Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските лагери- училища за приключения

9
Снимка: Радио вИДИН


Лагери лято и зима, зелени училища, военни обучения- това са спомените за мнозина от вас, които остават в сърцето за цял живот. Това е мястото, където се създават най-истинските приятелства, и се изживяват най-големите приключения. С болка наблюдаваме разрухата на онези места, донесли ни толкова приятни спомени. Искаме да ви върнем в годините назад, около 70-те, за да чуем за живота в онези години. За пионерските лагери и отрядите навремето разказва дългогодишната учителка от Белоградчик Ваня Станчева. С нея разговаря Иванка Петрова.

"По 14 дни стояха навремето децата на пионерските лагери. Разпределяхме се на отряди, откривахме лагера с лагерен огън и песни. Със ставането се правеше гимнастика, утринна проверка с издигане на лагерния флаг. Дейностите бяха различни- спортни, туристически походи, тематични вечери имахме. Интересно им беше на децата животът им в тези дни да тече организирано"

Стефан ГеоргиевНякогашният дружинен председател и учител Стефан Георгиев също си спомня много от близо 130-те си лагера с деца. Помни лагерите в Ружинци, Ново село, Стакевци, Чупрене, Праужда.

"Нямаше едно петно свободно тук без лагери, всяко предприятие имаше почивна база. Не е добре, че сега държавата е абдикирала от грижата си за нейното бъдеще- децата", казва той.

Детски приключенски лагер в белоградчишкото село Стакевци- тази инициатива на собственика Боян Минков започна миналата година и вече имат няколко групи лагерници. Летните забавления са за деца на възраст 7-12 години.

"В продължение на 7 дни се забавляват сред красотата на природата и поздравяват всяка сутрин слънцето. Пеем и химна на лагера", каза още Стефан Георгиев.

Елина МинковаДецата също не скриха пред нашия екип вълнението си от престоя в това красиво място. Групата, с която се запознахме в Стакевци беше от 18 деца от различни краища на България, дори и от чужбина.

На лагерниците в селото предлагат различни забавления- яздене, походи в планината, екскурзии, рисуване, готвене, спортуване, грижа за животните във фермата, дори търсене на скрити съкровища и правене на индианска шатра. Главен "виновник" всичко това да се случва, да се набере групата, да се настани и да започне забавата има лъчезарната Елина Минкова. Тя се занимава с алтернативен туризъм и е един от организаторите на лагера:

"Миналото лято имахме успешни 5 групи, до момента още 5 и очакваме още 2 за лято 2017. Още първия ден като пристигнат децата, сключваме т. нар. договор, с който те се съгласяват да спазват правилата на лагера, създаваме си приятелска атмосфера, но и дисциплина. Опитваме се дейностите, които организираме за децата, да са максимално сред природата- походи, стрелят с лък, возят се на каруци..."

Ралица ЦветановаЕдинственият родител на детския лагер е майката на три момчета, които записала да изживеят приключението на село. Казва се Ралица Цветанова и е магистър фармацевт. Със семейството си живее в село, близо до Правец. Освен че е придружител на момчетата си, тя показва и на останалата група как да приготвят лековити мехлеми от истински билки.

"Дойдох на Детски лагер с по-голямо нетърпение от децата ми, които са на 2, 5 и 7 години. Показвам на групата как се прави мехлем с етерично масло от лавандула, една от гордостите ни пред света. Събираме пресни билки, обясняваме си колко са полезни билките, които още нашите баби са ползвали за лечение", разказва Ралица.

Още за детските лагери може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32