Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добродетелите днес

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
На 17 септември църквата почита паметта на трите сестри- Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. Днес отдаваме почит на тези добродетели и разказваме четири истории, в които се преплитат вярата, надеждата, любовта и мъдростта.


26-годишната Евелина Тодорова от Видин случайно попада на зов за помощ за събиране на средства за 11- месечната Мартина, която е със страшната диагноза "левкемия" и решава да помогне като организира благотворителен базар. Младата жена е пуснала пост в групата "Видин мама" във Фейсбук, представяйки идеята си да помогнат и била изненадана от бързата реакция на други майки, които безрезервно откликнали на призива ѝ. Докато вървяла организацията за благотворителния базар, болестта надвила невръстната Марти и видинските майки, след като се съвзели от първоначалния шок, решили да доведат започнатото докарай и да дарят парите за друго нуждаещо се дете-  двумесечната Марая.

"Родителите на Марая трябва да съберат 300 000 лева до Нова година за лечение, а до момента са събрали около 14 000", разказа Евелина Тодорова пред Гергана Панова.

СнимкаДнес е първият ден на организирания от Евелина и другите майки базар. Масите са разположени до видинската гимназия "Цар Симеон Велики" и предлагат изработените от тях предмети с надеждата да съберат пари, с които да помогнат на малката Марая. Благотворителният базар в помощ на бебе Марая ще се проведе на 17-и, 18-и и 19-и септември.

"Спират много хора, купуват си неща от нас. Хората знаят за каузата, знаят защо сме тук и вече събираме пари", каза Евелина.

Липсват ли ни ценностите- вяра, надежда и любов?

"Убедих се, че тези ценности съществуват. Щом го организирахме този базар. Всички сме с малки деца. Организирали сме се, за да направим едно добро. Имаме надеждата, имаме и любовта. Трябва да вярваме в доброто", допълни Милена.

СнимкаПо нетрадиционен начин- облечена в народна северняшка носия от Видинския край 7-годишната Михаела Илиева влезе за първи път в класната стая. Първокласничката учи в профилирана паралелка с изучаване на музика и хореография в училището по изкуствата "Св.Св.Кирил и Методий" във Видин.

Идеята възниква спонтанно на майката Мария. Седмици наред търси подходящата народна премяна сред близки и приятели, които много й помагат.

"Спряхме се на народна носия, тъй като като българи би трябвало да уважаваме народните традиции. Искам да запазим българщината, като това е един страхотен начин, според мен. Спряла съм се на северняшка носия, тъй като сме от Северозападния край и би било редно да бъде нещо от нашия край", каза майката на Михаела.

"Мога да чета и горе-долу да пиша. Обичам да танцувам и най-интересно ще ми бъде да се запозная с всички", сподели първокласничката.

Снимка: Община КозлодуйЕмилия Плешоева и Росен Йовчев вдигнаха тежка българска сватба по стар български обичай. Идеята е на булката, защото е закърмена с традициите и любов към българския бит и култура. Младото семейство сключи брак на 9 септември, но не са избрали датата- просто този ден е бил свободен за Етнографския музей "Софроний Врачански" във Враца.

"Сватбата бе автентична като спазих старите традиции, които са характерни за село Хърлец. Това е селото на моите баби и дядовци, селото на моите родители. Това е моето село. Селото, в което израснах, в което учих и в което живях. Винаги сме си представяли нашата сватба да е такава сватба- по стар български обичай. Всичко в този специален за нас ден да е както се пее в народните песни и се разказва в народните приказки", обяснява  идеята Емилия.

Подготовката за сватбата отнема 3-4 месеца. За това време успяват да съберат автентични носии, тъкани кърпи и черги, посуда, провеждат множество срещи с възрастни хора от село, които разказват за ритуалите. Защо са важни традициите днес?

"За мен традициите са богатство, защото традициите, това е идентичността на един народ. И аз смятам, че те  трябва да се съхраняват, да се споделят и да се предават. Да, може да се каже, че нашата сватба е и урок по родолюбие, който трябва да се предава от поколение на поколение. Чрез този урок ние искаме да кажем на малката ни дъщеря, която е на 3 години: "Гордей се, че си българка!"

СнимкаПървокласниците, които днес прекрачиха за първи път прага на Второ основно училище "Иван Вазов" в град Вълчедръм получиха покани от училището да присъстват на тържеството за откриване на новата учебна година. До дома на всяко дете поканите занесе пощальонът Златко Станков.

"Решихме да поканим човек, който е бил пощальон дълго време. Това е голямо вълнение, както за детето, което ще тръгне на училище за първи път, така и за цялото семейство. Всяко училище търси някакъв интересен начин да привлича своите ученици и посрещането в училище да бъде вълнуващо, интересно, незабравимо", обясни директорът Лилия Венчова.

С униформата на пощальон, която носил докато работил в пощата, на велосипед и с кожената чанта с писмата на рамо, Златко Станков разнесе поканите.

Първокласникът Кристиян Диков знае буквите и цифрите. Очаква с интерес да започне училище.

"Изненадани сме. Доста добро идея и поздравления за училището", каза сестра му Силвена Дикова.

Валерия Влашка иска да научи:

"Буквичките, числата, да се науча на чета."

"Идеята е много хубава. И ние бяхме изненадани. Избрали сме училището, защото всички са учили тука- каката, тати", допълни нейната баба Димитрина Влашка и пожела на своята внучка да бъде отлична ученичка.

В първи клас е и Александра Генчова:

"С радост ще отида на училище."

"Това ми е второ дете. С първото нямахме такава покана. Изключително приятно вълнение е и за децата, и за нас", каза нейната майка Севделина Генчова.

Пощальонът Златко Станков с удоволствие е приел да разнесе писмата до децата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45