Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължаваме да се топим като нация- ще изпаднем ли от цивилизационния ход

Снимка: Радио Видин

Само преди седмица отбелязахме Световния ден на населението - 11 юли, който е обявен в чест на рождението на 5-милиардния жител на планетата през 1987 година. Дали обаче ние, българите, имаме повод да отбелязваме този ден, особено през последните години ? През 2016 г. населението на страната ни отново е намаляло, сочат данните на националната статистика. Българите са 7 101 859 души или с близо 52 000 по-малко от предходната година. Хората над 65 години съставят 20% от населението, а децата до 15 години- 14%. Средната възраст на българите вече е 43,5 години. 

Как стоят нещата на регионално ниво? Във Видин също отчитаме демографска криза, застаряване на населението и обезлюдяване. Кои са причините според видинчани:

"Безработицата е най- големият проблем тук. Хората напускат региона, защото нямат поминък ... Болно ми е, защото синът ми преди дни взе внука в Италия и каза, че повече няма да се връща в България. Покани ни да отидем да живеем там, но аз не мога. Обичам страната си и макар да не получавам висока пенсия, ще остана да живея тук до края- така съм възпитан" - казаха жителите на крайдунавския град. 

Г-жа Младенова е бивш лекар по спортна медицина от Видин- днес вече пенсионер. Тя смята, че управляващите умишлено накараха много хора в работоспособна възраст да не работят. Според нея това е също фактор, който подпомогна емиграцията през годините и топенето ни като нация. 

"Социалното министерство трябва да измисли формула да обвърже социалните плащания с производството. Ние сме общност и всеки индивид в общността трябва да допринася за благото на обществото" - такава бе позицията на нашия слушател Иван Божинов от село Дондуково, община Брусарци.

Цветан Цветков, началник на отдел Видин към Териториалното статистическо бюро- СеверозападЗа последната една година жителите на областта намаляват с 2 368 души, или с 2.6%, каза Цветан Цветков, началник на отдел "Видин" към Териториалното статистическо бюро- Северозапад. 

"Населението на област Видин към 31 декември 2016 година е 88 867 души, като по брой на население област Видин се нарежда на последно място в страната. През 2010 година населението е било 105 837 души, което е намаление с 16 970 души. Трудоспособното население в областта намалява с 2.8%, спрямо предходната година. Община Бойница е общината с малко по брой население в област Видин- 1 077 души. В община Видин към края на 2016 година живеят 55 790 души. Населението от всички общини на територията на Видинска област намалява, което се дължи основно на отрицателния естествен прираст" - допълни Цветан ЦветковПродължава и процесът на миграция от селата към градовете - 73 на 100 от българите живеят в градовете или над 5 200 000. Най-много хора се заселват в София.

Потърсихме и народните представители. Какви са мерките, които трябва спешно да бъдат предприети, за да бъде спрян процесът на застаряване на нацията ни - това попитахме Николай Иванов, депутат от БСП от Враца. 

"Демографската катастрофа вече е изпълнена със сила. Този въпрос е от национално значение, но в Северозападна България той важи с пълна сила. Решението на този проблем е изключително трудно и трябва да се борим поне за намаляването му. С този проблем трябва да бъдат ангажирани всички. Очаквам една от най- важните теми в това Народно събрание да бъде именно тази, а ние народните представители от този регион на страната сме длъжни да я поставяме колкото може по- често на дневен ред" - заяви народният представител. Николай Иванов е и представител на Комисията по труда, социалната и демографската политика. 

"Работим по различни законопроекти. Предстои да разгледаме закона за младежта и възрастните хора. На този етап с една проста аргументация, че няма пари дебатът за топенето на българската нация все още не се случва. Мисля, че това е една от темите, която нищо чудно през есента ще ни мотивира да поискаме и вот на недоверие на правителството" - каза още Николай Иванов. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52