Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За килимарството и цифровизацията в Главановци

7
Снимка: Радио Видин
Село Главановци, Монтанско, е разположено така, сякаш е защитено отвсякъде. Климатът е много мек през зимата, летните дни са горещи, с прохладни вечери. Има различни легенди за името на селото. В една от тях, името произхожда от главите на животните, с които селото било пълно в миналото. Огромен бик се стоварил по тия места. Туловището на животното паднало в Говежда, краката- в Копиловци, главата- в Главановци, а опашката или дългия дял- в Дълги дел. Друга легенда разказва, че след заселването на славяните, скотовъдството било доста развито по тия места. В местността, където днес се намира днешното село Говежда, били съсредоточени стадата с говеда, и оттам името Говежда. В землището на Главановци били стадата с овцете (Главановци идва от главата на овцата). В Еловица били яловите животни.
За първи път Главановци се споменава в турски данъчни регистри от първата половина на XV век. Записано било под името Главануфна или Главанофна.

Кметски наместник на Главановци е Цветанка Маркова. Тя разказа за живота на хората в днешни дни- за многото необитаеми къщи, които се предлагат за продажба. Имат и къщи, закупени от чужденци, избрали тях заради щедрата природа.

Цветанка Маркова, км. наместник на Главановци"Малко, тихо, спокойно селце. Повечето от местните са възрастни, самотните жени преобладават, вдовици. Имаме чужденци, от Израел, руски евреи, 4 къщи купиха. Има доста запустели къщи. Живеем скромно", разказа Цветанка Маркова.

Преди години село Главановци е имало много жители, повече от 800. Местните майсторки тъкали килими, стан имало във всяка къща. Имали са каменоделна и мини, които давали заетост на хората, отглеждали се картофи. Сега в Главановци също садят картофи, както едно време, но в по-скромни количества.

Като проблем в селото кметицата отчете лошото състояние на страничните улички и проблемите с телевизионното излъчване, след въвеждането на цифровизацията.

"Кърпи се от време на време по главния път, но преките улици са в трагично състояние, няма пари за ремонти. В селото само платена телевизия се гледа, няма обхват националната след цифровизацията и нямаме възможност да ползваме безплатното излъчване. Налага се хората да отделят от скромните си доходи, за да плащат за телевизия."

В красивото селце животът на 60-ината жители не е лесен, изпълнен в работа, за която понякога времето не стига. Искат от кмета си да издейства от Общината да изготвят проект за подмяна на водопровода, заради който водата често спира в години на суша. Смятат, че това ще накара повече хора да си купят тук имоти.  

Кметицата казва, че на селото би помогнало, ако инвеститори проявят интерес към сградата на училището. Проблемът идва от там, че то е оценено на 100 000 лв., което стопира желанията.

Килимарка Клара Илиева с. ГлавановциПоследната местна килимарка в Главановци е леля Клара Илиева, или Калина, както я знаят всички. Тъче цял живот и няма намерение да спира, макар че вече е близо 80-годишна, очила не ползва. Казва, че в селото има станове, но младите на се вълнуват от тази професия.

"Започнах още на 13 години, това ми беше мечта. На 52 години се пенсионирах, но и до днес не съм спирала тъкането. Сега съм на 78. Работила съм в Копиловци, Монтана, Чипровци, навсякъде съм тъкала. Ръцете да ме държат, да продължа...", каза Клара.

Целия разказ за Главановци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09