Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Юлиян Петров: Всички заедно трябва да възвърнем уважението към учителската професия

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на новата учебна година все повече се заговори за недостиг на учители в българската образователна система. В следващите между 5 и 15 години се очаква проблемът още повече да се задълбочи, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той посочи, че през тази година най-дефицитни са учителите по математика, природни науки, информатика и английски език. Обобщената информация за обявените работни места в бюрата по труда показва търсене на близо 3000 учители. Има ли недостиг на учители в Северозападна България?

В момента са обявени над 30 свободни работни места за преподаватели в почти всички училища във видинска област.

"Има достатъчно кандидати и няма да има недостиг през новата учебна година", каза за Радио ВИДИН началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова и добави:

"Училищата са обезпечени с преподаватели. Директорите, които обявиха свободни работни места, споделиха, че има много кандидати за учители. Приканвам младите учители да кандидатстват в цялата област. Виждам и че се назначават много млади колеги, които се връщат да живеят във Видин."

Учителската професия по ред причини през последните години стана непривлекателна за младите хора. В същото време учителското съсловие непрекъснато застарява, което създава реален риск от оголване на образователната система и недостиг на кадри. Във врачанска област този проблем е напълно реален, призна началникът на Регионалното управление на образоването Галина Евденова:

"По отношение на възрастта на кадрите тенденциите са изключително притеснителни. Усилено работим за повишаване на броя на младите специалисти. В системата работят и неправоспособни учители, за съжаление. Обявени са общо 88 свободни места."


27 са свободните учителски позиции в област Монтана. Езиковата гимназия има 10 свободни места за учители по различни предмети. Търсят се преподаватели по история, информационни технологии, химия, физическо, руски, както и двама преподаватели с английски, но специалисти по география и история.

"Часовете не са пълен норматив", поясни Трайка Трайкова, началник на Регионалното управление на образование в Монтана.

Финансово-стопанската гимназия в Монтана търси учител по изобразително изкуство. От математик, преподавател по изобразително изкуство и музика има нужда Основно училище "Иван Вазов" в Монтана, а Първо в града търси историк. В училището в Якимово се нуждаят от преподаватели по английски, биология и двама за начален курс. Основното училище в село Смоляновци търси математик, а в гимназията по хранене в Лом и училището в Замфир- преподавател по английски. Места са обявени на сайта на Регионалното управление на образованието, уточни Трайкова.

Само след седем години ще липсват 39 000 учители, изчисляват от Синдиката на българските учители. Днес в България е налице безспорно криза на интереса към учителската професия, каза за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров:

"Тази година тенденцията не се е променила, т.е. недостиг има по някои специалности, но недостигът е по-скоро по отношение на младите учители, на рейтинга и доверието към учителската професия, което очертава картина с учители на много висока средна възраст, с работещи пенсионери. Позитивното е, че пряка криза в момента няма. Но виждаме доста сериозна негативна тенденция на нарастващ брой неправоспособни учители, което кореспондира с недостатъчно качество на образователния процес. Не трябва да забравяме, че в следващите десетина години очакваме пенсиониране на огромна част от работещите в системата- около 50%. Трудният начин да излезем от тази криза е да работим на ниво правителство, цялото българско общество и всички заинтересовани за вдигане на рейтинга на учителската професия. В момента кандидат-студентите много трудно избират педагогическите специалности, а и много малко от завършилите, след това работят като учители- едва около 10% от тях. Огромна част от тези, които са започнали, не продължават, защото срещат другите негативи на учителската професия- огромната бумащина, трудната комуникация с родителите, липсата на уважение към българския учител, огромния стрес и агресията във всичките ѝ форми. Ако държавата България поддържа приоритета "образование", както твърди, то трябва да помислим сериозно за това професията учител да стане атрактивна в избора на младите хора. Кризата в момента не е пряка, но всъщност кризата на професията е най-опасното нещо."

Едно от решенията на проблема, според Министерството на образованието, е едногодишно педагогическо обучение на специалисти в различни области, така че да получат правоспособност за учители. От синдикатите обаче са против тази мярка, защото по този начин още повече ще се принизи и без това страдащата от липса на достатъчно уважение професия.

"Недопустимо е подготовката на бъдещите педагогически специалисти, които имат мисията да превърнат детето в личност, да подготвят бъдещето на страната, да бъде в рамките на кратък срок. По този начин разклащаме доста сериозно и фундамента на висшето образование", коментира д-р Юлиян Петров.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00