Около 550 са жителите на Благово днес. Как живеят хората в селото, какво им липсва и одобряват ли свършеното от кмета си- с този въпрос посетихме селото.
"От нашия кмет сме доволни, но не сме доволни от "големите" кметове, не дават пари. Искаме хубави пътища. Ремонтираха кметството, салона. Направиха детски площадки... Животът е нормален. Тече нормално...Селото трябва да изглежда, като село Чавдар, където кмета усвоява всички европроекти... В Монтана направиха всички улици, а в Благово нищо... Много добро село. Много тихо и много спокойно, но не е благоустроено, както трябва. Има улици с дупки. Иначе не съм чула някой да е нападнат. Хора, като мен които живеят сами не се страхуват... Не са добри тука хората. Тука са завистчий. Не си живеят... Кметът няма грешка. Добро момче... Имотите са ни много скъпи... Проблемите са изровените пътища... Добре е, че сме на пътя за София...".
Кмет на Благово вече трети мандат е Лъчезар Асенов. За десетте години на кметския стол има с какво да се похвали. Направили ремонт на църквата "Св. Троица", на читалището, обновено и европейско изглеждащо е и кметството. Нови съоръжения има и за младите, и за старите- нова детска площадка, и фитнес на открито, на който всеки ден тренира един от възрастните жители на Благово.
"Всяка една година се стремя от бюджета на селото да отиде за селото. За 10 години управление мога да се похваля с много неща. За три години направихме ремонт на църквата "Света Троица"... Миналата година направихме голям ремонт на читалището, читалищния салон и кметството... С бюджет от община Монтана направихме и детска площадка... Хората в трудова възраст работят в Монтана и в София. Идват си събота и неделя... Производство нямаме. Има три хранителни магазина и три питейни заведения... Земята се обработва от външни арендатори. При тях не работи никой от селото... Улиците са в окаяно състояние. С бюджета с който разполагам могат да се направят 300-350 квадратни метра асфалт... Ще кандидатстваме по проекти. 2015 година спечелихме проект и тогава асфалтирахме пет основни улици. Миналата година бюджетът на селото бе дофинансиран от община Монтана, за което благодарим на г-н Златко Живков и с тези пари ремонтирахме кметството, читалището и читалищния салон... От две години филиалът на детската градина е закрит поради факта, че повечето родители работят в Монтана и водят децата си там... Има училищен автобус. Шест деца са в детски градини, а 27 в училище и в гимназия. Нямаме проблем с транспорта.", каза кметът на селото.
Първото название на селото е Пчелица, за кратко се казва и Върбица, а до 17 октомври 1949 г. носи името Ново село, разказа кметът Лъчезар Асенов. Говорим с него и за някои проблеми, които тук имат с незаконния дърводобив. За да спре бракониерите, кметът се принудил да прекопава черните пътища, през които минават до гората.
"Селото е кръстено на Тодор Благов, а Замфирово на Замфир Попов... Нямаме битови кражби. За една календарна година има 2- 3 кражби... Имаме проблем с незаконната сеч... Неколкократно са хващани бракониери. Конфискуваните дърва отиваха за детската градина... Имахме футболен отбор, но тази година няма да има. Насочих средствата за ремонт на стадиона..."
Целия материал можете да чуете в звуковия файл.
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..