Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социално справедливи ли сме българите?!

Снимка: архив
В Световния ден на социалната справедливост- 20 февруари темата коментираме с анализатора Любен Добрев и правозащитника Петър Кичашки. Гледната точка е и на хора от малки населени места в Северозапада.


От 2009 г. в списъка с празници влиза и Световният ден на социалната справедливост - 20 февруари. Въведен е съвсем не на майтап с решение на Общото събрание на ООН, за да се сещаме, че водещи в живота ни трябва да са равенството, уважението към различните, достъпът до социална защита и зачитането на човешките права.

"По Конституция ние сме социална държава и в интерес на истината има доста неща, които просто потвърждават тази социалност, дори само ако се погледне чисто формалната страна на въпроса. При нас и пенсионното, и здравното осигуряване е социално. Там точно е залегнала идеята за социалната справедливост, тъй като всички ние внасяме определени данъци в тези фондове. Например, може да се наложи някой никога да не ги ползва тези фондове- това също е елемент от социалната справедливост. Друг е въпросът доколко обществото като цяло извън това, което е регламентирано конституционно и заложено законово като някаква основа на социалната стабилност, доколко ние самите като граждани на тази държава спрямо себе си и спрямо околните сме достатъчно социално справедливи. Този ден на социалната справедливост не ни е натрапен, просто трябва да се говори за това нещо! И колкото повече се говори, толкова се надявам да са и стъпките към постигането на едно общество, което да обръща внимание на хората, които не могат да се грижат за себе си. Това е пътят!"

Петър Кичашки заяви, че запазва умерен скептицизъм за това дали  можем да се самодефинираме като държава, която е социално справедлива. 

"Причините са много. Част от тях идват от данъчно осигурителната система. Друга, по-съществена част се дължи на особености на българската общественост, които са типично характерни за страната ни. Хората с увреждания са най-уязвими в обществото, защото те най-лесно могат да бъдат забравени. Проблемите в сферата на достъпа са изключително широко мащабни. Доминира недостъпната среда. Достъпността е изключение, правилото е недостъпност. И това е нещо, което аз съм сигурен, че ще се промени. Вече се полагат усилия, даже включително Комисията за защита от дискриминация, на която имам честта да съм член, стартира една кампания "Достъпна България", с която ние сме започнали все по-системно да полагаме усилия за решаване на този проблем. Но това е общонационална задача. Тя не може да се изчерпа с усилията на една или друга институция, колкото и голямо да е желанието това да се случи. Има необходимост от обществено осъзнаване на този проблем."

"Ако живееш във Видинско, ако знаеш, че най-ниската средна работна заплата е в твоята област, трябва да сложиш голям диоптър розови очила, за да кажеш,че има социална справедливост. Защото най-ниската средна работна заплата, означава най-ниска средна пенсия и бедни, и болни  старини. Съкращаването на болници и отделения в тях, означава нисък статус на здравеопазването, безкрайни митарства между Враца, Плевен и други болници, за да докажеш, че имаш увреждане и да ползваш минимални помощи за транспорт, телефон или придружител. Закриването на училища води до по-ниско образование и отново се завърташ в кръга с ниска работна заплата, непълен работен ден или безработица. Излизат ли хората от определена географска област, за да отидат на друго място, значи търсят по-добър живот, значи няма социална справедливост", са обобщените мнения на хора от Северозапада, събрани от Венци Величков и Светла Бондова.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00