Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равнопоставени ли са жените в съвременното общество

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Години наред жените по света водят нелеката битка за равни права с мъжете. Днес все повече жени завършват висше образование и са на ръководни позиции. Равнопоставени ли са обаче те в съвременното общество? На този въпрос търсим отговор в "Посоките на делника" ден преди 8 март. 

"Жената е водеща фигура в съвременното общество", коментира адвокат Соня Иванова, която е и заместник председател на Демократичния съюз на жените във Видин:


"Тя е по- силната част от обществото. Освен, че работи и се стреми да изглежда добре, тя е и майка, и съпруга. Това я прави значима... Неравнопоставени сме относно заплащането и Демократичният съюз на жените отдавна води битка това да се промени..."


Дамите държат 30% от местата в националните парламенти в Европейския съюз (ЕС) през 2018 г., сочат нови данни на европейската статистическа служба Евростат. Делът им се увеличава в сравнение с 2003 г., когато депутатките са били малко над една пета (21%) в парламентите на страните членки. Въпреки това делът на мъжете остава значително по-висок в ЕС като цяло. Нито една от държавите в общността няма повече жени депутати, отколкото мъже. Всъщност най-много дами е имало в шведския парламент - 47 на сто. Следват Финландия (42%), Белгия и Испания (по 40%). На другия край на класацията са Унгария (12%) и Малта (15%). За сравнение, делът на жените в българския парламент е 25,4 на сто. В същото време дамите в националните правителства - министри и заместниците им, са се увеличили от 23% през 2003 г. до 30% през 2018 г. Най-много са те в Испания и в Швеция - 52%. България е на шесто място в ЕС по дял на жени в правителството с 39,2 процента.

По темата разговаряхме и с бизнес дама от Видин:

"Съвременната жена е активен човек. Тя е равнопоставена в обществото... Това се постига с много труд..."


Причините за това жените и мъжете в България да не са равнопоставени са много. Те са обект на наблюдения, изследвания и доказване от учени, специалисти и заинтересовани по проблема. Едва ли някой може и би се наел да даде изчерпателен отговор на този въпрос, но една от основните причини за тази неравнопоставеност е фактът, че жените векове наред са били смятани за по-нисши. Били са погазвани основни техни човешки права като: правото на обучение, правото на глас, правото да упражняват определени професии, да заемат ръководни длъжности и прочие… 


Ивайло Гюров е естраден и оперен певец, който живее и в България, и в САЩ. Какви са неговите наблюдения по темата?


"България върви по правилен път и жената е намерила своето достойно място в обществото... В САЩ отдавна жените са еманципирани и излязоха от кухните..."



Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд. Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32