Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акцентите в новата ОСП- достъпна, здравословна и екологична храна


Каква е позицията на страната ни за бъдещето на Общата селскостопанска политика в навечерието на изборите за Европейски парламент и светло ли е бъдещето на зърнопроизводството- новините от Петата среща на земеделските камари от регион „Три морета“, която се проведе в София са от председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров:

"Ще акцентирам върху думата Камари- от българска страна домакин и инициатор на събитието е Националната асоциация на зърнопроизводителите, защото толкова години наред ние не можахме да създадем Закон за браншовите организации и оттам да тръгне едно обединение, което да се превърне в Камара. Това, което показаха Полша, Литва, Румъния- не бяха отделни браншове, а съвкупност от всички сектори от селското стопанство. Единствено ние участвахме като секторна организация.

Срещата беше много важна, защото ние сме в навечерието на важни събития- Брекзит, избори за евродепутати... На фона на това Общата селскостопанска политика е сложно мероприятие и изпитваме безпокойство, че никой в момента не се е вторачил в това- какво ние трябва да правим в следващия програмен период. Сега вниманието е насочено към изборите- покрай тях времето минава, а има доста неща, които произлизат от стратегиите на страните-членки, които трябва да бъдат приети, но има опасност да влезем в 2020 година не добре подготвени, с не добре разписани правила... Това би оказало негативно влияние върху бъдещата ни работа.  

...Всичко оказва влияние върху цялостния процес на движение в определена посока на европейските държави. Трудното е, че никой досега не формулира достатъчно добре посоката- това е основният проблем на Европа- тя трябва да се съвземе, защото прехраната на човечеството е от особено значение. Докато има земя, хората ще консумират това, което тя произведе, но някой трябва да регулира тези процеси- това сме ние- фермерите... Храна- достъпна, здравословна, екологична- това са част от акцентите в новата селскостопанска политика. ... Европа се вторачва в това, че плащайки за едно нещо, иска да види резултати. В това няма нищо лошо, стига то да е постижимо и да не натоварва прекалено много, чисто административно земеделският сектор. Защото през последните години регулаторно-лицензионният режим е доста тежък, административната тежест е доста сериозна. Лично мое мнение е, че един фермер трябва около 80% от времето си да отдели за бизнеса, с който се занимава, за да се получат добри резултати и само 20 % да са за чисто административна работа. В момента е 50/50- това не води до сериозен ръст... Обезпокоени сме...

Не бих пропуснал да акцентирам и върху темата, че все още западните държави- старите страни- членки все още не искат ние да се доближим до тях. Те имат специфичен начин на земеделие, но не искат да работим при едни и същи условия... "

Кои са общите за всички земеделски производители теми в Общата селскостопанска политика и кои са специфичните, кои са приоритетите на страната ни и как ще бъде защитено родното производство; в навечерието на изборите за Европарламент- доколко пратените там, избрани от нас хора, са длъжни да защитават интереса на страната си и доколко консолидирани са нашите депутати по важните за страната ни селскостопански теми; какво е състоянието на посевите, има ли пропаднали площи с рапица и пшеница и как върви пролетната кампания- чуйте в звуковия файл.

Областен информационен център - Видин започна своите срещи със земеделски производители, за да ги запознаят с мерките по програмата за развитие на селските райони. В пет от видинските общини земеделските стопани научиха повече за промените в нивата на подпомагане за площи, заявявани по няколко от мерките, по които ще има прием през тази година. Първата мярка е 11 „Биологично земеделие“. Последните изменения по нея са от началото на миналата година, коментира Управителят на информационния център Мариела Савкова. Тя  акцентира на на-атрактивната мярка- тази за „Хуманно отношение към животните“ и възможностите за приложението й от животновъдите в селските райони на област Видин. Документи се приемат до 29 март в областните дирекции на ДФ „Земеделие“. Изплащането на държавната помощ ще започне от 15 април 2019 г.- подробностите чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45