Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докъде стигна модернизацията на пътя Видин-Ботевград

Снимка: Радио ВИДИН

В Народното събрание се състоя изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова за напредъка по изграждането на важните за страната пътища. И управляващи, и опозиция вече си дават сметка, че Северна България изостава в своето развитие, а по-добрата пътна инфраструктура може да се окаже катализатор за възраждането на региона.

"Оказа се наистина, че без добре развита инфраструктура няма как да очакваме нито икономически растеж, нито гражданите могат да бъдат доволни. Факт е, че Южна България е в пъти по-развита икономически. Една от причините е, че основната инфраструктура и основните ресурси през последните години бяха насочвани именно натам", каза народният представител от ГЕРБ Александър Ненков.

"За да бъде изцяло завършен трансевропейският коридор №4 на територията на България, по направлението на който е автомагистрала "Струма", предстои да изградим и участъка Видин-Монтана-Враца за Северозападна България. Проектът е разделен на следните участъци: Видин-Димово и Димово-Бела-Ружинци. За обекта има изработен технически проект и успоредно с процедирането на подробния парцеларен план, ще се обяви и проведе процедура за възлагане на строителството, за да съкратим сроковете. Предстои обявяване на тръжните процедури през първата половина на 2019 г. Относно участъците Ружинци-Монтана и Монтана-Враца- технически проект е изработен само за участъка Ружинци-Монтана, а за участък Монтана-Враца е разработен и приет само идеен проект. Голяма е мобилизацията за реализация на проекта от Мездра до Ботевград. Очаква се решението на комисията за избор на изпълнител за допълнително проектиране и строителство", обясни министър Аврамова и посочи, че в случай, че решенията не бъдат обжалвани, строителството ще започне веднага след сключване на договори с избраните изпълнители.

"За да се създават нови работни места, да има инвеститорски интерес в дадени населени места, всеки гледа каква е инфраструктурата и какви са връзките, които могат да бъдат направени. За правителството е изключително важна Северозападна България, пътната магистрала, която е от Видин до Ботевград, защото в момента най-голямата концентрация на тежки ПТП е отсечката между Ботевград и Мездра. Радвам се, че вече има стартирана процедура, разделени са два лота. Надяваме се, че в рамките до 2023 г. ще имаме възможност да имаме една по-безопасна пътна инфраструктура, която да има възможност за жителите, които са във Враца, Видин и Монтана да живеят и да пътуват по-спокойно и по-свободно'', заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

СнимкаНа заседание на областната комисия по безопасност на движението областният управител на Видин Албена Георгиева също представи напредъка на проекта за модернизация на пътя, като отбеляза, че за изработеният проект на ПУП-парцеларен план за обекта са влезли в сила Решения на Общинските съвети във Видин, Грамада, Димово и Ружинци, с които са изразени предварителни съгласия за промяна предназначението на засегнатите имоти. Изтекли са сроковете за подаване на възражения в общините Димово, Видин и Ружинци, като са подадени две възражения, две молби и едно искане за община Видин и едно възражение за община Димово. Областният управител подчерта, че "това не спира процедурите по проекта, нито ги забавят". Георгиева допълни, че за изработения проект на ПУП-парцеларен план за обекта за общините Макреш и Грамада е изработен частично изменен проект на ПУП-парцеларен план за обекта, който е обявен по надлежния ред. Изработеният проект на ПУП-парцеларен план за обекта е подаден от Агенция "Пътна инфраструктура" до Комисията за земеделските земи към Министерство на земеделието, храните и горите за утвърждаване на трасе и площадки за проектиране.

"Всички институции работят в синхрон, за да ускорим максимално процедурите", добави Албена Георгиева.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45