Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение заради приемно дете във видинска детска градина

Има ли агресия и приемаме ли различните

Снимка: Радио Видин
Във видинска детска градина родители не приемат дете от приемно семейство в групата на децата им. Казват, че проявява агресия към другите. Според приемната майка, реакцията на родителите е заради произхода на детето. Настоява, че случаят не е изолиран. За него се разбра от съобщение на Националната агенция за приемна грижа, а темата беше представена преди дни в "Минутите на редактора"   по Радио Видин. Препоръката на директора на детската градина е детето да премине на индивидуална форма на организация, с което приемната майка категорично не е съгласна. За решаването на проблема са проведени срещи в общината и Дирекция "Социално подпомагане", но до сега все още няма развитие.

Напрежението е от преди малко повече от седмица. От Националната асоциация за приемна грижа описаха разказа на приемната майка, която се грижи за дете от ромски произход. Изразено е притеснение от поредния, както е посочено, случай на лошо отношение на учители и персонал на детски градини към такива деца.

"Нямам конфликт с родителите. Конфликтът ни(моят и на детето, чиито права и интереси защитавам) произлезе от личното отношение на две от учителките и директорката в детската градина. Това е втори случай на такова отношение в тази група към дете от приемна грижа от такъв произход. Реших, че ще запазя добър тон между нас и че е по-професионално да напиша жалба до директорката на детската градина. В жалбата се оплаквам от лично отношение към детето, на мен започна да ми се оказва натиск да преместя детето от тази група. Редно беше директорката да събере двете учителки, мен и социални работници, ако се налага, и да решим случая. А нейната реакция беше да събере родителите и да ги настрои срещу детето", казва приемната майка Ванина Бойчева- Николова, която е и координатор към неправителствена организация за приемна грижа.

Категорично не сме съгласни с позицията, която приемната майка е изложила в жалбата, опонира директорът на детската градина Васка Здравкова:

"Не правим разлика между децата по какъвто и да е признак, още по-малко по етнически белег. В момента в детската градина има 11 деца от ромски произход и 5- от други националности. За нас всички деца са еднакви. Още от записването си обаче, детето на приемната майка ни направи впечатление с това, че има трудно поведение, изразяващо се в агресия към деца и възрастни. Майката е уведомявана многократно. тормозът стана ежедневен, никакви методи от страна на учителите не променят ситуацията. Реших, че е най-правилно да проведем родителска среща", обясни директорът. Според нея най-подходяща за детето е самостоятелната форма на организация, за да се обучава в семейна среда, която му е липсвала до сега. Такова становище са изразили и учители, които са направили оценка за входното ниво на децата в градината.
 
Майка на две деца в детската градина, каза, че е провокирана да говори, заради конкретна случка, на която станала свидетел. Говори за разказа на Националната асоциация за приемна грижа в социалната мрежа, според който учителка казала, че децата не желаят да празнуват рождения ден на момченцето в групата. Според приеманата майка, това е бил първият рожден ден на детето извън дома за сираци и за пръв път е щяло да има торта и свещички. Обяснява, че след този случай на нея и е казано, че трябва да премести детето от групата. Жената, която твърди, че е свидетел на станалото, пък обяснява, че не е имала желание да говори, но сега смята, че е важно да го направи. Подчертава, че нейното момиченце от групата на приемното дете, е сред тези, които го харесват. Според нея подходът на учителката е възпитателен и не е израз на лошо отношение.

В края на миналата седмица, когато разговаряхме, момченцето от приемно семейство не беше в детската градина. Единствено решение според приемната майка Ванина  Бойчева- Николова, е обществото да приеме децата като него.

"Решението е учителите да не си пренасят личното отношение там, където работят, защото не е професионално. Детето трябва да бъде прието, да не бъде отхвърляно и да остане в среда с деца. Тези деца са като всички останали, но се нуждаят от много повече любов, обич и подкрепа!"  
 
За случая приемната майка е уведомила Държавната агенция за закрила на детето и Националната асоциация за приемна грижа. Директорката на детската градина пък е изпратила докладна до община. Случаят е разискван в Регионалното управление на образованието и Дирекция "Социално подпомагане".

Всички гледни точки по случая чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56