Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасностите в социалните мрежи

Снимка: Светослав Цветанов

Според данните от изследване на Центъра за безопасен интернет над 50% от децата у нас влизат в интернет до 7 годишна възраст. Най-популярните дейности са гледането на видео клипове, игри и социални мрежи. Само преди  седмица след запознанство в интернет беше убито 11 годишно момиче в Бургас. Според изследване на института 73% от децата до 12 години имат профили в социалните мрежи. Препоръчителната възраст е 13 години. Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет коментира опасностите в общуването в интернет:

"Основната опасност при ранното ползване на интернет от деца е огромният поток от информация, дезинформация с полезно и вредно съдържание...Проблемът е, че те не могат да се ориентират в средата...Трябва да се внимава какви покани за приятелство одобряват...Има програми, които защитават достъпа до повече приятели...Детето не трябва да се изолира. Ако неговите приятели имат профили в социалните мрежи, то също трябва да е там с тях, но трябва да се контролира от родителите.  Контактите трябва да се проверяват поне през ден...Не е нормално 11 годишно дете да има 1 000 приятели...Наше изследване показа, че над 70% от родителите никога не са били питани от децата или им е искана помощ за някакъв проблем с който се сблъскало детето. То предпочита да пита приятели, а не е това начинът..."

"Има начини  за това как може да се ограничи достъпът на децата до определени сайтове и социални мрежи", обясни главният инженер на Радио Видин Светослав Цветанов:

"Във всеки един домашен рутър има настройка за това, кои сайтове могат да се посещават. Тя може да се направи от всеки един човек с малко компютърни знания...Достъпът до определени сайтове може да се ограничи и от самия компютър. В папката на Windows има един файл Host в който може да се сложат дадени адреси и от който и да е браузър компютърът да няма достъп до него..."  



Родителите се стремят да контролират с кого контактуват децата в социалните мрежи, показа анкета на Радио Видини:

"Тя няма фейсбук. Когато си направи профил ще я контролирам...Родителите ми проверяват с кого контактувам, а и аз подбирам хората...На 13 години съм и имам профил...Контролирам я какво прави в интернет...Има профил, но всичките му контакти минават и през моя телефон...Знам, че има такива програми..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45