Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да спрем прехода на Видин към дъното"

5
Снимка: Радио ВИДИН

Дискусия на тема "Да спрем прехода към дъното", организирана от Сдружение "Солидарна България" и Колектив за обществени интервенции, се състоя във Видин. Срещнаха се икономисти, социолози, политици, представители на синдикатите, на местната власт, граждани.

"Тази година се навършват 30 години от началото на прехода от централизирана планирана икономика към пазарно общество. Целта на дискусията е да се срещнем с граждани, да кажем защо според нас се стигна до тук и какви са възможностите да продължим натам. Това, което смятаме, че може да се направи, не са генерални рецепти за благоденствие- такива няма, но има малки стъпки, които реално ще доведат до по-добър живот за българските граждани", обясни Ваня Григорова, представител на "Солидарна България" и КТ "Подкрепа" и добави, че сегашното незавидно състояние на българската икономика е заложено още в началото на прехода:

"Тогава е имало два варианта- единият е бил т.нар. "План Столерю", който е на държавния секретар на Франция- с много по-ниска социална цена на прехода. Там също е имало отчасти заложена приватизация и концесии на обществени услуги и предприятия, но не толкова шоково и не толкова силно разграждащо, каквото е било предложението на Международния валутен фонд и Световната банка. За съжаление, както казва покойният Кръстьо Петков, "Франция ни даваше акъл, но не ни даваше пари". Това донякъде е обусловило избора, който сме направили- моментални и шокови реформи, за да дадат бърз резултат, като са очаквали след година-две да има бързо възстановяване. Знаем, че тези година-две продължават вече 30 години..."

В дискусията се включи и социологът Ивайло Динев от списание "dВЕРСИЯ":

"През тези 30 години голяма част от българското общество пострада, голяма част загуби работните си места заради голямата деиндустриализация, прекъсването на множество процеси в икономиката, голяма част бяха накарани да напуснат страната на Запад, за да търсят по-добър живот. Впоследствие градове като Видин загубиха 20 000 от населението си, а това е половината от населението на града към този момент. Видин е един от градовете, които изобразяват това, което се случи по време на прехода. София обаче е толкова напред в сравнение с останалите градове в България, че дори има по-добър жизнен стандарт от много градове в Южна и Централна Европа. Това разграничение между столицата и провинцията е ужасяващо. Ужасяваща е и разликата между начина, по който живеят хората в България и в Западна Европа. Проблемът е, че изходите от тази ситуация, които се предлагат от политиците, са в грешна посока. Трябва да търсим решенията там, от където идват проблемите, а те са чисто икономически и политически. България е на първо място в Европа по неравенство между най-богатите и най-бедните, България е на първо място по показателя "хора, които живеят в материални лишения"."

Конкретни предложения за промени в законодателството, които да бъдат в интерес на работниците, предлагат от сдружение "Солидарна България".

"Данъчната система в България не е добре работеща и изобщо не е справедлива. По данни от финансовия министър Владислав Горанов 80% от българските граждани получават до 1000 лева. Това е едно огромно неравенство, защото иначе ни казват, че средната заплата е над 1000 лева. Истината е, че огромна част от българските граждани живеят изключително трудно, с доходи, с които едва връзват двата края, като Видин е един от регионите, които са най-тежко засегнати. Голяма част от несправедливостта се корени в данъчната система. България е единствената държава в Европейския съюз, в която няма т.нар. необлагаем минимум на доходите. Това означава, че определена сума (ние предлагаме до минималната заплата) не се облага с данъци- това ще остави в джоба на всеки един работещ български гражданин по 50 лева месечно. Втората данъчна мярка е диференцирано ДДС за стоки от първа необходимост- също мярка, която действа във всички държави от ЕС. Третата мярка е повишаване или отпадане на тавана на осигуровките, защото в момента, ако сте под този праг, който е 3000 лева, дължите около 33% от своя доход за данъчно-осигурителната система, ако обаче взимате 20 000 лева отново ви се облагат само първите 3 000 и се оказва, че дължите, като процент от дохода си, много по-малко. Това е изключително несправедливо", обясни социологът и журналист от сайта "Барикада" Николай Драганов.

В срещата участва и политикът Михаил Миков:

"След икономическия преход Видин е много по-ниско технологичен, като отрасли, като добавена стойност в индустрията и във всички сектори, отколкото на ниво 1989 година. "Видахим" е типичният пример на унищожение, на съзнателен отказ. Много малко хора разбраха какво всъщност им се случи..."

"Една от основните причини за сегашното ни състояние е, че имаме неуспешна регионална политика. 30 години се пишеха едни стратегии, планове, документи на парче, които не се изпълняват. А относно инвестициите- имаме някаква материална база, но нямаме хора, няма квалифицирани хора. Какво можем да дадем ние на потенциалния инвеститор? Нашият регион се нуждае от специално отношение, за да се отлепим от дъното, на което се намираме", заяви заместник-кметът на Община Видин Десислава Тодорова.

Ако предлаганите работни места са атрактивни и с добро заплащане, винаги ще се намерят кандидати за работа, смята обаче Ваня Григорова и добавя:

"Не може да се казва, че има недостиг на хора, защото има и анализ на Европейския парламент, който казва, че недостигът на работна ръка винаги трябва да се разглежда в комбинация с условията на труд и нивата на заплащане, които се предлагат."

Представители на местната и държавната власт в региона признават, че ако държавата не се намеси решително, Северозападът е обречен, добави заместник-председателят на КТ "Подкрепа" във Видин Мария Димитрова.

"Би било изключително ценно, ако по-видни части от видинската общественост заявят всичко това в отворено писмо до Министерски съвет, до там, където се взимат решенията, защото пари има. Тези пари просто трябва да направят това, което е полезно за хората. Кажете го ясно и така, че всички да го чуят...", посъветваха организаторите на дискусията.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00