Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво ни е култура?!

Снимка: Радио ВИДИН

"Театрите не са заведения, в които се печелят пари... Целта на театъра не е забавлението. Забавата не е култура. Държави, които знаят какво правят, знаят и защо поддържат театъра", е казал бележитият български поет Пенчо Славейков, който точно преди 100 години е бил директор на Народния театър "Иван Вазов".

Днес редица български трупи залагат на комедията. Причината е, че са необходими по-малко актьори, привлича повече публика и... повече средства. Именно тази обвързаност обаче не е по вкуса на част от артистите, които смятат, че културните институти не бива да са в услуга на масовия вкус, а напротив- да образоват и да възпитават високи ценности у зрителя.

Заради системното недофинансиране и ограничения актьорски състав, от театъра в Монтана заявиха, че нямат възможност да поставят "сериозни постановки", а заплатите им са обезсърчаващо "обидно ниски".

"Заплатата на един актьор, който е с висше образование, е същата, каквато е на портиерката със средно образование. Искаме да играем например "Крал Лир", но там персонажите са над 20. Трябва да се направи нещо за разширяване на минималния брой актьори. За да може да работи пълноценно един екип и да може да разпределя заглавия в разнообразния си репертоар- освен комедия, да има и драма и т.н., минималният брой актьори е 16. Тогава може да търсиш заглавия, които задоволяват и актьорските амбиции, и интереса на публиката", заяви директорът на монтанския театър Любомир Бояджиев.

"Започвам вече да се гневя, защото актьорската работа отива на заден план. Публиката иска да види нещо различно, нещо сериозно, не само комедии. Но за това трябват повече актьори и по-сериозна работа. Сериозните постановки са нужни на актьора. Така той трупа опит, знание, интелект. Тази ситуация ограбва града, ограбва нас, ограбва всички. Или ще има нормален театър, или да ни закриват", допълни актьорът Ивайло Симеонов.

На същото мнение е и актьорът Асен Таков:

"Дано да се намерят повече средства. Трябва да се разбере колко важен е за един град културният живот- за израстването на самия град и на хората в него."

България отделя едва половин процент от държавния бюджет за финансиране на културата. Тази година са предвидени 196 млн. лева. Освен това театрите, като видинския и монтанския, са на общинска издръжка, а не получават бюджетите си директно от културното министерство, както държавните театри, каквито са врачанският и кукленият във Видин.

"Не деля театрите на общински и държавни. Унизително ниско е заплащането на хората, работещи в театъра. Това е вярно. Но ако човек само чака някой да му даде, за да направи големия си проект, големия си спектакъл, това никога няма да се случи. Трябва да има други едни усилия, които се базират на критериите, които ти си поставяш, които ти си изградил. Търсенето, което те води към онзи хубав голям спектакъл. Това обаче не може да се случи без да си направил добра трупа. Да, малко се отделя за култура особено в последните години, но по-важно е с каква отговорност подхождаш към работата, която вършиш", коментира директорът на Държавен куклен театър във Видин Поли Трифонова.


"Естествено, че парите за култура не стигат, но проблемът е, че сме в най-бедния регион и няма как културата точно да бъде приоритет във финансово отношение. Може би правителството, което и да бъде то, трябва да отделя малко повече пари за изкуство, защото културата има много по-широко значение, като термин. Културата е и образованието, и поведението ни, изкуството също е един аспект от културата. Проблемът е доста по-дълбок. Ако искаме да оцелеем, като култура, трябва да наблегнем на абсолютно всяка една брънка от това голямо нещо, наречено "култура"- образованието, дома, семейството, да се учат децата, че трябва да четат книги, да гледат изложби, да четат поезия, да гледат театър и че всичко това струва пари. Защото, ако ние не го платим, тези същите хора утре няма да ни предложат нищо ново. Трябва да работим върху себе си- всички ние заедно", е мнението на директора на Драматичен театър- Видин Дейвид Славчев.

Следващото представление на видинския театър- "Само за мъже" по пиеси на Дарио Фо, е в четвъртък, 18 април, от 19 часа, в залата в Младежкия дом.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00