Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време ли е за промяна на избирателната система?!

Гледната точка е на бивши народни представители, настоящ кмет и социолог. 

Българските граждани изразиха своята воля на проведения на 6 ноември 2016 г. национален референдум за въвеждане на мажоритарна избирателна система, както и за намаляване на годишния размер на държавната субсидия за един получен действителен глас на 1 лев за политическите партии и коалиции. 

Въпреки това, Народното събрание все още не е изпълнило уредената в закона процедура. Законът изисква, когато референдумът е преминал прага за валидност, но не е достигнал прага за задължителност, въпросът да се обсъди отново по реда за обсъждане на националната гражданска инициатива. Този ред беше приложен при предишните два референдума, отнасящи се до развиването на ядрената енергетика и до въвеждането на електронното гласуване. Определено съществуват силни обществени нагласи за промяна на избирателната система. Настъпил ли е този момент и какви са изводите след отхвърлянето на предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс за въвеждане на мажоритарна избирателна система?



Една тема изключително важна за обществото и за политическата система като цяло.


"Тази 100%-на мажоритарност в два тура едва ли е най-добрият подход. Има какво да се обмисли, има какво още да се разсъждава. Според Българска нова демокрация и Реформаторския блок, смятаме отдавна, че запазване и дори засилване на преференциите, изчистване на избирателните списъци и въвеждане на машинното гласуване, всичко това би защитило до голяма степен от риск с 5-6 хиляди гласа някои да се настанят в Народното ни събрание", коментира бившият народен представител доц. Борислав Великов



Според социолога Любен Добрев всяка система сама по себе си има плюсове и минуси. 


"Самото утвърждаване на една система не е еднократен акт. Той е изпитан исторически, правени са промени, още повече той зависи от степента на развитие на самото общество. Всяка една държава търси и се опитва, някои са намерили, други като нас все още се лутат, коя избирателна система ще е най-добрата. За съжаление при нас лутането опира до това, да можем ние да се докопаме до баничката. Колкото по-голямо ни е парчето, толкова по-хубаво ще бъде. Все още ни е рано за промяна на избирателната система."



Кметът да се избира от общинския съвет, а съветниците да се избират по райони, на които да бъде разделена общината. Това предлага Борис Николов, бивш народен представител и кмет на община Белоградчик:



"Там вече дали ще е смесена, дали ще е мажоритарна, дали ще е пропорционална, не е толкова важно. Но да се знае, че определен човек е съветник в еди кой си район, в еди коя си община. И той да може да бъде отзоваван, ако действително не си върши работата и не защитава интересите на хората от този общински съвет, и избира кмета. Той е органът, изпълнителната власт. Защото тук се разминаваме! На централно ниво мажоритарно избраният президент има представителни функции, а в общината кметът, който е мажоритарно избран, има оперативно действащи функции."



Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00