До края на годината трябва да влезе в сила предложения от Правосъдното министерство Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. На 1 септември ще бъде проведено обществено обсъждане на проектозакона, следва междуведомствено съгласуване и внасяне в Министерски съвет, който пък да го внесе в Народното събрание.
Според Явор Хайтов, "пълна независимост при антикорупционното звено е трудно да се постигне. Въпросът е тя да бъде намалена до максимум, защото няма спор, че това звено трябва да "удари" министри, заместник министри, заместник министър председатели и т. н. Целта е да се демонстрира едно политическо желание за борба с корупцията и аз мисля, че и затова социалистическата партия се активира, внесоха такъв законопроект като контрапредложение. Има един момент, който трябва да отчетем и той е следният, всъщност един от споровете е до каква степен президентската институция да бъде ангажирана с този орган. Мисля, че е добре да чуем и президента. Той все още не се е изказал на тази тема, защото не бива да забравяме, че той може да върне законопроекта, дори вече приет и на второ четене. При повторно приемане процедурата е малко по-сложна, така че е хубаво да чуем и президентската институция, за да се знае работят ли институциите в синхрон или не работят. И нещо повече, ако част от антикорупционното звено бъде и в прерогативите, и назначено с указ на президента, тук вече ангажираме за борбата с корупцията и президентската институция, което е хубаво да се дискутира това добре ли е или не е добре. Защото президентската институция не разполага с механизмите на властта, такива с каквито разполага, да кажем прокуратурата или изпълнителната власт, за да събира данни, за да разследва, проверява и т.н. и да бъде в духа на времето, както се казва. Да се направи така, че законът да бъде работещ, а не мъртвороден и да очакваме неща, които не биха могли да се случат. Считам, че е справедливо президентската институция да бъде ангажирана и част от служителите в антикорупционното звено да бъдат посочени от президента."
"Корупцията дали е по високите, или по ниските етажи на властта винаги е била, е, и занапред ще бъде престъпление. Това е деяние, което е залегнало в наказателния закон, включително и в българския наказателен закон. За да е работещ антикорупционният орган, най-важното и главното е, той да е независим. Така както е заложен законът на ГЕРБ, на мен ми е трудно да се съглася- с обикновено мнозинство от Народното събрание. Вярно, България е парламентарна република, обаче обикновено мнозинство от Народното събрание- това е все едно тази комисия да бъде назначена от министър председателя. По отношение на анонимните сигнали, би трябвало да се създаде гаранция за опазване живота, здравето, имуществото на гражданите, подали сигналите. Но по анонимни сигнали не би могло да се работи- от една страна, това е удар със сабята във въздуха по отношение на съответния антикорупционен орган в голяма част от случаите, а пък от друга страна, това би могло да доведе до определен политически и граждански произвол и нарушаване правата на гражданите", заяви Борислав Василев.
"Този законопроект, който предстои да бъде обсъден, спокойно можеше да бъде приет и по време на управлението на БСП, и по време на вече прекалено дългото управление на ГЕРБ, които ако искаха да се борят с корупцията, вероятно нямаше никакъв проблем да приемат подобен закон много по-рано. Вярно е, има отделни дирекции и части, и други органи, които се занимават с противодействие на корупцията, но всички сме наясно, че те реално не работят. Този законопроект по-скоро има няколко функции, които са далеч от непосредствената цел- да се предотврати действително корупцията и първата от тях е, че трябва да се отмести вниманието от нефункциониращата прокуратура у нас, която всъщност е органът, който трябва да повдига и поддържа обвинението пред съда тогава, когато става дума за престъпление. И всъщност тогава, когато едно такова обвинение е проведено като хората, ние ще имаме осъдени, ще имаме лица, които се намират по висшите позиции в държавата, в затвора. В България има организирано нежелание за борба с корупцията. Има и опит да се привлече вниманието, че съществува такава воля- за борба с корупцията, като се приеме този закон. Не вярвам този закон да доведе до промяна, там нависоко, наистина нависоко", категорична бе Боряна Мусева.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..