Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каменна Рикса - царското село

10
Снимка: Радио Видин
Село Каменна Рикса се намира на 10 км от общинския си център Георги Дамяново и на 25 км от областния център Монтана. Надморската му височина е 750 метра. Планинско село, с интересни хора и много история. Достъпът до него от главния път Е-79 се оказа истинско предизвикателство за екипа на Радио ВИДИН. Отсечката от около 8 км не е виждала ремонт десетилетия, осеян с кратери е лъкатушещият през гората път. Хората го определят като черен път, а връзката на селото с останалия свят е през съседните села до Монтана.

"То е ужас там, никой не минава по него. Казват, че по европрограма този път ще се оправи, защото като идват хора и минават за София, 50 км се съкращава пътят им. Но все не го правят. 5-6 години откакто са планирали да го правят, но управляващите насочват парите към по-важни според тях неща... Намаляват хората, намаляват животните. Преди години имаше 100 крави, сега само две и едно магаре...", разказаха жителите на селото.


Единственият магазин в Каменна Рикса задоволява напълно нуждите на населението. Имат редовен транспорт до областния град Монтана, каза местната магазинерка Катинка Иванова, която се оказа майка на кмета на селото, който обаче отсъстваше поради служебни ангажименти. Казва, че хората са предимно възрастни, живеят скромно според възможностите на малките си пенсии.

СнимкаВ пенсионерския клуб срещаме предходния кмет- Първан Първанов. Два мандата е бил наместник тук и знае как бавно животът се променя в селото, за съжаление, не към добро. По негово време, около 2008 година, жителите нарастват от 85 на 108.

"Тихо и спокойно село сме, няма престъпления. Хубаво е, чист въздух. Някога оттук Панайот Хитов и Левски са минавали. Намалява населението, но все още има живец у нас"
, казва бившият кмет.  

Каменна Рикса е царско село, за това говорят архивите, разказва чичо Благой от Пенсионерския клуб. Според него, името им произлиза от латинската дума "рекс", която значи крал, цар. Имало е чифлик на богаташ от албански или турски произход. Наскоро са открити и зловещи находки:

"Навръх селото, при изкопаване на камъни за варница, се натъкнали на кости от ръце със златни гривни. Легендата разказва, че там е убит и заровен турски паша, който много закачал селските моми, а после бил затрупан с камъни."
   
Паметна площа на Панайот Хитов, Каменна РиксаВ малкото село имат паметен знак за войводата Панайот Хитов. Открита е преди две години, когато върху стената на местното читалище е поставена плоча с изображение на героя. Идеята за паметната плоча дошла от местната родолюбка Ана Георгиева, разказа Пенка Крумова, секретар на НЧ "Просвета 1928":

"Гордеем се с тази паметна плоча. Искаме да поставим плоча и на родения в селото Богдан Илиев, летеца. Миналата година се навършиха 100 години от рождението му, но не успяхме да направим ремонт на сградата ни. Предстои ни юбилей на читалището, та ще обединим двете събития", обясни тя.

Гордост за Каменна Рикса е старинната църква "Успение Богородично", казва Георги Георгиев от църковното настоятелство, който заедно със съпругата си взима присърце идеята тя да бъде възстановена, да се иззида нова камбанария, и да придобие отново някогашния си облик. Сградата била съсипана от животновъди, които затваряли в нея животните.

"Прекарвахме икони от София чак. С наша помощ, с помощ от селото всичко се оправи. Ремонт вътре правиха, боядисаха. Имаше един ъгъл, ударен от мълния, поправиха го. Предстои да се прередят плочите, да няма свличане. Майсторите чакаме. Чакаме и за ремонта на камбанарията, спонсор има от селото"
, обясни Георги Георгиев.

Разказите за Каменна Рикса може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45