Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачани: Улиците ни са невъзможни

| обновено на 19.05.17 в 14:29
6
Снимка: Светослав Цветанов

"Посоките на делника" гостуваха на Враца с изнесено студио на Радио ВИДИН в обучителния център на Регионална библиотека "Христо Ботев". Преди това разговаряхме с врачани за проблемите, които трябва да бъдат решени в града:

"Улиците ни са невъзможни... Инфраструктурата е под всякакво ниво... Да създаде предприятия, работа. Инвестиции да се привличат. Градският транспорт трябва да се оправи... Лифтът за Балкана да се възстанови. АЕЦ го построи, да сe търсят пак средства от АЕЦ-а, защото искат да развиват туризма, а има толкова западнали неща... Водният цикъл- недовършен, не е решен още въпросът. Второ- докато се направи водният цикъл, разкопаването- знаете, улиците са в безобразно състояние. Няма ли да се преасфалтират тези улици?!"

Ще търсим максимално най-добрите варианти за възстановяване на инфраструктурата на града. Това каза в "Посоките на делника" кметът Калин Каменов:

"Дал съм срок до края на годината линейната част, градската част, разкопаването от фирмите по водния цикъл да приключи тази година, така че да се сложи край на дългогодишната сага със забавянето и оставените най-сложни етапи за довършване на водния цикъл в град Враца. След което, разбира се, предстои и асфалтиране на онези улици, които са в състояние, което пречи за каквото и да е, не говоря за нормално, каквото и да е придвижване по тях. За съжаление, във Враца те не са никак малко. 

Калин Каменов, кмет на община ВрацаОбщина Враца получи 2 милиона лева за допълнително асфалтиране. Имаше малко забавяне с процедурата за избор на изпълнител, имаше обжалване. Има 15 улици, планирани за асфалтиране, което се надявам да започне още това лято... Имаме заделен ресурс за още 3 улици, така че се надяваме до края на годината да имаме 18 асфалтирани улици."

Видеонаблюдение ще бъде открито в близките дни с 60 камери, които ще бъдат разположени във Враца за подобряване на сигурността, допълни кметът. 

Нова транспортна схема ще бъде приета в града, обясни председателят на Общинския съвет, Румен Антов

"Приемането на новата транспортна схема дава възможност за кандидатстване на Община Враца по европейски програми за осигуряване на средства за подмяна и увеличаване на автопарка на нашето общинско търговско дружество "Тролейбусен транспорт", което обслужва основните линии в градската среда. 

Румен Антов, председател на Общински съвет- ВрацаСъщо така ремонт на улиците по градската транспортна схема, по-добра регулация на цените за услугите и еднакви превозни документи за цялата градска транспортна схема, разбирайте като в столицата- с едно билетче, което е закупено, ще се използват всички линии, които са налични в съответния ден на територията на общинския център."

Новата транспортна схема на Враца ще бъде предложена за приемане на предстоящото заседание на Общинския съвет, каза още председателят му. То ще бъде проведено на 23 май от 10 часа.  

Директорът на врачанския театър Анастас Попдимитров беше също гост на изнесеното студио на Радио ВИДИН във Враца. 

"Заварвате ме в един момент на напрежение и бойна готовност, както се казва- денонощна работа по посрещане и изпращане на нашите гости от страната и чужбина, и разбира се, спектаклите, които гледаме всеки ден", каза директорът на културната институция по повод откритото в града преди дни 28-о издание на Националния фестивал на малките театрални форми. Паралелно с него се провежда и Международният фестивал на камерните театри.

Анастас Попдимитров, директор на Драматично-куклен театър, Враца"Шест са съставите от чужбина, които са в програмата на НЕТА- Новата европейска театрална мрежа и те са от пет държави." Постановка по Чарлз Буковски ще представят тази вечер театралите от Казанлък. По-късно на сцената излизат и актьорите от Любляна, Словения.

"Най-вълнуващото за мен е многото приятели, които срещнах тази година от България и цяла Европа", каза директорът на театъра Анастас Попдимитров за тазгодишните театрални фестивали във Враца. 

Директорът на Младежкия дом в града Георги Врабчев разказа повече за подготовката на проявите по случай 30 години от създаването на международния младежки театрален фестивал "Време":

"Мисля, че ще се получи още едно хубаво събитие, което по свой начин ще направи нашия град театрална столица през тези месеци, защото току-що свършват малките камерни форми, след това започва международният младежки театрален фестивал... 

Георги Врабчев, директор на Младежкия домПредстои един много интересен експериментален фестивал. Наред с класическите заглавия от типа Екзюпери, Шекспир, Чехов, ще има много авторски експериментални младежки спектакли, което е и цел на нашия фестивал, защото най-вече ние представяме по-визуални неща, по-експериментални, по-модерни."

Младежкият театрален фестивал започва през месец юни.

Изложба "За Ботев и книгите" предстои да бъде открита във Враца, каза директорът на Регионална библиотека "Христо Ботев"- Силвия Врачовска:

"Изложбата "За Ботев и книгите" е част от "Ботеви дни 2017". Това е една изложба с международно участие на редки и ценни книги, като в тази изложба ще бъдат представени съчинения на и за Христо Ботев, биографична и мемоарна литература, спомени за Ботеви четници и съратници, различни през годините Ботеви чествания и юбилейни издания. 

Силвия Врачовска, директор на Регионална библиотека Христо БотевАкцентът в тази изложба са няколко познати художествени произведения, като единственият роман, посветен на поета-герой, с автор Георги Савчев. Това е една творба, която буквално е възкръснала преди няколко години от принудителното забвение с четвърто издание."

Повече от разговорите със събеседниците в изнесеното студио на Радио ВИДИН във Враца чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09