Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските лагери- училища за приключения

9
Снимка: Радио вИДИН


Лагери лято и зима, зелени училища, военни обучения- това са спомените за мнозина от вас, които остават в сърцето за цял живот. Това е мястото, където се създават най-истинските приятелства, и се изживяват най-големите приключения. С болка наблюдаваме разрухата на онези места, донесли ни толкова приятни спомени. Искаме да ви върнем в годините назад, около 70-те, за да чуем за живота в онези години. За пионерските лагери и отрядите навремето разказва дългогодишната учителка от Белоградчик Ваня Станчева. С нея разговаря Иванка Петрова.

"По 14 дни стояха навремето децата на пионерските лагери. Разпределяхме се на отряди, откривахме лагера с лагерен огън и песни. Със ставането се правеше гимнастика, утринна проверка с издигане на лагерния флаг. Дейностите бяха различни- спортни, туристически походи, тематични вечери имахме. Интересно им беше на децата животът им в тези дни да тече организирано"

Стефан ГеоргиевНякогашният дружинен председател и учител Стефан Георгиев също си спомня много от близо 130-те си лагера с деца. Помни лагерите в Ружинци, Ново село, Стакевци, Чупрене, Праужда.

"Нямаше едно петно свободно тук без лагери, всяко предприятие имаше почивна база. Не е добре, че сега държавата е абдикирала от грижата си за нейното бъдеще- децата", казва той.

Детски приключенски лагер в белоградчишкото село Стакевци- тази инициатива на собственика Боян Минков започна миналата година и вече имат няколко групи лагерници. Летните забавления са за деца на възраст 7-12 години.

"В продължение на 7 дни се забавляват сред красотата на природата и поздравяват всяка сутрин слънцето. Пеем и химна на лагера", каза още Стефан Георгиев.

Елина МинковаДецата също не скриха пред нашия екип вълнението си от престоя в това красиво място. Групата, с която се запознахме в Стакевци беше от 18 деца от различни краища на България, дори и от чужбина.

На лагерниците в селото предлагат различни забавления- яздене, походи в планината, екскурзии, рисуване, готвене, спортуване, грижа за животните във фермата, дори търсене на скрити съкровища и правене на индианска шатра. Главен "виновник" всичко това да се случва, да се набере групата, да се настани и да започне забавата има лъчезарната Елина Минкова. Тя се занимава с алтернативен туризъм и е един от организаторите на лагера:

"Миналото лято имахме успешни 5 групи, до момента още 5 и очакваме още 2 за лято 2017. Още първия ден като пристигнат децата, сключваме т. нар. договор, с който те се съгласяват да спазват правилата на лагера, създаваме си приятелска атмосфера, но и дисциплина. Опитваме се дейностите, които организираме за децата, да са максимално сред природата- походи, стрелят с лък, возят се на каруци..."

Ралица ЦветановаЕдинственият родител на детския лагер е майката на три момчета, които записала да изживеят приключението на село. Казва се Ралица Цветанова и е магистър фармацевт. Със семейството си живее в село, близо до Правец. Освен че е придружител на момчетата си, тя показва и на останалата група как да приготвят лековити мехлеми от истински билки.

"Дойдох на Детски лагер с по-голямо нетърпение от децата ми, които са на 2, 5 и 7 години. Показвам на групата как се прави мехлем с етерично масло от лавандула, една от гордостите ни пред света. Събираме пресни билки, обясняваме си колко са полезни билките, които още нашите баби са ползвали за лечение", разказва Ралица.

Още за детските лагери може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00