Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Песочница - селото с чакалня и автобус на повикване

10
Снимка: Радио ВИДИН


Днес ви водим в китното планинско селце Песочница. То се намира на 12 км от Берковица, близо до река Пескаица. Смята се, че именно тя дава името на селото. От всички страни Песочница е заобиколено от хълмове, на които растат иглолистни и широколистни гори. Казват, че лятото е тихо и прохладно, а зимата - мека, но допълват, че понякога има и изключения.

Кметски наместник на Песочница е Венета Тодорова. Тя е избрана да управлява малкото селце преди две години. Посреща ни в чакалнята - метална конструкция от времето преди 1989 година, която местните са възстановили със собствени сили и средства. Често хората се събират в чакалнята, но не защото чакат нещо, а просто да се видят и да си поговорят за живота.
 
"Пооправихме я и сега е използваема, който иска карти да седне да играе, кафе да пие. Цялото село може да се събере, никой не е спрян, не се заключва, отворено е да седне и да се почива. Събираме се, говорим си общи неща от живота - за починали, някой път и за политика се отвори тема, просто нормални хорски разговори..."

Автобус в Песочница идва само при повикване.
Песочница има чакалня, но автобус в селото идва само при повикване, разказа ще кметският наместник:

"Транспортът е под всякаква критика, понеже въпросът се свежда до пари. Оставили са ни телефон, когато има пътуващ, да се обадим. Ако от Берковица има човек да чака на автобуса, ще дойде. Но ако няма човек там, той няма да дойде. А ако тук има чакащ, трябва да му звъннем и да дойде да го вземе. Защото празните курсове наистина...излишни разходи не са желателни."

Архивни документи свидетелстват, че през 1880 година населението на Песочница е наброявало над 300 души, а през 1947 година - около 700. Днес в селото са останали малко над 20 души.

"За да е това село с 300 и кусур жители, а сега да са 15 по избирателен списък, може да прецените как се развива животът. Аз съм постоянно тук от 2000 година, но пак имаше повече хора, бяха над 50 души. Има някои, които се връщат само през летния сезон или в събота и неделя. Тук няма работа, няма как млади да стоят тук, само пенсионери могат да стоят. Просто хората трябва да работят някъде, защото виждате, че и годините за пенсия стават страшни. Само един безработен има, който е на месечни помощи, и аз все още не съм пенсионерка. Иначе всичко друго са пенсионери - кой с ТЕЛК, кой без ТЕЛК..."


Кметският наместник Венета Тодорова работи и в селското магазинче.
Преди 4 години Песочница бе обявено за първото IT село в България. Инициаторите поканиха програмисти от цялата страна да се заселят и да работят в селото. За да ги привлекат, те обявиха, че осигуряват достъп до високоскоростен интернет и места за настаняване. Днес обаче в селото ай ти специалисти няма, разказва кметският наместник Венета Тодорова:

"Всичко се оказа сапунен мехур, две-три сбирки и край. Сега долу всичко е потънало в прах. Няма ай ти специалисти. Пишеше по вестниците, че и автобус ще се отпусне за децата да ходят да учат, че са се заселили първите ай ти специалисти. Няма такова нещо."

В село Песочница е роден временният председател на Първото обикновено народно събрание - Анто Георгиев. Той заема поста, когато е на 101 години. Затова местните и до днес го наричат Дядо Анто Стогодишни и го сочат като най-известния човек, произлязъл от селото. Преди няколко години в двора на църквата е открита паметна плоча на Анто Стогодишни. Негова потомка е 91-годишната баба Райна Антова:

"Помня къщата на дядо Анто. Той е погребан тук, в църквата. За него знам, че е бил и даскал, и поп. Имаше училище до църквата. Имам вестник, когато откриха плоча в църквата, имаше тържество, имаше музика..."

Хората от Песочница се гордеят и с красотата на природата, разказва кметският наместник Венета Тодорова.


91-годишната баба Райна е потомка на най-известния жител на Песочница - Анто Стогодишни.
"Радост за окото, природата ни е прекрасна. Ние сега сме тук, в ниското, но хайде да излезем горе на баира да видите каква е красота... Вижда се цялата Стара планина, като се започне от Видин, до Врачанския Балкан и нататък всичко се вижда."

Само красивата природа обаче не може да задържи хората в Песочница, смятат някои от временно и постоянно живеещите в селото:

"Хубаво село, но малко хора. Това ми е бащиния тук, отидоха си възрастните и ние поддържаме къщата, за да си караме старините на чист въздух. Не е далече и от Берковица, и от София - 1 час път, ама... Хората тръгват, въртят се около София, всичко е там...

Аз съм от София, но идвам тук, стопанисваме си вилата. Жалко е, че няма млади хора, всичко избяга. Иначе е много хубаво, мястото е много спокойно, красиво. Малко къщи останаха и това обезлюдяване  е много страшно... Няма млади хора, не искат да работят, избягаха по чужбина...

Тук ни доведе спокойствието, най-вече спокойствието. Дойдохме от София преди 3 години. Занимаваме се козевъдство. Имаме 100-тина кози, но с тенденция да се разрасне. Стига човек да не го мързи, от този бизнес се печели."

Още може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10