Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли "защитени" детските градини в Северозапада

Детската градина в село Връв
Снимка: Радио ВИДИН

Министерският съвет прие критерии, според които ще се определят защитените детски градини, и регламентира условията и реда за тяхното допълнително финансиране.

Детска градина ще бъде обявявана за защитена, когато нейното закриване би довело до необходимост най-малко осем деца в задължителна предучилищна възраст да пътуват на 14 и повече километра извън населеното място, в което живеят. Другият случай, в който тя става защитена, е ако поне на пет деца се налага да пътуват не по-малко от 20 километра до най-близката друга градина или училище, които организират предучилищно обучение. За защитена може да се определи и част от детска градина, която се намира в друго населено място, ако отговаря на критериите, реши кабинетът.

Защитена детска градина ще получава допълнително финансиране от 21 хил. лева, ако се намира в планински район и 19 хил. лева - в останалите случаи. Защитените детски градини ще получават допълнително финансиране и за малък брой деца. Списъкът със защитените детски градини ще се актуализира ежегодно по мотивирано предложение на кмета на общината след решение на общинския съвет. Предложенията се внасят до 10 септември в Министерството на образованието и науката. Целта на мярката е да бъдат съхранени сега съществуващите детски градини, в които се обучават малко деца и да не се налага на децата от предучилищна възраст да пътуват до друго селище, за да посещават забавачка.

Област Видин е един от регионите с най-тежки демографски процеси. Населението застарява, малките населени места се обезлюдяват, младите хора бягат, а деца почти не се раждат. Това наложи съвсем наскоро в Община Брегово да бъдат закрити три детски градини.

Снимка"Тези детски градини се наложи да бъдат закрити, защото нямаше посещаемост в тях. Те са в селата Връв, Балей и Косово. През годините заради демографската криза непрекъснато намаляваше броят на децата. Общината правеше всичко възможно да поддържа детските градини- държахме ги отворени дори да имаше по 4-5 деца. Когато стана така, че не ходи нито едно дете или по 1-2, просто нямаше как да се поддържат тези градини, защото се харчат общински и държавни средства и вече е нецелесъобразно. Персоналът ще бъде устроен в оставащите да работят детски градини в общината- в Брегово и в Гъмзово. Ще се погрижим и за сградите.", обясни Фидел Петров, директор на ресорната дирекция в Община Брегово.

Децата в трите села са малко, но все пак ги има. Сега част от тях ще спрат да посещават забавачка.

"Нашето дете посещаваше детската градина в Балей и бяхме много доволни. Сега нямам възможност да го водя в Брегово и няма да посещава градина.", разказа Ирена Лазарова.

Жители на бреговското село Косово обаче смятат, че закриването на детските градини е естествен процес- заради обезлюдяването на региона:

"По 1-2 деца се раждат годишно, а умират по 15-20 души. Хората се плашат да имат деца, не могат да ги изхранват... Като няма деца, как да има детска градина. Нормално ли е четирима души персонал за едно дете?... Още по-лошо ще става... Сградата на детската градина ще има съдбата на училището- ще я разграбят, всичко ще откраднат."

"От години има оплаквания от Видин за тази детска градина, защото ходеше само едно дете. Това дете вече е за първи клас и ще учи в Брегово, но има няколко малки деца, които след 1-2 години ще трябва да пътуват, за да ходят на детска градина. Сега един родител от Делейна вози всеки ден детето си до Брегово. Наглеждаме сградата на закритата детска градиня, за да няма кражби. Кметът на Общината заяви, че ще се опита да направи в нея социално заведение за стари хора. Това ще е добре."
, смята кметът на село Косово Йовко Георгиев.

СнимкаОбщина Брегово ще кандидатства местната градина "Детелина" да стане средищна. За такава се обявява заведение, което се посещава от поне 4 деца от друго населено място и ако градината е възможно най-близката до съответното населено място.

"Полагат се допълнително средства към единния разходен стандарт, ако детската градина стане средищна. Сега в нея идват деца и от други населени места в общината. Има организиран ученически транспорт от всички села до Брегово. За защитена детска градина не можем да кандидатстваме, защото има редица изисквания, които не покриваме- този път го извървяхме с училището. Надявам се допълнителните средства да помогнат за издръжката на детската градина, тя сега е изцяло общинска. Демографската криза трудно ще се преодолее. За нашия край би могло държавата най-накрая да приеме Програма за развитие на Северозапада, има редица положителни примери от миналото как са били стимулирани младите хора да останат в родното си място. Може и за бизнеса да се създадат облекчения, за да се разкрият нови работни места.", добави Фидел Петров.

Общините трябва да кандидатстват пред Министерството на образованието, ако искат да съхранят детските си градини с ниска посещаемост в отдалечени райони. Общинският съвет в Мездра, например, вече прие решение Детска градина "Мир" в село Типченица да бъде включена в списъка на защитените детски градини, за да получи допълнително финансиране.

Дали ще има и други защитени детски градини в Северозапада или ще бъдат закривани, предстои да видим, инициативата е в местното ръководство.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00