хора, толкова мнения, но като цяло в нашата анкета видинчани не признават трудолюбието на българина:

"Били са трудолюбиви. Някога. Сега не са... Трудолюбиви са тези, които са в чужбина...То не остана кой да работи тука... Едно време сме доказвал и в чужбина, че сме работили. Връщали сме се с награди... Как да е трудолюбив, като по цял ден се разхожда. Значи нищо не върши българинът...И да е трудолюбив, то няма работа. Особено във Видин..."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52