Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подмяна на водопровода искат в Киреево

7
Снимка: Радио Видин

Киреево е малко, китно, полупланинско село, в което са останали малко над стотина работливи хорица. Правят впечатление подреденият център и спретната църква. Освен няколкото обичайни посетители на кафенето, хората, които срещаме са забързани - да вземат хляба и да продължат по пътя си, улисани в ежедневието. Някога селото било оживено, жителите му наброявали над 1500. Имали училище, хората се трудели и в селското стопанство, и в промишлеността, тъй като наоколо функционирали множество фабрики и цехове. Картината днес е коренно различна- население от едва 120 жители, повечето пенсионери. Тези, които все още ги държат краката и ги слушат ръцете все още се занимават с отглеждане на животни. Обичайните обитатели на селските дворове са няколко щастливи кокошки и куче-пазач. Рядкост са хората като бабата, която срещаме на центъра, повела козичката си нанякъде. Казва, че все още има сила да се грижи за нея, дава и мляко, и няколко козлета всяка година. Но, основна грижа сега за жената е идващата зима. Защото все още не се е снабдила с дърва за огрев. 

СнимкаСелото се управлява от жена, амбициозна и работлива, решена да направи много, докато е на стола на кмета. Тя ще настоява за ремонта на 7-километрова отсечка от пътя за граничния пункт Връшка чука до селото, който не е ремонтиран отдавна, само частично- на отбивката.

"Преди година правиха кърпежи на пътя, но трябва изцяло да се оправи, в лошо състояние е, така е и от Киреево до Раковица. Не знам дали ще заделят скоро средства за ремонта, но ще настоявам", заканва се кметицата Маргарита Георгиева.

Наскоро в кметството в Киреево е извършен ремонт за 50 000 лв. През лятото е сменена дограмата, пребоядисано е отвътре и отвън, сменен е и покривът на читалището, който бил в много лошо състояние, похвали се Маргарита Георгиева. Казва, че не се страхува от работата, ако трябва, сама ще обгрижва и самотните хора, тъй като липсват хора по програмите за временна заетост, които иначе ѝ помагат.

Киреево, войнишки паметникГоворим и за уредените градинки в центъра и приветливия площад, за открития войнишки паметник в двора на църквата.
 
"Миналата година през декември открихме нов войнишки паметник в двора на църквата, руският посланик беше тук за откриването. Много хубав паметник..."


Кметицата разказва и за нещата, които би трябвало да се случат- като подмяната на стария водопровод, от който авариите са почти ежедневни.  

"Водопроводът, това е работа и на ВиК-то, не само на общината. Много е стар, трябва да се сменят тези тръби. През ден имаме аварии, добре че от ВиК-то в Кула идват хората, оправят веднага, но нали все се спира водата, неприятно е", обяснява Маргарита Георгиева.

СнимкаНякогашното училище на името на "Христо Ботев" датира в селото от 1884 г., първите учители са били Алексей Бенчев от Долни Лом и Панто Дилов от село Калугер. Затворено от години, селското школо е вече история.

На финала на нашия разказ за Киреево стигаме до интересната история на селището, наречено на капитан Николай  Киреев - руски офицер, герой от Сръбско-турската война от 1876 г.

"Той е от дворянски род... Оставя писмо на майка си и баща си, че не може да гледа как един братски славянски народ е угнетен и потиснат от турците и се записва доброволец, защото иска да освободи България. Идва в България, дават му отряд, но загива край раковишката мелница. Погребан е на манастира", разказва Тони Йотов, жител на селото.

Иначе, в Киреево, оказа се, знаят и как да се веселят, защото празнуват няколко пъти в годината, а не както другите села- само на събор. Селският празник, или съборът, е на 24 май, после е празникът на Киреев на 6 юли, на 28 август пък правят курбан и скара на площада.

Още за делника и празника в село Киреево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15