Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помогни си сам...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

"Помогни си сам за да ти помогне и Господ"- гласи една поговорка. Напоследък хората в села и градове се организират и правят различни благотворителни дела. Строят чешми, кътове за отдих, параклиси и черкви. Всичко на доброволен принцип без участието, но със съгласието на институции. Българинът е свикнал да дарява безвъзмездно в миналото. Сега това добротворство, като че ли наистина се завръща.

Валери Димов, заедно с приятели ремонтира съблекалнята на стадиона в село Стубел. Може да е малко, но е направено безвъзмездно.

"Идеята дойде от сина на починалата президентка на местния футболен клуб "Селяк" и бързо събра хора, които да се включат. Ние се включехме с труд. Отначало по- малко хора, но после и други се включиха... Важното е, че помогнахме...Трудно се организират хората в Северозапада да направят нещо добро. Някак си са загубили доверие... Важното е да вярваш и ще успееш да постигнеш резултат", коментира Валери Димов.

Много са примерите за такива инициативи. Бялата чешма е новият кът за отдих, с който се сдобиха жителите на село Делейна. Идеята е на двама местни ентусиасти - братовчедите Любен Еремиев и Захари Костов. В село Слана бара бе открита "Берова чешма", която е дарение от адвокат Николай Беров, родом от същото село. Почти във всяко населено място благородни и обичащи родното си място хора правят подобни жестове.

Наталия Костадинова от Бяла Слатина е председател на Сдружение "Първи юни". Тя е и екипът и се занимават точно с това - да правят безвъзмездно добри инициативи:

"Започнахме преди няколко години и се вижда, че има успех. В много от нещата, които направихме в училища и детски градини се включиха с безвъзмезден труд и родители...Трябва да даваш добър пример и тези дело ще намерят последователи... Това добротворчество, като че ли бе позабравено и се чакаше на готово... Сега се завръща... Посещаваме и училища, където учим децата да не чакат на готово, а де се включват сами с подобни инициативи..." - коментира тя.

"Преди години в подобни инициативи са се случвали. Българинът е бил винаги дарител. Ако е нямал пари се включвал с труд... Постепенно тези неща се загубиха. Хората считаха, че държавата  е длъжна да се грижи за всичко, но не е така... Не можеш да чакаш на готово... Ако разчитаме на институции има да си чакаме... Тези дела са похвални... Младите хора също се включват в подобни дейности..." - смята социологът Любен Добрев.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56