Празник или не съвсем е днешният Карамановден за биволовъдната ферма в ломското село Сливата? Управител на фермата от ноември 2017 година е Анатоли Иванов, проблемите при него не са по-различни от проблемите на останалите животновъди.
Фермата е член на Асоциацията по биволовъдство и на националния генофонд. Отглеждат се 100 животни от породата българска мура. Анатоли Иванов недоумява как никой в държавата не прави нищо, за да се помогне на хората, които отглеждат породата, известна в цял свят. Недоумява и как няма механизъм, който да задължи преработвателите да изкупуват тази толкова ценна суровина- биволското мляко:
"Проблемите в сектора не са от година- две. Основният проблем е изкупуването на млякото- това е основната дейност на фермата. От 20 юли 2018 година нито един млекопреработвател не иска да изкупува млякото...Причините- скъпа суровина, внасят се евтини продукти от Полша и Румъния..."
21 са дойните животни във фермата, за тях се грижат трима души. Към момента млеконадоят от тях е 40-50 литра. С част от млякото се поят малачетата, а останалото се хвърля. В края на февруари се очаква фермата да се увеличи с най-малко 40 малки, а към средата и края на май млеконадоят достига между 4, 500 и 5000 литра мляко.
"Не мога да дам прогнози какво ще се случи...."- сподели Анатоли Иванов. Той е убеден, че държавата не прави нужното за защита на сектора, а европейските изисквания убиват родното животновъдство.
Престъпление е това богатство-биволското мляко да не се изкупува, а животновъдите да са принудени да го изхвърлят, смята и проф. Цонка Пеева:
"Според мен, тук трябва да се намеси и министерството на земеделието. На правителствено ниво да се реши въпросът с изкупуването на млякото, а преработвателите, които имат големи мандри, да бъдат задължени да изкупуват не само кравето, но и биволското мляко. Друг вариант- там, където има повече биволи, да се направят млекосъбирателни пунктове, да се събира млякото от региона, и когато е по-голямо количество, ще предизвика интересът на преработвателите. Има варианти, но все още липсва инициативност- и от страна на местната власт, и от страна на развъдните организации... Като че ли все още липсва диалог между тях. Такъв трябва да има, за да се реши въпросът с отглеждането не само на биволите, но и на другите селскостопански животни, защото все още нашето животновъдство е далеч от това, което беше преди реформите."
Въпреки съпътстващите проблеми, от няколко години в бройките на отглежданите биволи се наблюдава ръст и засилен интерес, констатира проф. Пеева. Не са малко и фермите в Северозападна България. Според нея, за проблема с изкупуването на млякото, е необходима воля- и от държавата, и от самите животновъди:
"Общият брой на биволите от порода Българска мура към момента е 12 004, 8800 са дойните. През последните години има непрекъснат ежегоден ръст между 5 и 7 процента в поголовието на биволите. Наистина интересът към това животно е голям, защото субсидията, която получават фермерите, никак не е малка- между 800 и 1000 лева на глава. Най-големият проблем си остава изкупуването на млякото- особено в Северозападна България, където фермите са малки и няма мандри, които имат линия за биволско мляко."
Във Видинско се отглеждат около 70 животни в лични стопанства, във Врачанско биволовъдните ферми са най-много- 16, в Монтанско са 12. Всички те, обаче са с малък капацитет- от 20 до 25 животни. Единствените ферми с по около 100 животни са в Монтана и село Сливата. Това е и най-добрата ферма като генетичен материал- първите закупени животни са от племенното стадо в село Горна Росица.
"Най-добре е фермата да съществува, защото в селото има 100 % безработица. При нас постоянно заети са трима гледачи, а в активната кампания се наемат още 10. Отделно от това, трябва да си пазим това богатство... Не е нормално обаче, килограм биволско сирене в магазина да струва 17 лева. През зимата от 3,800 кг. мляко се прави килограм сирене. Не може да вложиш 4 лева и да го продаваш на 17 лева, това не е нормално. Не е нормално и това, което прочетох- че през 2017 година в продукти е преработено 4000 тона сухо мляко. При толкова много млекопроизводители... ето тук е проблемът и няма кой да помогне"- недоумява Анатоли Иванов.
Колкото до животните- те са топлолюбиви и влаголюбиви. През лятото голяма част от ежедневието им преминава във водоеми, където се чувстват добре. Наглед са спокойни животни, но само, докато не се наруши личното им пространство. И са чувствителни към всякакви промени- право да са около тях имат само хората, които се грижат за тях.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..