Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чужденци живеят в хармония с природата край Видин (ВИДЕО)

4
Снимка: Генади Вельов

Младежи от Холандия намират  живот в хармония с природата в село край Видин. Описват преживяванията си в интернет платформа „We Are The Futurе“, в превод на български „Ние сме бъдещето“. Искат да променят реалността в запустяващите села и казват, че богатството в природата и културата трябва да се опазва и развива.

Преди да стигне до село Връв край Видин, Фреди Фрийман е учил философия в Холандия и международен бизнес. Казва, че бъдещето  на планета  зависи от това как опазваме природа и не иска да е част от консуматорско общество. Бил е и на други места преди да избере брега на Дунав:

„Осъзнах, че всички институции и власти не могат да решат главния проблем и аз станах активист...Имаме нужда от радикални промени в начина ни на живот в тази планета…Идеята е да се обработват повече земи, а не хората да работят в офиси и да се борят със задръствания по големите градове. Искам да променя градския манталитет на хората и да ги върна на село да живеят по начина, който им показвам. В източна Европа има много изоставени къщи и села, също така и в Испания и във Франция. Все повече хора напускат селата и отиват в градовете. Затова трябва да направим нещо, за да обърнем тенденцията.“  


Няколко месеца Фреди приютява във Връв Рейн ван дер Бург. Рейн споделя начина му на мислене. Опитват се да променят нагласите, макар, че все още доста хора ги намират за странни, разказва Рейн:

„Доста от хората в България мислят, че ние сме луди, но бавно и полека започват да осъзднават, че това не е шега и ние сме тук заради тях. Ние сме тук, за да променим начина им на мислене, а не да поискаме нещо в замяна.“

Във Връв Фреди е в къщата на Християн Христов. С него разговаря Красимир Каменов. Не плаща наем, но Християн се радва, че домът е обитаем:

Обясниха ми за техния проект. Казаха ми, че търсят къща, която да поддържат, но да е без наем….Аз бях изключително доволен, когато чух това. Казах им, че имам такава къща във Връв и им я предоставих, защото за мен е много по-добре да се обитава тази къща от някой.“

Във Връв повечето подкрепят идеята на чужденците за заселване в пустеещите къщи.  Подобни намерения имало още преди години, разказва Славей Гилов:

„Имаше идея с бесарабски българи да се засели тук. Доста къщи са празни, вече над двеста. Англичани купуват доста…Това като идея е идеално. Защо да не дойдат. Трябва да дойдат някакви хора, иначе тук умира селото.“

Венцислав Георгиев: „Нормално е, щом българите бягат в чужбина, да дойдат холандци, да дойдат американци. ..Това село е имало 2 800 човека едно време, а сега са останали 200 човека.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45