Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерден - селото с летище и стадион

13
Снимка: Радио Видин
Днес ви представяме монтанското село Ерден, част от община Бойчиновци. Хората разказват, че в селото, което е само на няколко километра от областния град Монтана, се живее спокойно. Престъпност нямат, работа си намират в града, функционира местният колбасарски цех, кариера и асфалтова база. Имат и летище, на което се правят състезания по парашутизъм, имат и модерен стадион. Разговаряме с дългогодишната кметица Еленка Василева за спокойното съжителство между българи и малцинство. Това, с което се хвалят е липсата на безработица.

"Сега няма престъпления, за разлика от преди години, когато беше много зле. Не се делим с нашето малцинство, те са интегрирани. Роми и българи сме едно, уважаваме се, децата ни растат и учат заедно в Бойчиновци. Облагодетелствани сме и откъм транспорт- имаме 8 влака в едната посока, автобуси през целия ден. Селото е възлово място. Нямаме безработица, малко села могат да се похвалят с това нещо..."

СнимкаТяхна гордост е и футболният тим "Кариана", и другият- "Хайдук".

"През 2007 година исках отново да се възроди футболът в селото, беше страшно занемарен стадионът. Започнахме ремонт, направихме сградата на съблекалнята, от която имаше само основи тогава. Направихме пейки и осветление и това беше началото. Сега имаме два футболни отбора - "Кариана", който се поддържа от местния бизнесмен Милан Йосифов. Другият ни отбор е "Хайдук", който е съществувал винаги."

За спокойния живот в Ерден разказва и местната магазинерка. Ресторантът в центъра на ЕрденВ центъра на селото приветливо кафене и магазин посрещат жителите и преминаващите. Изградена е модерна детска площадка, удобна беседка и поддържана цветна градина. За малките има и нещо любопитно- зоо кът. Впечатление прави и стилът на местния ресторант, който не отстъпва по категория на градските:

"В нашето хубаво село всичко е прекрасно, слънчево, имаме млади хора, бебета. Грижим се да им създадем уют, полянка, зоо кът с птици- паун, фазани, гълъби"

 
СнимкаКакто стана ясно, в Ерден не липсват млади хора и деца, които изпълват с глъч селото. Интересни занимания за тях измислят и в местното читалище "Светлина 1934". Библиотекарката Нина Маркова организира работилничка за направа на коледно-новогодишни украшения:

"Правят украшения, стараят се децата. Правим и литературни четения с тях, изложби. Получаваме и дарения- нови книги", обясни тя. 

В Ерден се намира храмът "Света Параскева", построен през 19 век. Оградата на църквата е от стари надгробни паметници. В двора ѝ е погребан руски свещеник. Старинната църква е била занемарена през годините, а мечта на кметицата била да възобнови отново блясъка на святото място.

"Покривът беше пропаднал, беше замазана цялата с розова боя. Възстановено е всичко, обзавеждането- кандила, свещници, полилеите вътре сама съм ги купувала. После получихме много дарения- икони, гоблени. Сами си поддържаме храма и сега. Много се посещава на празници, идват хора отвсякъде", каза още кметицата.

В дългите години като кмет на Ерден, Еленка Василева е успяла да направи доста неща в полза на хората. И не спира да мечтае за още, стига да има средства и време да осъществи плановете си. Хората я познават добре и идват с всякакви проблеми, за които тя трябва да намери време, и винаги- с усмивка. А добрите дела не остават незабелязани- показа ни стих, написан за нея от признателен човек, публикувано в стихосбирката "С вяра и любов", автор- Симеон Илиев.

Още разкази за Ерден може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45