Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севделин Младенов: "Село Слана бара е спокойно място за живеене"

Предимство или недостатък е да живееш в село, близо до големия град? Какви са ползите и вредите от тази близост? Това проверихме във видинското село Слана бара. Как се живее в малко населено място, което има само един ученик, хората в работоспособна възраст са в чужбина, а възрастните- с ниски пенсии? Успява ли при тези обстоятелства местната власт да реши проблемите им? Отговор дават жители на селото и кметът Севделин Младенов.

"Близостта до големия град носи по-скоро ползи, отколкото недостатъци", обясни кметът.

"Това, че сме на 5 км от Видин е голямо предимство. Ако нещо се наложи, само за 10 минути сме в града. В селото се живее спокойно и нормално. Имаме постоянно ел. захранване, нормално водоснабдяване, транспорт и три магазина. Имаме постоянни автобуси, както и училищен. С една дума- всичко е нормално.

СнимкаУспяхме да се преборим и с набезите. Наследих голям проблем в това отношение- почти всеки ден ставаха кражби на метали и какво ли не още. Наехме си обаче охрана и набезите спряха.

В селото живеят 300 души по постоянен адрес, 100 от тях обаче работят в чужбина. Най-често са в Италия и Испания. За съжаление, демографският проблем не ни подмина и нас. През къща са пустеещи, а и много имоти вече се продават. Населението драстично намаля. Малки деца нямаме, с изключение на едно детенце, което го водят на детска градина във Видин и един първокласник, който също учи във видинско училище. 16 души в селото се възползват от социалната услуга "Топъл обяд". Имаме и около 30 молби за енергийни помощи. В селото няма възрастни бедстващи или гладни хора...

СнимкаС получените 2000 лева по линия на Местните инициативи, ние решихме да направим тротоар в селото. През селото трафикът е голям и просто се наложи да го направим поне от едната страна. Този тротоар ни донесе и една чешма. Местен известен адвокат, който живее в София видя, че нещо се прави и дари средства за направата ѝ. Имаме също и три градинки с рози...

Хубаво е също, че обликът на селото се промени с парите, донесени от чужбина. Хората инвестират тук в имотите си. Работят здраво и ние също прихващаме от тях. Там маниерът на работа е друг, друго е и заплащането...

От забележителностите в селото мога да спомена църквата. Тя е на 162 години и е уникална. Всеки четвъртък отец Илия идва и служи в храма."


Как се живее в Слана бара попитахме и жители на селото:

Снимка"Аз от живота си не мога да се оплача. Лошото е само, че ние- възрастните хора, сме работили навремето и сега пенсиите ни са много малки. Работил съм 41 години за 250 лева пенсия. Бях бригадир в стопанството 10 години и после още 30 в напояването. Сега с тези ниски пенсии не се издържа- само лекарствата ми са 120 лева...

Трябва да се помисли малко повече за тези възрастни хора, които са работили през миналите години и са създали държавата. Сега те са оставени по селата на произвола на съдбата. За това трябва да се помисли. А що се отнася до селото ни, не можем да се оплачем. В Слана бара има ред, близо сме до града...

Лошото е, че всичко изисква пари. Затова смятам, че всяка община трябва да си има някакъв фонд- нашият кмет като отиде да иска нещо, да има с какво да разполага. Той сега може и да иска да направи нещо, но няма ли пари- не става...

Питате- защо в селата няма вече животновъдство? Ами защото няма пазар. В нашето село преди всяко семейство е имало крава, по няколко овце, кокошки. Сега нямаме. Ако гледаш дори едно животно, излизаш на червено, защото нямаш на кой да го продадеш. И затова всеки преценява, че няма защо да се мъчи. В миналото в селото имаше 2 000 овце, над 300 крави, във всяка къща е имало по 2-3 свине. Сега и по една нямаме. Конкуренцията на големите магазини уби пласмента...
" , споделят тревогите и радостите си жителите на селото.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45