Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли смисъл от казармата?!

Снимка: БГНЕС


Да се върне ли задължителната казарма в България? В "Посоките на делника" гледната точка е на бивши военни от Северозапада.


Новоизбраният вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов не изоставя идеята си за връщане на задължителната казарма, въпреки че предложението не беше прието в програмата за управление на кабинета "Борисов 3". В програмата, която е разписана от ГЕРБ и Обединени патриоти, се говори за доброволна военна служба, но пък Каракачанов ще настоява в програмата да се запише и проучването на опция за връщане на наборната военна служба.

По думите на госта в студиото Димчо Георгиев, председател на местната структура на ВМРО във Видин и бивш военен, "желанието на всички патриоти, не само на ВМРО е за връщането на задължителната военна служба. Непосредствено след Освобождението, опълченците, които представляват българската войска, остават на служба. Навремето, при социализма имаше един такъв лозунг: "Защитата на Отечеството-  върховен дълг и въпрос на чест за всеки българин!". Казармата изгражда в мъжа качествата на колективизъм, на ред, които в днешно време отсъстват у младите хора. Ще е трудно със сградния фонд, защото той е разрушен, разграбен. Аз разбирам младите хора, не им се служи, те това го отчитат като загуба на време. Това донякъде е така! "

Идеята за връщане на казармата ВМРО предложи и по време на втория кабинет на ГЕРБ. От Патриотичния фронт изготвиха два законопректа в тази посока, но те бяха отхвърлени от парламента. Военното министерство тогава изготви анализ, според който връщането на задължителната казарма ще изисква значителни финансови и организационни ресурси. Всъщност само преди 10 години, България се отказа от наборната армия с решение на Народното събрание.

"По въпроса за наборната служба се провежда един дебат в нашето общество. Обществото ни е разделено, не че по много други въпроси е обединено. По-възрастните, които са служили и са разбрали какво е направила службата за тях, са за връщането на наборната служба. По-младите, които не са служили- са против. От коментарите им в интернет се разбира, че за наборната служба знаят само негативни неща и то в преувеличена степен. Право да ви кажа, че най-интересното е, че някои наши политици са изпаднали в това положение и приписват какво ли не на наборната служба. Много съм впечатлен от факта, че младите жени, за разлика от младежите оценяват наборната служба в повечето случаи като школа за възмъжаване и я смятат необходима за Отечеството. Смятам, че наборната служба рано или късно ще бъде правилно оценена и възвърната. Може би не точно такава, каквато я знам аз. Това не значи, че с наборната служба се решават всички въпроси на военната сигурност на държавата. Без увеличаването на военния бюджет, без необходимата мотивация на военнослужещите, нещата трудно ще се оправят. Необходими са разходи, които са неприятни за всяко правителство.", заяви ген. Цветан Тотомиров, бивш началник на Генералния щаб на Българската армия.

В книгата си "Само ТИ, войнико неизвестни" ген. Тотомиров пише: "Когато през 1997 г. сдадох длъжността началник на ГЩ, Българската армия, без МО, разполагаше със следния личен състав: офицери 17 750, сержaнти - 26 145, войници - 44 985 и волнонаемни, те. цивилни, служители - 22 312. Или общо - 111 985. Днес армията ни е повече от четири пъти по-малка."

Безполезна и безсмислена идея ли е връщането към наборната армия, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13