Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме да сменим лева с евро?!

Снимка: ЕПА/БГНЕС
За да намерим отговора на този въпрос, в "Посоките на делника" потърсихме за коментар Павел Паунов- финансист, Павел Вълчев- икономист, и видинчани. Защото покрай българското председателство на Европейския съюз (ЕС), отново се заговори за намеренията на нашата страна да подаде документи за влизане в "чакалнята на Еврозоната“ - ERM2.

Според финансиста Павел Паунов, "въвеждането на еврото е далечна перспектива. Въпросът не е дали ще преминем към еврото, а кога. По мое мнение в следващите 5 до 7 години няма да можем да преминем към еврото. Позитиви и негативи има, но като погледнем цялата картина, позитивите са повече отколкото негативите. Например, ще започнем най-после да ползваме цени на кредити, които са равни на тези в Европа. Т.е., ние ще имаме един естествен регулатор, който ще бъде ЕЦБ (Европейската централна банка- бел. ред.) и този регулатор ще допринесе за стабилността на българската банкова система с нейните нюанси. За банковата ни система е необходимо да има допълнителна регулация от ЕС. Вредите са краткосрочни като например, да заплатим членския си внос, както във всяка организация, софтуерите да преминат на евро. В дългосрочен план също може да се появи минус - това е от гледна точка на регулацията, може да се разхлаби начинът на кредитиране. В България трябва да си правим консервативното банкиране, което е изключително важно."

Повечето от експертите казват, че приемането на еврото ще освободи значителен паричен ресурс, който през банковата система ще се влее в реалната икономика и ще я стимулира.

По думите на икономиста Павел Вълчев "отказът от българския лев и преминаване към еврото е аналогично към това, ние от православни християни да станем протестанти или католици. И когато говорим за еврото и преминаването към него, въпросът е готови ли сме да се откажем от своя суверенитет. И ако преминем към икономическата част, струва ли си да преминем към еврото! Не си струва, защото в момента България е държава с най-ниската монетизация в целия Европейски съюз. Ползи не виждам, виждам само вреда! Повечето експерти казват, че би било плюс. Би било в плюс това, че лихвите по кредитите у нас ще имат по-ниско ниво. Целта на управниците ни да ни вкарат в еврозоната е високата монетизация, но тази монетизация да е с цел потребление. Българите на Запад, тези, които са натрупали знания, умения, капитал, да дойдат в България, за да инвестират. Т.е., ние трябва да имаме целенасочена 20-30 годишна програма за индустриализация на страната ни. Това е темата, за която трябва да говорим!"   

Попитахме и хората, които не са икономисти или финансисти. Георги Жиков събра мненията сред видинчани. Чуйте ги в звуковия файл. Както и отговорите на въпросите, какво ще се случи с нашите заплати, ако приемем еврото и ще станем ли по-богати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00