Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чужденци живеят в хармония с природата край Видин (ВИДЕО)

4
Снимка: Генади Вельов

Младежи от Холандия намират  живот в хармония с природата в село край Видин. Описват преживяванията си в интернет платформа „We Are The Futurе“, в превод на български „Ние сме бъдещето“. Искат да променят реалността в запустяващите села и казват, че богатството в природата и културата трябва да се опазва и развива.

Преди да стигне до село Връв край Видин, Фреди Фрийман е учил философия в Холандия и международен бизнес. Казва, че бъдещето  на планета  зависи от това как опазваме природа и не иска да е част от консуматорско общество. Бил е и на други места преди да избере брега на Дунав:

„Осъзнах, че всички институции и власти не могат да решат главния проблем и аз станах активист...Имаме нужда от радикални промени в начина ни на живот в тази планета…Идеята е да се обработват повече земи, а не хората да работят в офиси и да се борят със задръствания по големите градове. Искам да променя градския манталитет на хората и да ги върна на село да живеят по начина, който им показвам. В източна Европа има много изоставени къщи и села, също така и в Испания и във Франция. Все повече хора напускат селата и отиват в градовете. Затова трябва да направим нещо, за да обърнем тенденцията.“  


Няколко месеца Фреди приютява във Връв Рейн ван дер Бург. Рейн споделя начина му на мислене. Опитват се да променят нагласите, макар, че все още доста хора ги намират за странни, разказва Рейн:

„Доста от хората в България мислят, че ние сме луди, но бавно и полека започват да осъзднават, че това не е шега и ние сме тук заради тях. Ние сме тук, за да променим начина им на мислене, а не да поискаме нещо в замяна.“

Във Връв Фреди е в къщата на Християн Христов. С него разговаря Красимир Каменов. Не плаща наем, но Християн се радва, че домът е обитаем:

Обясниха ми за техния проект. Казаха ми, че търсят къща, която да поддържат, но да е без наем….Аз бях изключително доволен, когато чух това. Казах им, че имам такава къща във Връв и им я предоставих, защото за мен е много по-добре да се обитава тази къща от някой.“

Във Връв повечето подкрепят идеята на чужденците за заселване в пустеещите къщи.  Подобни намерения имало още преди години, разказва Славей Гилов:

„Имаше идея с бесарабски българи да се засели тук. Доста къщи са празни, вече над двеста. Англичани купуват доста…Това като идея е идеално. Защо да не дойдат. Трябва да дойдат някакви хора, иначе тук умира селото.“

Венцислав Георгиев: „Нормално е, щом българите бягат в чужбина, да дойдат холандци, да дойдат американци. ..Това село е имало 2 800 човека едно време, а сега са останали 200 човека.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00