Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани: "Изборите в България не са честни"

Снимка: БГНЕС

Преди дни депутатите гласуваха промени в Изборния кодекс след 15-часово заседание. За да запази кворума в Народното събрание, управляващата партия ГЕРБ гласува заедно с ДПС промени в Изборния кодекс, които ограничават преференциалния вот. Против предложението гласуваха от БСП, ВМРО и "Воля" с мотива, че така се обезсмисля преференциалният вот. От ВМРО призоваха президента да наложи вето. Два дни по-късно БСП обяви, че напуска парламента, а вчера ръководството на ГЕРБ ревизира решението си и по-късно внесе в деловодството на Народното събрание нов проект на Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс, с който се възстановява преференцията.

Насрочено е и заседание на правната комисия на парламента, на което ще бъдат разгледани процедурни правила за избор на нов състав на Централната избирателна комисия.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче заяви:

"Не се връщаме в Народното събрание". Тя допълни, че въпреки промяната в позицията на ГЕРБ, условията на левицата не са изпълнени в пълнота и определи промяната в позицията на ГЕРБ и лидера Бойко Борисов като "сценка, на която вече и децата не вярват".

Филип Попов"Случиха се радикални неща по отношение на демокрацията, на правовата държава. Тези неща бяха предизвикани от ГЕРБ и управляващата коалиция заедно с ДПС. Промените в Изборния кодекс осигуряват служебна победа на ГЕРБ в предстоящите избори, диктатура в секционните избирателни комисии. Това е антидържавно поведение, антидемократично и против върховенството на закона в една правова държава. Това е последната капка, която преля наистина чашата и ние следва да защитим именно тези ценности, за които сме се борили- демокрация, правова държава, правов ред. Заради това напуснахме парламента", обясни народният представител от Видин Филип Попов.



"Тази обстановка е нормална част от политическия процес. Партиите търсят всякакъв начин да фокусират обществено внимание върху себе си, за да бъдат "на гребена на вълната" за предстоящите избори. Това е партийно поведение, което, за съжаление, наблюдаваме преди всички избори. Наблюдава се устойчива партийна развала във всички цветове на партийната политическа гама. В целия политически спектър има осезаемо занижаване на качеството, на човешкия капацитет, който да може да изведе страната до нови хоризонти. Това става много по-ясно видимо, когато наближат избори. В последните години ценностният политически дебат се измества от съществените за гражданите въпроси. Често виждаме партиите, когато им е изгодно, да се обединяват, без значение от партийната си окраска и идеологически корен. Видяхме нещо подобно с Изборния кодекс. Всички партии, без изключение, си носят своя кръст за това, че през последните 15 години много девалвира политическото говорене и че много власт взеха партийните апарати и партийните бюра. Това е много вреден процес", коментира изпълнителният директор на Института за модерна политика Петър Кичашки.

На фона на последните политически скандали Генади Вельов попита видинчани: "Честни ли са изборите в България?":

"Съмнявам се. Правят се много машинации в преброяването... Моето мнение е, че не са честни. И на мен са предлагали да си продада гласа. Още не сме узрели за честни избори... По-фалшиви избори от нашите не може да има. Който и да дойде- все си е едно и също. Без значение дали е ГЕРБ, БСП, жълти, зелени- едни и същи са. Нямаме избор... Да има някой вкаран в затвора за нечестни избори? Значи са честни... В големите градове са по-честни отколкото в малките общини, където винаги е имало местни феодали, които разполагат с благата на хората и техните потребности... За всичко лъжат... С тези купени гласове не може да се очаква нищо честно... Не са честни, не ходя вече на избори и няма да ходя..."

Петър Кичашки"С наближаването на изборите партиите ще стават все по-агресивни и ще използват всеки повод за нагнетяване на политическото напрежение", прогнозира Петър Кичашки и добави:

"Ще ми се да има системно желание у повечето партии да отворят изборния процес за гражданите. Това капсулиране, този изолационизъм на партийните ядра, на партийните политбюра от гражданите и от пулса на обществените настроения, в дългосрочен план е вредно за демокрацията. Този процес ще доведе до скъсване на тази вече доста изтъняла нишка на доверие в политическото представителство и тогава, както има много подобни примери в историята, политическата класа ще бъде сменена. В момента вместо да виждаме реално и автентично политическо представителство, виждаме автопредставление- партиите се самопредставляват, а не представляват тези групи от обществото, които търсят своето представителство в Народното събрание."


Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00