Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Търнава: "Тука няма добри или лоши. Само село е... То е Обичане!"

10
Автобуска спирка в село Търнава
Снимка: Радио Видин
Село Търнава се намира в община Бяла Слатина. То е едно от най-старите села в този район. Името му е славянско, произлязло от наименованието на храста "трън".
Габриела Раловска е кмет на Търнава вече 7 години. Отговорно подхожда към проблемите на всеки един свой съжител и никога не обещава помощ, ако не може да изпълни обещаното. Обичта към родното място е мотивът ѝ да остане в селото и да го прави все по-красиво, за да идват винаги с желание децата ѝ и децата на всички, живеещи в Търнава. Подобряване на инфраструктурата, поддържането и благоустрояването на кварталите са целите, които изпълнява в този мандат. Културата и идентичността на селото са също сред приоритетите в работата на кмета. Зад успехите ѝ обаче стои екипната работа на нейните служители и отговорността на хората от читалището и пенсионерския клуб, както и инициативността на гражданите.  

Снимка"Отговорно търсим решението на проблемите и смятам, че радостите са повече от тях. Никога не съм обещавала неща, които не мога да свърша и които не зависят от мен, защото обещаеш ли нещо, трябва да го изпълниш. Иначе в очите на хората ще бъдеш човек, който ги е излъгал. Само преди десетина дни завърши асфалтирането на 4 улици в селото, което за мен е голям успех. Работим усилено по озеленяването на Търнава, в парковете, направихме нови детски площадки. В момента тече ремонт на църквата. Работим заедно- училище, читалище, кметство, помощ намирам от земеделците", обясни Габриела Раловска.  

СнимкаВ книгата "Търнава древна и млада" на Евгени Аговски пише, че местното население е живяло в този край още от 14-ти век, а може би и от по-рано. Археологическите разкопки показват, че там са водени епични боеве през различните епохи на съществуване на селището. За това говорят 9-те тракийски могили и другите 35 древни гробници, някои от тях на тракийски велможи. Селото се е местило няколко пъти преди да достигне до сегашното си местоположение.

В Търнава днес живеят около 2500 жители. Въпреки, че е най-голямото село в общината и тук демографският проблем е налице. Хубавото е, че имат млади хора и деца, които да пълнят с живот детската градина и училището. Село без училище е болно, казва кметът Габриела Раловска. Гордее се с местните деца, които тази година отново, единствени в общината, са изминали пътя Ботевата чета "Козлодуй-Околчица".

Разговорът продължава с работното ежедневие на кмета на едно голямо село. Не се хвали, но със спокойствие отчита липсата на домови кражби, каквито преди имали. С хъс кметицата се залавя с всеки проблем, а вратите на кметството са отворени по всяко време. Габриела Раловска се шегува, че би искала като другите институции да имат дни на отворени врати, но при тях да са на "затворени врати". Това, което си пожелава истински обаче кметът е да има хора, на които да може винаги да разчита.

Църква Св. Лука, село ТърнаваЦърквата в село Търнава "Свети апостол и евангелист Лука" е една от най-старите църкви в Северозападна България. В близост до храма се намира паметник, на който са изсечени имената на участниците в Руско-турската война. В момента по проект на дирекцията по вероизповеданията храмът се ремонтира.

"Ремонтираме дограмата и входната част на църквата, стълбището, което води към камбанарията и укрепване на предверните помещения. Вътре в църквата тече друг ремонт, който се прави с дарения. Почиства се иконописът, ремонтира се и олтарът. Парите за това са от дарителя Стилян Чомаковски",
разказа кметицата.

Във времето храмът има своите години на възходи, рушения и надежди. От 2000-та година започва неговото възстановяване и реставриране от наследници на строилите я преди много години.

"След 90-те години църквата беше в окаяно състояние, разграбена, огньове са палени в нея, буквално на тоалетна беше превърната. През 2000 година се събрахме доброволци няколко души и започнахме да чистим, след това да сменяме прозорци, да боядисваме това, което ни е позволено. После намерихме дарител, който ни дари първия ред от дограмата и така продължихме с дарения. Писахме и до Дирекцията по вероизповеданията, които дадоха средства, купихме си камбана, за да заменим старата, която беше открадната",
разказа Полина Тацинска, която работи в местното читалище "Напредък". Тя и още няколко жени полагат грижи храмът да изглежда великолепно в днешни дни.

Разговорът ни с кмета на Търнава продължава около другите ремонти, които изпълняват в момента. Предстои да се довършат ремонтните дейности на сградата на кметството, очакват скоро да започне и работата по читалището. В близост до кметството прави впечатление автобусната спирка, на която са изписани приказни герои, а единият от надписите гласи: "Тука няма добри или лоши. Само село е... То е Обичане!". Спирката ни е литературно-приказна, каза Габриела Раловска.

"Спирката ни е литературна- вътрешната част е с илюстрации на приказки, а външната част са откъси от вечните български творби. Инициативата ни е съвместна с момичетата от читалището. Заедно с всички онези, които обичаме Търнава, можем да продължим напред"
, обещава кметицата.   

С удоволствие ни разказа за бъдещата им инициатива- в читалището ще поставят стан, на който през лятната ваканция ще учат децата да тъкат килими и пътеки с мотиви като на чипровските килими. 

Още за село Търнава може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09