Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акцентите в новата ОСП- достъпна, здравословна и екологична храна


Каква е позицията на страната ни за бъдещето на Общата селскостопанска политика в навечерието на изборите за Европейски парламент и светло ли е бъдещето на зърнопроизводството- новините от Петата среща на земеделските камари от регион „Три морета“, която се проведе в София са от председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров:

"Ще акцентирам върху думата Камари- от българска страна домакин и инициатор на събитието е Националната асоциация на зърнопроизводителите, защото толкова години наред ние не можахме да създадем Закон за браншовите организации и оттам да тръгне едно обединение, което да се превърне в Камара. Това, което показаха Полша, Литва, Румъния- не бяха отделни браншове, а съвкупност от всички сектори от селското стопанство. Единствено ние участвахме като секторна организация.

Срещата беше много важна, защото ние сме в навечерието на важни събития- Брекзит, избори за евродепутати... На фона на това Общата селскостопанска политика е сложно мероприятие и изпитваме безпокойство, че никой в момента не се е вторачил в това- какво ние трябва да правим в следващия програмен период. Сега вниманието е насочено към изборите- покрай тях времето минава, а има доста неща, които произлизат от стратегиите на страните-членки, които трябва да бъдат приети, но има опасност да влезем в 2020 година не добре подготвени, с не добре разписани правила... Това би оказало негативно влияние върху бъдещата ни работа.  

...Всичко оказва влияние върху цялостния процес на движение в определена посока на европейските държави. Трудното е, че никой досега не формулира достатъчно добре посоката- това е основният проблем на Европа- тя трябва да се съвземе, защото прехраната на човечеството е от особено значение. Докато има земя, хората ще консумират това, което тя произведе, но някой трябва да регулира тези процеси- това сме ние- фермерите... Храна- достъпна, здравословна, екологична- това са част от акцентите в новата селскостопанска политика. ... Европа се вторачва в това, че плащайки за едно нещо, иска да види резултати. В това няма нищо лошо, стига то да е постижимо и да не натоварва прекалено много, чисто административно земеделският сектор. Защото през последните години регулаторно-лицензионният режим е доста тежък, административната тежест е доста сериозна. Лично мое мнение е, че един фермер трябва около 80% от времето си да отдели за бизнеса, с който се занимава, за да се получат добри резултати и само 20 % да са за чисто административна работа. В момента е 50/50- това не води до сериозен ръст... Обезпокоени сме...

Не бих пропуснал да акцентирам и върху темата, че все още западните държави- старите страни- членки все още не искат ние да се доближим до тях. Те имат специфичен начин на земеделие, но не искат да работим при едни и същи условия... "

Кои са общите за всички земеделски производители теми в Общата селскостопанска политика и кои са специфичните, кои са приоритетите на страната ни и как ще бъде защитено родното производство; в навечерието на изборите за Европарламент- доколко пратените там, избрани от нас хора, са длъжни да защитават интереса на страната си и доколко консолидирани са нашите депутати по важните за страната ни селскостопански теми; какво е състоянието на посевите, има ли пропаднали площи с рапица и пшеница и как върви пролетната кампания- чуйте в звуковия файл.

Областен информационен център - Видин започна своите срещи със земеделски производители, за да ги запознаят с мерките по програмата за развитие на селските райони. В пет от видинските общини земеделските стопани научиха повече за промените в нивата на подпомагане за площи, заявявани по няколко от мерките, по които ще има прием през тази година. Първата мярка е 11 „Биологично земеделие“. Последните изменения по нея са от началото на миналата година, коментира Управителят на информационния център Мариела Савкова. Тя  акцентира на на-атрактивната мярка- тази за „Хуманно отношение към животните“ и възможностите за приложението й от животновъдите в селските райони на област Видин. Документи се приемат до 29 март в областните дирекции на ДФ „Земеделие“. Изплащането на държавната помощ ще започне от 15 април 2019 г.- подробностите чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10