Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Религията в училище - прозорец към себе си, към света и към Бог

Снимка: Архив Радио ВИДИН

След светлите Рождественски празници в "Посоките на делника" отваряме темата за предмета "Религия" в училище. Изучаването на религия в училище предизвика доста полемики, но вече е факт.
Идеята не е нова- проектът на БПЦ за изучаване на религия е отпреди 8 години. Според автора на проекта д-р Десислава Панайотова, болшинството български ученици трябва да учат „Религия - Православие", а тези, които имат друга религия, например ислям, ще изучават нея.
Предметът религия вече е въведен за изучаване някои училища. Той не е задължителен, но има интерес. Един от основните радетели за това е и Ивелина Николова- преподавател по Нравствено богословие и Християнска апологетика в Пловдивския университет и по Религия в Кюстендил.
"Ние, чрез предмета "Религия", желаем да им открехнем и да им отворим един прозорец към себе си, към света, към Бога. Един прозорец към доброто и към светлината. Дали те самите биха пожелали да се включат активно в цялостната дейност и спектър, които ние им предлагаме - това зависи единствено и само от децата...

В Кюстендил където преподавам, нещата са много напред... Във Видин започнахме от тази година. Има интерес...Имаме обучени богослови...Преподава се с иновативни методи... Децата не скучаят... Научават полезни неща..."- коментира богословът.
Религия да се изучава от децата в детските градини и училищата, предложи през пролетта на работна среща във Видин и Видинският митрополит Даниил: "Хората имат нужда да общуват с личностите, които ги сочим за пример, като свети Иван Рилски, свети цар Борис"- каза митрополитът.

Началникът на Регионално управление на образованието Веселка Асенова посочи, че според учебните програми и според желанието на родителите, предметът ще се изучава един или два часа. Обучението бе започнато с богослови от Видинска митрополи, а министерството на образованието и науката подготви курсове за учители по философия, история и начални учители, които ще могат да получат преквалификация "Богословие" и също ще могат да преподават по този предмет. Елена Велкова преподава предмета във видинското  средно училище "Цар Симеон Велики".

"Смятам за много полезно изучаването на религия в училище... Има интерес и децата идват с удоволствие... От началото на учебната година групи по "Религия" са организирани в пет училища и шест детски градини... Ще подготвим и изнесени часове..."

"...Имаме малко, но подготвени преподаватели...Децата се учат на хубави неща... Всичко става със съгласието на родителите...", каза и  отец Илия Симеонов.

За седмокласничката Мария Тутунджиева, която посещава тези часове, изучаването на Религия е  много интересно и полезно:

"На мен ми е интересно. Госпожа Елена е много добра и ни учи на полезни неща... Нека повече деца да ходят."


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56