Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лошо място ли е Видинският край за туризъм

Снимка: Радио ВИДИН

Случайна среща с туристи, които за пръв път посещават Видинския регион, ни провокира за днешната тема в "Посоките на делника". Христо Русев е от другия край на България- Свиленград. Отдавна искал да посети Северозапада, но, за съжаление, е чувал само негативни новини и коментари за нашия край. Тръгнал насам с очакването да завари черни пътища, повсеместна бедност и мизерия. Очакванията му, за щастие, не се оправдали.

"Аз съм за пръв път тук. Винаги ми е било интересно какво става тук, какво има в този район, защото съм чувал много лоши неща за региона- че е много западнал, много е зле положението, едва ли не пътища няма. Реших да дойда и да видя с очите си дали е така наистина. Много приятно се изненадах от това, което видях. Дори, докато пътувах насам, си казах, че тук има много по-хубави пътища, отколкото по нашия край. Имах съвсем друга представа в главата, но сега по съвсем друг начин виждам нещата- харесва ми мястото, спокойно е, сигурно като навсякъде и тук има проблеми, но с удоволствие бих останал и повече време", обясни Христо Русев.

"Северозападът е най-бедният край в цяла Европа, районът е обезлюден, няма пътища, хората са отчаяни и отчуждени". Тези и подобни твърдения от години се тиражират в цяла България и хората, които никога не са идвали тук, знаят почти само това за нашия край. Когато се "престрашат" да дойдат обаче бързо разбират, че съвсем не е така. Пътища има, прекрасна природа има, исторически и природни забележителности има, качествени хотели има, гостоприемство също има.

"За нашия регион съществува едно малко негативно мнение в цялата страна, въпреки че северозападният край е един от най-красивите райони в България, а и не само, защото имаме уникални места- и Видин като град със своята история, забележителности и паметници на културата, и Дунав като река, останките от римското време, възможностите за туризъм, които предлага Белоградчик и регионът, възможностите за винен, за кулинарен туризъм, фолклора, който са съхранили хората в региона, автентичната култура... Всички тези неща са изключително важни и сериозни ресурси за развитието на туризъм в региона. Но, за съжаление, все още битува това мнение, защото колкото повече се повтаря, че районът е беден, толкова повече остава впечатлението, че не е подходящ за туризъм. Че регионът не е богат, е така, но това не го прави по-малко привлекателен за туристите. Тези клишета и стереотипи, които са изградени, е крайно време да се разбият. Трябва да си повярваме, че районът на Видин е едно прекрасно място, че е дарен с невероятни ресурси. Разбира се, има още много неща, които могат да се направят, за да достигнем високо ниво, но това ще си дойде с времето. Трябва да се изгради имидж на региона, с малки стъпки ще стигнем до голямата цел", смята Евтим Стефанов, председател на Агенцията за регионално развитие и бизнес център Видин.

По темата с неоправдано негативния имидж на Северозападна България като туристическа дестинация се обърнахме и към Радослав Младенов, собственик на къща за гости в Белоградчишко:

"За жалост, хората наистина идват с мнението, че в Северозападна България туризмът не е на ниво, че няма хубави бази, пътищата са лоши и т.н., но като дойдат, очакванията им се опровергават- вече пътищата са хубави, вече има превъзходни бази, има изби, има поклоннически туризъм, Дивечовъдна станция "Миджур", където може да ходят за обстрел на животни, велосипеди, балони, всичко. Като се започне от Берковица чак до Връв има какво да се види. За да се изчисти този лош имидж, трябва по-силна реклама. Пътищата ги има, обектите ги има, крепостите ги има, пещерите ги има и те по нищо не отстъпват на другите туристически обекти в България. Това зависи и от инициативата на самите местни хора."

Мнението на местната власт не е по-различно.

"От няколко години вече твърдя, че ние- хората, които живеем тук, трябва да обърнем погледа към нас и към мястото, в което живеем и да започнем да оценяваме и малките неща, които имаме, а ние имаме достатъчно много. Трябва самите ние да променим отношението към мястото, където живеем, за да се почувстваме по-добре и естествено всички останали да ни оценяват по един друг начин, а не това, което се тръби постоянно по медиите. Просто трябва да започнем да сме по-позитивни. Да, естествено имаме своите проблеми, навсякъде има проблеми, но трябва да сме позитивни и отворени. Трябва и медиите да започнат да показват истинските факти, а не целенасочено и преднамерено, каквато тенденция в последните години се наблюдава. Повечето туристи, които идват в Белоградчик, са приятно изненадани от това, което виждат. Обикновено са тръгнали с негативна нагласа, но стъпвайки в Белоградчик или Видин, остават приятно изненадани от това, което виждат, а най-добрата реклама е от уста на уста- когато се върнат по родните си места, да разкажат какво са видели", обясни заместник-кметът на Община Белоградчик Росен Младенов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39