Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За килимарството и цифровизацията в Главановци

7
Снимка: Радио Видин
Село Главановци, Монтанско, е разположено така, сякаш е защитено отвсякъде. Климатът е много мек през зимата, летните дни са горещи, с прохладни вечери. Има различни легенди за името на селото. В една от тях, името произхожда от главите на животните, с които селото било пълно в миналото. Огромен бик се стоварил по тия места. Туловището на животното паднало в Говежда, краката- в Копиловци, главата- в Главановци, а опашката или дългия дял- в Дълги дел. Друга легенда разказва, че след заселването на славяните, скотовъдството било доста развито по тия места. В местността, където днес се намира днешното село Говежда, били съсредоточени стадата с говеда, и оттам името Говежда. В землището на Главановци били стадата с овцете (Главановци идва от главата на овцата). В Еловица били яловите животни.
За първи път Главановци се споменава в турски данъчни регистри от първата половина на XV век. Записано било под името Главануфна или Главанофна.

Кметски наместник на Главановци е Цветанка Маркова. Тя разказа за живота на хората в днешни дни- за многото необитаеми къщи, които се предлагат за продажба. Имат и къщи, закупени от чужденци, избрали тях заради щедрата природа.

Цветанка Маркова, км. наместник на Главановци"Малко, тихо, спокойно селце. Повечето от местните са възрастни, самотните жени преобладават, вдовици. Имаме чужденци, от Израел, руски евреи, 4 къщи купиха. Има доста запустели къщи. Живеем скромно", разказа Цветанка Маркова.

Преди години село Главановци е имало много жители, повече от 800. Местните майсторки тъкали килими, стан имало във всяка къща. Имали са каменоделна и мини, които давали заетост на хората, отглеждали се картофи. Сега в Главановци също садят картофи, както едно време, но в по-скромни количества.

Като проблем в селото кметицата отчете лошото състояние на страничните улички и проблемите с телевизионното излъчване, след въвеждането на цифровизацията.

"Кърпи се от време на време по главния път, но преките улици са в трагично състояние, няма пари за ремонти. В селото само платена телевизия се гледа, няма обхват националната след цифровизацията и нямаме възможност да ползваме безплатното излъчване. Налага се хората да отделят от скромните си доходи, за да плащат за телевизия."

В красивото селце животът на 60-ината жители не е лесен, изпълнен в работа, за която понякога времето не стига. Искат от кмета си да издейства от Общината да изготвят проект за подмяна на водопровода, заради който водата често спира в години на суша. Смятат, че това ще накара повече хора да си купят тук имоти.  

Кметицата казва, че на селото би помогнало, ако инвеститори проявят интерес към сградата на училището. Проблемът идва от там, че то е оценено на 100 000 лв., което стопира желанията.

Килимарка Клара Илиева с. ГлавановциПоследната местна килимарка в Главановци е леля Клара Илиева, или Калина, както я знаят всички. Тъче цял живот и няма намерение да спира, макар че вече е близо 80-годишна, очила не ползва. Казва, че в селото има станове, но младите на се вълнуват от тази професия.

"Започнах още на 13 години, това ми беше мечта. На 52 години се пенсионирах, но и до днес не съм спирала тъкането. Сега съм на 78. Работила съм в Копиловци, Монтана, Чипровци, навсякъде съм тъкала. Ръцете да ме държат, да продължа...", каза Клара.

Целия разказ за Главановци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05