Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На гости в село Стубел

Дървото, от което извира вода

7
Снимка: Радио Видин
Село Стубел се намира в центъра на Северозападна България и граничи със землищата на 13 села: Сумер, Трифоново, Крапчене, Николово, Долно Белотинци, Ерден, Бойчиновци, Охрид, Палилула, Липен, Уровене, Пудрия и Краводер. Селото е с много стара история, многолюдно някога, сега с намаляло население до около 500 души. Това, от което се оплакват е безработицата и немотията, принудила много от хората да изберат живота в градовете и чуждите държави пред родното село. Оплакват се от безхаберието за българските села и липсата на редовен автобусен транспорт.

"Голямо село, ама ето-няма хора. По-младите само могат да си намерят работа, и то в града, а за такива като нас изобщо няма. И децата ходят от сега на училище и детска в Монтана. Няма редовно автобус, сутрин в 6.30 има един, после на обяд се връща и това е"
, оплакаха се жителите на Стубел.

СнимкаЗа ремонт "плаче" и инфраструктурата в селото. Имат само две асфалтирани улици, а насипаният чакъл се изронва периодически от силните дъждове. Бордюрите и градинката в центъра също има нужда от обновление, отчитат хората.

Емилия Йорданова е кмет на Стубел трети мандат. От години със здрава женска ръка се е научила да се справя с хорските проблеми, за които намира решение експедитивно. Харесва селото, в което е дошла като снаха и се бори за неговото облагородяване. Отчита демографската криза и отрицателния прираст.

"Положителният ни прираст се изразява в едно бебе за годината, на което много се радваме. С намаляването на младите намаляха и децата, което пък доведе до затваряне на детската градина и училището. Градината я затворихме преди две години, училището през 2008-ма. Сградите запустяха, никой няма интерес да ги вземе и стопанисва, да се направи може би център за стари хора, има нужда", обясни Емилия Йорданова.  

СнимкаЗа някогашното многобройно население и кипящ живот в село Стубел говори големината на сградите. Строени големи и величествени, днес са много трудни за поддръжка, казва кметицата Емилия Йорданова. Разчитат предимно на спонсори за ремонт и поддръжка, но и те се намират трудно. Радват се на ремонта на читалищния салон, който е един от най-големите в региона. В момента ремонтират и сцената до кметството с нов покрив, където ще проведат ежегодния си летен празник "Пъстрина пее" на 14 юли.

Има търсене на имоти в Стубел, което е добре, отчита Емилия Йорданова. Надява се по този начин селото да се подмлади и населението да се увеличава.

Легендата разказва, че името му е произлязло от дървото "стубла". От гръмотевица дървото паднало и от дънера му потекло питейно изворче. Там се заселили хора и до ден днешен селото съществува.

Снимка"Ние сме единствени с това име Стубел и никога не сме го сменяли. Има книга, написана от един местен човек и от нея знам, че тук са се заселили през 7 век славяни. "Стубело" е дърво, от което блика вода", обясни тя.

С рядко срещано име е и тяхната църква, която единствена във Видинската епархия носи името "Св. Св. Кузма и Дамян".

"На 1 юли и 1 ноември в църквата правим курбан. Направихме един лек ремонт на покрива, но искаме отвън оградата да се оправи. Трудно смогваме с косенето на тревните площи обаче. И в двора й, и гробищния парк, постоянно имат нужда от поддръжка в този сезон, а хора за целта нямаме"
, оплака се кметицата.
 
СнимкаЧиталищната дейност в Стубел е много добре развита, не крие гордостта си Емилия, която също е самодеец. Имат група за танци и песни, която има много изяви на всякакви сцени. Гордеят се и с местния футболен отбор с името "Селияк", които временно са в пауза и не играят, но от есента с пресни сили ще подновят участията си в първенствата по футбол.

В звуковия файл може да чуете целия разказа за Стубел, както и песента "Дунаве, бели Дунаве" в изпълнение на женска фолклорна група от село Стубел и оркестър "Цветница".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56